بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > اخبار تنيس جهان

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-16-2012, 10:48 AM   #1
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
Exclamation ماراتن تنیس با راکت‌های سنگی؛ نخستین گرند اسلم فصل آغاز شد

ماراتن تنیس با راکت‌های سنگی؛ نخستین گرند اسلم فصل آغاز شد

اولین گرنداسلم فصل در دنیای تنیس از امروز آغاز شد و مدعیان
قهرمانی برای رسیدن به صدر جدول رده‌بندی به مصاف یکدیگر رفته‌اند.

رقابت‌های گرنداسلم استرالیا، اولین مرحله از رقابت‌های گرنداسلم فصل از امروز در ملبورن شروع شد و تنیس‌بازهای برتر دنیا به مصاف یکدیگر رفته‌اند. این رقابت‌ها که از سال 1905 به صورت رسمی کار خود را شروع کرده بیش از صد سال است که میزبان تنیس‌بازهای برتر دنیاست و در این میان تغییراتی هم داشته است. اوپن استرالیا از ابتدا یعنی از سال 1905 تا سال 1987 روی چمن برگزار می‌شد و سپس از سال 88 به بعد به صورت کنونی روی زمین‌های هارد برگزار شد و کم‌کم جایش را به عنوان اولین رقابت‌های مهم فصل باز‌کرد. البته رقابت‌های امسال با توجه به قرعه و رتبه‌ای که بازیکنان داشته‌اند، دستخوش تغییر و تحول شده و کم و بیش اتفاقات عجیبی در این بخش افتاده است.

ماریجوکو از یک‌سو، رافاراجر در سوی دیگر
---------------------------------------------------

نواک جوکوویچ و اندی ماری سال گذشته فینال اوپن استرالیا را برگزار کردند و خیلی‌ها معتقد بودند که این فینال، امسال هم تکرار خواهد شد. با این حال با توجه به قرعه‌ای که به این دو نفر خورد، فینال سال گذشته تکرار نخواهد شد و این دو اگر همه رقبایشان را شکست بدهند در نیمه نهایی به مصاف هم خواهند رفت. جوکوویچ، مرد شماره یک دنیا در شرایطی باید با اندی ماری مرد شماره چهار دنیای تنیس روبه‌رو شود که سال گذشته عالی کار کرد و بالاتر از نادال به‌عنوان برترین تنیس‌باز فصل دست یافت. «نوله» در این رقابت‌ها باید برابر پائولو لورنزی ایتالیایی به میدان برود و سپس در مرحله یک‌هشتم نهایی به مصاف برنده دیدار رادیک – راونیچ برود. این تنیس‌باز صرب سال پیش موفق شد سه گرنداسلم را به دست بیاورد و از طرفی 10 قهرمانی در مجموع در کارنامه‌اش به ثبت برساند و شاید در دیدار یک‌چهارم نهایی کار دشواری برابر داوید فرر داشته باشد. فرر مرد شماره پنج دنیا سال گذشته توانست خودش را به نیمه‌نهایی ملبورن برساند.

اما در سوی دیگر اندی ماری هم به نظر می‌رسد امسال عزم خود را جزم کرده تا هر طور شده اولین گرنداسلم زندگی‌اش را ببرد. او که پیش از این فقط به طور پاره‌وقت مربی استخدام می‌کرد حالا با ایوان لندل، اسطوره سابق دنیای تنیس قرارداد بسته و قرار است زیر نظر او که سابقه قهرمانی در رقابت‌های گرنداسلم را دارد به اولین جام بزرگ فصلش حمله کند. او در مورد انتخاب این مربی جدید به یورو اسپورت گفت: «لندل اسطوره‌ای است که دنیای تنیس مثل او به خود کم دیده است. تجربه‌ای که او در رقابت‌های بزرگ دارد می‌تواند به من کمک کند تا در تورنمنت‌های بزرگ موفق شوم.»

البته در سوی مقابل هم ایوان لندل استعداد این تنیس‌باز بریتانیایی را بی‌همتا می‌داند: «اندی استعداد زیادی دارد و مطمئن هستم که می‌تواند به اهدافش که قهرمانی در رقابت‌های گرند‌اسلم است برسد.» ماری که پیش از این سه‌بار سابقه حضور در فینال گرنداسلم‌ها را داشته عین سه بار ناکام مانده تا حالا با چالش جدیدتری روبه‌رو شود. او در این رقابت‌ها تا پیش از رسیدن به نیمه‌نهایی و دیدار برابر جوکوویچ باید نبرد دشواری با تنیس‌بازهای فرانسوی داشته باشد؛ ابتدا گل مونفیس و سپس هم جو-ویلفرد سونگا! نکته قابل عرض این‌ست که سونگا در سال 2008 اندی ماری را در همان دورهای نخست از گردونه رقابت‌ها کنار رانده و جدال این دو پیش از دیدار نیمه‌نهایی هم می‌تواند یکی از زیباترین جدال‌های اوپن استرالیا باشد.

روزهای مبهم راجر و رافا
-------------------------

در سوی دیگر جدول هم برای اولین بار از سال 2005 تا به حال رافا نادال و راجر فدرر در یک گروه قرار گرفته‌اند و اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای نیفتد این دو دیگر دیدار نیمه‌نهایی ملبورن را انجام خواهند داد. فدرر که در پایان فصل پیش با برتری در رقابت‌های ATP World Tour Finals لندن جایگاه شماره سومی‌اش را از اندی ماری پس گرفت، بسیار عالی کار کرده است، او در 27 مسابقه اخیرش 26 بازی را با برد پشت سر گذاشته و امیدوار است که در رقابت‌های ملبورن دوباره بتواند فاتح گرند اسلم شود. در واقع اگرچه فدرر پایان فصل پیش توانست دوباره احیا شود ولی برای اولین بار بود که در یک فصل نتوانست (از سال 2003 تاکنون) قهرمان گرند اسلم شود. البته او نگرانی‌هایی هم برای این رقابت‌ها دارد که همان مصدومیت است. او در دیدار برابر سونگا در رقابت‌های دوحه از بازی به علت مصدومیت انصراف داد و هنوز نمی‌داند که بدنش در شرایط مسابقه قرار دارد یا نه. در این زمینه فدرر می‌گوید: «این روزها حس می‌کنم آماده هستم و برای بازی در گرند اسلم استرالیا حس خوبی دارم. به هر حال جایی از بدنم در حال حاضر درد نمی‌کند ولی باید صبر کنیم و ببینیم در شرایط مسابقه چطور واکنش می‌دهد. در کل می‌توانم بگویم آماده بازی هستم و مشکل چندانی ندارم.»

در گروهی که فدرر در آن قرار گرفته به نظر می‌رسد فقط خوان مارتین دل پاترو آرژانتینی است که می‌تواند او را از رسیدن به نیمه نهایی باز دارد. فدرر که سابقه چهار قهرمانی را در گرند اسلم استرالیا دارد پیشتر توسط همین دل پاترو اذیت شده است. اما در طرف مقابل هم رافائل نادالی قرار دارد که او هم فعلا با مصدومیت نصف و نیمه‌ای روبه‌رو است. رافا که فصل پیش در هر شش فینالی که برابر جوکوویچ به میدان رفت ناکام ماند، امیدوار است در این فصل بتواند جبران مافات کند. ماتادور اسپانیایی می‌گوید: «واقعیت این است که روحیه، فاکتور مهمی در تنیس به‌حساب می‌آید. سال گذشته هر کاری می‌توانستم برابر جوکوویچ انجام دادم ولی بی‌فایده بود. من از لحاظ روحی خودم را باخته بودم و دیگر نمی‌توانستم مثل قبل خودم را از قبل برنده بدانم. با این حال امیدوارم امسال شرایط فرق کند. ضعف‌های فنی هم داشته‌ام که در تمریناتم تلاش کرده‌ام آنها را برطرف کنم.» رافائل نادال، مرد شماره دو دنیای تنیس هم تا رسیدن به نیمه نهایی به غیراز مصدومیتش باید نیم نگاهی نیز به توماس بردیچ مرد شماره هفت دنیا داشته باشد.

ووزنیاکی جوان در پی نخستین گرند اسلم
--------------------------------------------

در بخش خانم‌ها هم درست مثل آقایان، فینال سال گذشته تکرار نخواهد شد. کیم کلایسترز مدافع عنوان قهرمانی که او هم مثل خیلی‌های دیگر این روزها با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کند، ممکن است با لی نا، دیگر فینالیست سال پیش در مرحله یک هشتم نهایی روبه‌رو شود. البته برنده این دیدار هم کار دشواری پیش رو خواهد داشت، چرا که به احتمال زیاد در مرحله یک چهارم نهایی باید با کرولاین ووزنیاکی خانم شماره یک دنیا روبه‌رو شود. ووزنیاکی به رغم اینکه در صدر برترین تنیس‌بازهای زن دنیا قرار دارد هنوز قهرمانی در گرند اسلم ندارد و این رقابت‌ها شاید از معدود فرصت‌های طلایی او برای به دست آوردن قهرمانی در جایزه بزرگ‌ها باشد. در واقع اگر این اتفاق نیفتد نه تنها نمره منفی دیگری در کارنامه او به ثبت می‌رسد بلکه جایگاه شماره یکی‌اش هم از دست می‌رود. در این بخش ویکتوریا آزارنکا خانم شماره پنج دنیا هم می‌تواند به راحتی تا مرحله نیمه نهایی بالا بیاید. در مسیر او فقط رادوانسکا است که می‌تواند دست و پا‌گیر باشد. اما در دیگر جدول گروه خانم‌ها هم به نظر نمی‌رسد که کویتووا کار دشواری پیش‌رو داشته باشد. اگرچه خانم شماره دو تنیس در گروه سرینا ویلیامز، شاراپووا و لیزیکی قرار گرفته ولی با توجه به مصدومیت رقبا، به نظر نمی‌رسد کار چندان دشواری تا رسیدن به نیمه نهایی این رقابت‌ها داشته باشد.

PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
16 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)