بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > اخبار تنيس جهان

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-06-2012, 06:02 AM   #1
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
Exclamation چهارمین حضور اندی ماری در نیمه‌پایانی تنیس ویمبلدون و فرصت استثنایی برای تحقق آرزوی یک ملت

چهارمین حضور اندی ماری در نیمه‌پایانی تنیس ویمبلدون
و فرصت استثنایی برای تحقق آرزوی یک ملت

اندى مارى اميد بريتانيا در تنيس جهان براى چهارمين سال پياپى به مرحله نيمه نهائى ويمبلدون رسيده است و برخلاف سه سال گذشته بهترين فرصت را براى رسيدن به فينال دارد.

تنیس‌باز بریتانیایی در بازی نفس‌گیری در مرحله یک‌چهارم‌نهایی داوید فرر، رقیب اسپانیایی خود را شکست داد و برای چهارمین بار به مرحله نیمه نهایی ویمبلدون راه یافت.

اندی ماری در گفتگویی با بخش ورزشی بـی.بـی.سـی گفت: "در سال‌های اخیر به طور تقریبی خوب عمل کرده‌ام اما از این مسئله راضی نیستم. دلم می‌خواهد پیشرفت کنم."

وی در ادامه گفت: "همه به من می‌گفتند که رقابت‌های سختی را در پیش خواهم داشت و به سختی می‌توانم به مراحل بالاتر برسم اما من توانستم این کار را انجام دهم و در این مسیر رقبای قدری را شکست دادم."

از سال 1936 که «فرد پری» مقام اول را در بازی‌های ویمبلدون و تنیس گرند اسلم آزاد آمریکا کسب کرد، در بخش آقایان ویمبلدون، هیچ بریتانیایی نتوانسته قهرمان این مسابقات شود.

مارى نفر چهارم رده بندى جهانى تا کنون سه بار به فينال گرند اسلم تنیس رسيده است، دو بار در استراليا و يک بار در آمريکا اما هر سه بار در آن مرحله در مقابله با بازيکنان برتر از خود، چون نوواک جوکوويچ و راجر فدرر ناکام ماند.

در ويمبلدون، مارى هرگز از نيمه نهائى جلوتر نرفته است. او در سال 2009 به اندى راديک آمريکائى باخت که آن زمان در اوج خود بود و دو سال بعد را در مقابل رافائل نادال که نفر اول رده بندى جهانى بود تسليم شد و نتوانست به فینال این رقابت‌ها راه یابد.

امسال هم وقتى که قرعه کشى مسابقات ويمبلدون انجام شد مارى در نيمه نادال قرار گرفت که بدان معنا بود که اگر هردوى آنها به نيمه نهائى برسند در آن مرحله باهم روبرو خواهند شد.

اما رافائل نادال نفر دوم جهان، دو بار قهرمان ویمبلدون و بخت دوم قهرمانی امسال در شکستی باورنکردنی، تنها در مرحله دوم تورنمنت مغلوب لوکاس روسول نفر صدم رده بندی جهانی از جمهوری چک شد. شکست رافا به معناى هموار تر شدن راه مارى براى رسيدن به فينال بود. با این حال ماری اصرار داشت که غیبت نادال، چهار رقابت باقیمانده را برای وی آسان نکرده است.

او در این باره گفت: "تنها به دلیل آنکه چند بار به او (نادال) باخته ام دلیل نمی‌شود که نخواهم هیچ‌گاه در مقابل او بازی کنم. در رقابت با او مشکلی ندارم."

وی در ادامه گفت: "من در گذشته در گرند اسلم‌های دیگر در مقابل او رقابت کرده‌ام. مسلماً بازی با او چالش‌انگیز است و چند باری که باهم مسابقه داده‌ایم، بازی بسیار خوبی ارائه داده است."

او که در رده‌بندی جهانی در مقام چهارم قرار دارد، با سخت‌ترین آزمون در طول دو هفته اخیر مواجه شده و با آنکه در آغاز بازی خوبی ارائه نداد، آرامش خود را حفظ کرد و در ادامه رقیبان خود را به طرز شگفت‌انگیزی مغلوب کرد.

وی در بخشی دیگر از گفتگویی که با بخش ورزشی بـی.بـی.سـی پس از پیروزی بر بازیکن اسپانیایی کرد، گفت: " فرر بازیکن قدرتمندی است و گاهی اوقات آنطور که استحقاق دارد، از وی قدردانی نمی شود. من او را مدت زیادی است که می‌شناسم و او به طرزی باورنکردنی سخت کوش است."

اما این بار تلاشی به مراتب بیشتر از "سخت کوشی" لازم بود تا ماری را شکست دهد. حتی تعویقی که در مسابقه به خاطر ریزش باران ایجاد شد مانع از شکست فرر نشد. جمعیت همواره ماری را در طول مسابقه تشویق می‌کرد و او هم هیچگاه تا این حد به تشویق آنها نیازمند نبود. به خصوص بعد از Set اول بازی.

اندی، درباره مسابقه نیمه‌نهایی در مقابل جو-ویلفرد سونگا از فرانسه گفت که از شرایط خوبی برخوردار است اما در عین حال اذعان داشت که بارها به این مرحله رسیده است و این بار می‌خواهد "به مرحله بالاتر" برسد.

تنها مرتبه‌ای که سونگا، ماری را شکست داده، در رقابت‌های آزاد 2008 استرالیا بود اما این بازیکن فرانسوی همچنان خوشبینانه به نتیجه بازی نیمه‌نهایی‌اش مقابل امید بریتانیایی‌ها می‌اندیشد.

سونگا در این باره گفت: "اندی واقعا چابک است. همیشه توپ را تحت تسلط خود قرار می‌دهد، پس برای من رقابت بسیار دشواری است. اما من یک بار او را شکست داده‌ام پس هنوز شانس دارم. ممکن است شانسم کمتر از او باشد اما هرچه باشد سعی می‌کنم از این شانس استفاده کنم."

البته مارى تاکنون بازى‌هاى مشکلى انجام داده است. بخصوص بازى‌اش در يک چهارم نهائى با داويد فرر اسپانيائى بسيار مشکل بود اما مارى توانست بهر ترتيب که شده از سَد او بگذرد.

مسابقه مارى در نيمه نهائى ساده نيست. او بايد براى رسيدن به فينال، جو-ويلفرد سونگا از فرانسه راشکست دهد که به نظر آماده و قبراق می‌آيد. سونگا بازيکنى درجه يک است و در رده بندى جهانى تنها يک پله از مارى پائين‌تر است اما حالا که اصلی‌ترین حریف او در این دور یعنی رافائل نادال پیش‌تر حذف شده و در مسابقات حضور ندارد، امکان برد مارى و شکست سونگا وجود دارد.

مارى براى رسيدن به فينال بايد در برابر سونگا بسيار بهتر از آنچه تاکنون بوده ظاهر شود زيرا اگر فرصت‌هائى را که در مسابقات قبلى به فرر و ساير حريفان داد به سونگا بدهد، نفر اول فرانسه او را به سختى تنبيه خواهد کرد. اما اگر مارى همان بازى اى را بکند که در Set آخر در مقابل فرر کرد، براى رسيدن به فينال مشکل زيادى نخواهد داشت که البته اين خود «اگر» بسيار بزرگى است.

تازه با تمام اين تفاصيل اگر مارى بتواند به فينال برسد، در آنجا کار مشکل‌ترى در پيش دارد، چرا که حريفش يا نوواک جوکوويچ نفر اول جهان از صربستان و مدافع عنوان قهرمانى است که در دو مسابقه اخيرش بدون نقص ظاهر شد، يا راجر فدرر سوئيسى که شش بار در چمن ويمبلدون قهرمان شده و امسال اگر باز هم قهرمان شود، مجدداً به صدر جدول رده بندى جهانى صعود می‌کند و رکورددار بيشترين زمان صدرنشينى خواهد شد.

با اين حال هرکس که به فينال تنیس گرند اسلم ویمبلدون برسد، بخت برای قهرمانى دارد. مارى در برابر فدرر رکورد بدى نداشته است. آنها از سال 2005 به بعد، پانزده بار با هم روبرو شده اند که هشت دوره‌اش را مارى برده اما در مسابقه فينال گرند اسلم دو بار؛ يک بار در استراليا و يک بار در آمريکا، با هم مسابقه داده‌اند که در هر دو نوبت، فدرر پيروز از زمين بيرون آمده است.

همچنین اندی با جوکوويچ سيزده مسابقه داشته که هشت مرتبه از نفر اول جهان شکست خورده. آنها دو بار هم در گرند اسلم‌ها با هم روبرو شدند که هر دو بار در استراليا بوده، يک بار در فينال و امسال در نيمه نهائى. نتيجه اين دو رويارويى به نفع جوکوويچ بوده اما بازى‌اى که مارى امسال در نيمه‌نهائى استراليا در مقابل او ارائه کرد، نشان داد که مارى اگر از لحاظ فيزيکى و روحى آماده باشد می‌تواند پا به پاى جوکوويچ تا آخر Set پنجم بيايد و چه بسا که او را شکست دهد.

بنابراين مارى اگر به فينال برسد احتمال بردش از هر دو حريف کم نيست اما فعلا برايش زود است که به فينال فکر کند. او ابتدا بايد از سد سونگا بگذرد که کارى‌ست کارستان!

PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
19 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)