بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > اخبار تنيس جهان

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-08-2012, 08:03 AM   #1
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
Exclamation راجر فدرر و اندی ماری در فینال گرند اسلم: تنیس 2012 ویمبلدون به پرهیجان‌ترین ایستگاه خود رسید

راجر فدرر
و اندی ماری در فینال گرند اسلم:
تنیس 2012 ویمبلدون به پرهیجان‌ترین ایستگاه خود رسید

پس از سپری شدن دو هفته‌ی پر فراز و نشیب، مسابقات تنیس گرند اسلم ویمبلدون پرماجرای 2012 هم با برگزاری دیدار فینال انفرادی راجر فدرر و اندی ماری در رده مردان به پایان می‌رسد.

فدرر اگر در فینال پیروز شود، به طرز اعجاب‌انگیزی مجدداً نفر اول رتبه‌بندی جهانی خواهد شد، اعجاب‌انگیز از این نظر که چند سال پیش پس از واگذاری رده نخست رده‌بندی برترین تنیس‌بازان جهان به نادال و سپس نزول تا رده چهارم، حتی بسیاری از سرسخت‌ترین هوادارانش خواستار خداحافظی او شده بودند تا سیر ناکامی‌هایش بیش از این ادامه نداشته باشد.

حالا پرسش روز دنیای تنیس این است که با فینال تاریخی بین فدرر و ماری، آیا فدرر 30 ساله می‌تواند برای هفتمین بار فاتح ویمبلدون شود؟ (کاری که تاکنون فقط پیت سمپراس انجام داده است.) آیا او برای هفدهمین بار می‌تواند در یک گرند اسلم به قهرمانی برسد؟ (کاری که تاکنون کسی انجام نداده است.) یا این که او مغلوب خواهد شد تا سرانجام، طلسم پا گرفته در سال 1936 فرو بریزد و یک بریتانیایی، جام را در خانه به بالای سر ببرد؟

این فینال، به معنای کامل کلمه، جدالی است تاریخی. از این لحاظ که هر کدام پیروز شوند، بخشی از تاریخ و آمار تنیس حرفه‌ای جهان را تغییر خواهند داد. نبرد یک‌شنبه، چهارمین باری خواهد بود که ماری در فینال یک گرند اسلم تنیس بازی می‌کند. فدرر هم برای بیست و چهارمین بار. از سوی دیگر سمپراس امریکایی در 7 فینال ویمبلدون به 7 قهرمانی دست یافت اما فدرر پس از 5 قهرمانی متوالی در سال 2008، فینال را به رافائل نادال اسپانیائی واگذار کرد و ادامه این رکورد رویایی را از دست داد اما در صورت برتری در فینال امسال این رقابت‌ها، با هفت قهرمانی به رکورد دیگر «پیت سمپراس» رسیده و برای اولین بار پس از ماه می 2010 میلادی، دوباره مرد اول تنیس جهان در رنکینگ جهانی خواهد شد.

ماری هیچ وقت تا به حال قهرمان مسابقات معتبر گرند اسلم تنیس نشده است. فدرر نیز از ملبورن 2010 به بعد از دستیابی به گرند اسلم باز مانده است. فدرری که
جوکوویچ را در نیمه‌نهایی گرند اسلم آزاد فرانسه 2011 شکست داد تا رتبه شماره یک، چند هفته‌ای بیشتر برای نادال محفوظ بماند، حالا برای شماره یک شدن خودش پا به روی چمن خواهد گذاشت.

راجر فدرر در دور نیمه‌پایانی و در بیست و هفتمین مصاف خود با نوواک جوکوویچ، موفق شد پانزدهمین پیروزی را نصیب خود کرد. او در هفت مسابقه آخرش با نوله فقط یک مرتبه آن هم روی خاک رس بر مرد شماره یک جهان چیره شده بود. حالا اگر فدرر قهرمان شود و فقط دو هفته یعنی تا المپیک لندن در صدر بماند، رکورد مدت زمان صدرنشینی که در اختیار پیت سمپراس است را هم خواهد شکست.

فدرر در حالی در دور نیمه‌پایانی مقابل جوکوویچ پیروز شد که در متن همین رقابت‌ها و مقابل «ژولی‌ین بنه‌تو» از فرانسه تا مرز حذف شدن نیز پیش رفت. اما جوکوویچ فقط یک Set به «رادک استپانک» داد و در بقیه بازی‌ها، برتری چشمگیری مقابل بازندگان خود داشت. با این حال، اسطوره سوییسی با تسلط و بی‌ آن‌که اجازه دهد هیچ یک از Set‌های برده‌اش به تنگنا یا تای‌بریک کشیده شود، با نتیجه سه بر یک از سد مرد شماره یک جهان گذشت.

از آن‌سو، ماری 25 ساله برای این که پس از 74 سال بریتانیا را یک پای فینال ویمبلدون کند، جو ویلفرد سونگا را با‌‌ همان نتیجه‌ای که فدرر مقابل جوکوویچ به جا گذاشت یعنی سه بر یک، از پیش رو برداشت و حالا در صورت قهرمانی، اولین ‌تنیس‌باز بریتانیایی فاتح ویمبلدون پس از قهرمانی "فرد پری" در سال 1936 خواهد شد.

ماری که مربی‌گر‌ی‌اش را ایوان لندل، اسطوره سابق تنیس جهان عهده‌دار است، برای چهارمین بار به دیدار نهایی یک گرند اسلم راه پیدا کرده است. وی در تمام سه فینال قبلی مغلوب شده است: سال 2011 در تنیس آزاد استرالیا مقابل جوکوویچ، سال 2008 در تنیس گرند اسلم آزاد آمریکا و نیز سال 2010 در تنیس گرند اسلم آزاد استرالیا؛ هردو در برابر فدرر.

او اکنون برای این که طلسم 76 ساله ناکامی بریتانیایی‌ها را بشکند، مانع مستحکم سوئیسی را پیش رو خواهد داشت.

ویرایش توسط PowerVu : 07-08-2012 در ساعت 09:35 AM دلیل: تصحیح اشتباه
PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
21 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 07-08-2012, 09:37 AM   #2
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N

از سایه بیرون آمدن بزرگان چه لذتی دارد! همه آن‌هایی که روز جمعه ساعتی پس از صرف خامه و توت‌فرنگی (دسر سنتی سرو شده برای تماشاگران گرند اسلم ویمبلدون) ایستاده کف می‌زدند، می‌دانستند مشغول انجام چه کاری هستند؛ تمجید از مردی که می‌خواهد با برداشتن یک گام دیگر، صدر جدول رنکینگ تنیس را در اختیار بگیرد.

اگر او دو هفته در رده اول بماند با رکورد مدت حضور سمپراس در رده نخست برابری خواهد کرد اما تا آن زمان تنها یک نکته اهمیت دارد؛ برتری راجر فدرر بزرگ بر نواک جوکوویچ در بازی بزرگ نیمه نهایی ویمبلدون. جوکوویچ، مرد شماره یک تنیس جهان با از دست دادن رولان گاروس، فرصت نامیده شده به عنوان «جوکواسلم» را از دست داد. بخش اول نام هر تنیس‌بازی که به شکل متوالی 4 گرند اسلم سالانه تنیس را فتح کند به کلمه «اسلم» چسبیده می‌شود و اگر نواک پس از فتح ویمبلدون سال گذشته، یو.اس اوپن و اوپن استرالیا، رولان گاروس را فتح می‌کرد، مشمول این نام‌گذاری می‌شد و «جوکواسلم» شکل می‌گرفت.

به هر حال او پس از پایان بازی‌های نیمه نهایی دلایل دیگری برای حسرت خوردن دارد. نوله (لقب جوکوویچ) پس از شکست مقابل فدرر با نتایج 3-6، 6-3، 4-6 و 3-6 از دومین قهرمانی در ویمبلدون باز ماند. در سوی مقابل راجر فدرر بزرگ که برای اولین‌بار در 3 سال گذشته در یکی از گرند اسلم‌های 4 گانه سال، شماره یک وقت رنکینگ را شکست داد، می‌رود تا برای اولین‌بار از سال 2010، صاحب یک گرند اسلم شود. این انتظار برای بردن یک جام معتبر از سال 2003، برای طرفدار بارسا بی‌سابقه بود. به این ترتیب در بیست و هفتمین رویارویی جوکو و فدرر، شاهد پانزدهمین پیروزی مرد سوئیسی بودیم.

حرف‌های بازنده پس از پایان بازی شنیدنی بود: «مردم می‌گویند سال خوبی را پشت سر نگذاشتم اما من نظر دیگری دارم چون یک گرند اسلم برده‌ام، در فینال و نیمه نهایی رقابت‌های بزرگ حاضر بودم و در برخی از بزرگ‌ترین رقابت‌ها، فرصت بازی را به دست آوردم. از عملکردم رضایت کامل دارم به هر حال تکرار دستاورد سال گذشته، اتفاقی نبود که انتظارش را داشته باشم. احساس خوبی دارم و تنها به ادامه تلاش و حفظ امیدواری نیازمندم. اگر قهرمان شوید، حتما استحقاق لازم را داشته‌اید و فدرر امسال خیلی خوب بازی کرده است.»

مرد سوئیسی در صورت قهرمانی به جمع سمپراس و رنشاو، دو تنیس‌باز دیگری می‌پیوندد که رکورد 7 قهرمانی در ویمبلدون را در اختیار دارند. راجر رسیدن به استانداردهای سمپراس را افتخار بزرگی می‌داند: «اصلا دوست ندارم چشمانم را روی واقعیات ببندم و تصور کنم با رسیدن به فینال آن چه می‌خواستم، عملی شده است. هنوز تا پایان راه یک قدم دیگر فاصله دارم. همه می‌دانند سمپراس الگو و قهرمان من است و رسیدن به دستاوردهای مردی که همیشه ستایشش کرده‌ای، چقدر لذت‌بخش است! او هر 7 بار در فینال ویمبلدون به پیروزی دست یافت. وقتی سال 2010 برای اولین‌بار با شکست مقابل بردیچ از رسیدن به فینال بازماندم، شوکه شدم؛ درست مثل شکست سال قبل.»

فدرر در بیست و چهارمین تجربه فینال گرند اسلم‌ها به بهبود رکورد 8 پیروزی و 7 شکست مقابل ماری در 15 رویارویی پیشین فکر می‌کند. به زعم سمپراس، فدرر در فینال ماری را شکست خواهد داد: «فدرر لایق‌ترین فرد برای شکست رکوردهای من است. از نظر من راجر همیشه مدعی اول ویمبلدون است. اگر او امروز خوب سرویس بزند و قدرتی ظاهر شود، به برتری دست می‌یابد.»

در دیگر بازی نیمه نهایی اندی ماری با برتری 3-6، 4-6، 6-3 و 5-7 مقابل جو-ویلفرد سونگای فرانسوی به انتظار 74 ساله بریتانیا برای داشتن یک نماینده در فینال ویمبلدون خاتمه داد. در حقیقت برای اولین‌بار از سال 1938، ویمبلدون می‌تواند یک بریتانیایی را در پایان خط ببیند. اسکاتلندی بی‌گرند اسلم در پایان بازی گفت: «هنوز کار تمام نشده است. فقط خوشحال و هیجان‌زده هستم اما فقط وقتی شادی می‌کنم که از خط پایان بگذرم! مربی از عملکردم راضی بود و وقتی پرسید آیا می‌خواهی امروز تمرین کنی در پاسخ مثبت به او کوچک‌ترین تردیدی به خرج ندادم. امروز فینال بزرگی پیش رو دارم. راجر یکی از بهترین تنیس‌بازهای تاریخ است و هیچ کس انتظار پیروزی مرا ندارد اما تمام توانم را صرف خواهم کرد. برای انجام بهترین بازی ممکن، باید به سختی تمرین کنم.»

سونگا که برای دومین‌بار متوالی به نیمه نهایی گرند اسلم‌ها رسید، دل و دماغی برای حرف زدن نداشت: «ماری در اواخر بازی به وضوح خسته بود. امیدوارم از این نظر مقابل فدرر دچار مشکل نشود. بازی خوبی انجام دادم و به آن چه رقم زده‌ام، می‌بالم. می‌توانم در رقابت‌های بعدی نتایج بهتری بگیرم.»

ویرایش توسط PowerVu : 07-09-2012 در ساعت 05:57 PM
PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
18 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)