بازگشت   تنیس تاکرز > تالار تنیس‌بازان > لوازم و تجهیزات تنیس > راکت و زه

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 03-24-2013, 12:25 AM   #761
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

پستها: 1,137
سپاس: 2,347
در 1,048 پست 7,309 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Federer, Nadal, Sharapova, Azarenka

سلام دوست عزیز، سوالت در مورد سویینگ رو متوجه نشدم، تعریفش رو توی همون چند پست قبلی گفتم، اما اگه نکته ی دیگه ای در موردش هست که می خوای بدونی بگو تا اگه بلد باشم توضیح بدم.

استفاده از ضربه گیر تا حدی هم سلیقه ای هستش، ولی به طور کلی باعث می شه که لرزه های که بر اثر برخورد توپ و زه ایجاد می شن کمتر بشن. بهترین راه برای تصمیم گیری در موردش هم اینه که بعد از یه مدت بازی با لرزه گیر اونو در بیاری از راکتت و بدون لرزه گیر بازی کنی و ببینی چقدر تفاوت داره و کدومش رو ترجیج می دی.
در مورد زه هم توی بخش مربوط به زه صحبت کنیم بهتره.
mspayam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربر زیر از شما mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 03-24-2013, 09:11 AM   #762
amir k2
Member

آواتار amir k2

پستها: 94
سپاس: 123
در 26 پست 59 بار سپاسگزاری شده

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mspayam نمایش پست ها
سلام دوست عزیز، سوالت در مورد سویینگ رو متوجه نشدم، تعریفش رو توی همون چند پست قبلی گفتم، اما اگه نکته ی دیگه ای در موردش هست که می خوای بدونی بگو تا اگه بلد باشم توضیح بدم.

استفاده از ضربه گیر تا حدی هم سلیقه ای هستش، ولی به طور کلی باعث می شه که لرزه های که بر اثر برخورد توپ و زه ایجاد می شن کمتر بشن. بهترین راه برای تصمیم گیری در موردش هم اینه که بعد از یه مدت بازی با لرزه گیر اونو در بیاری از راکتت و بدون لرزه گیر بازی کنی و ببینی چقدر تفاوت داره و کدومش رو ترجیج می دی.
در مورد زه هم توی بخش مربوط به زه صحبت کنیم بهتره.
منظورم این هست که سویینگ چی هست؟
راکت رو دستم میگیرم انگار بزرگ هست و اینکه نمیشه باهاش خوب ارتباط برقرار کرد یعنی وقتی توپ به سمتم میاد با راکت بهش ضربه میزنم انگار مچ نمیشه دقیقا
amir k2 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 03-24-2013, 09:30 AM   #763
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

در مورد سویینگ من اینجا یه توضیح کوتاهی دادم، اما اگه خود واژه ی سویینگ رو سرچ کنی توی این فوروم توضیحات کاملتر و بهتری پیدا می کنی.
شاید گریپ راکت برای شما اندازه نیست. اگر این پست رو در مورد انتخاب راکت و گریپ بخونی بهتر متوجه می شی که چه گریپی اندازه ی دستته:
http://tennistalkers.com/showthread.php?t=1761&page=71
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 03-24-2013, 08:41 PM   #764
amir k2
Member

آواتار amir k2

دسوت عزیز دمت گرم.خیلی با مرامی چاکرتم.اقایی که انقدر خوب ومشتی جواب کامل و پر میدی
یه چند تا سوال :
روی راکت من این مشخصات رو زده ممنون یمشم توضیح بدی در موردشونن که یعنی چی؟
swing style رو زده L5
string pattern رو زده 16/19
rec.string tension رو زده 26+/-2kp و -57+/-5lbs
head size رو زده 645cm به توان 2/ 100in به توان 2
weight رو زده 300 گرم
unstrung رو زده 10.6oz
balance رو زده 320mm
unstrung بالانس رو زده 1hl
beam هم 20mm
length رو زده 685mm و استاندارد رو زده 27.0in

بعدش اینکه مثلا میگند راکت بازی کنی مثل جوکوویچ speed هست و یکی دیگه Radical و prestige و instinct و extreme یعنی چی؟
قدیمی 03-25-2013, 07:46 AM   #765
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

خواهش می کنم، هدف این فوروم هم همینه که هرکس سوالی داره بیاد و بپرسه.

سویینگ L6 به معنی سویینگ نسبتاً بزرگ هستش. همونطور که گفتم راکت های افراد مبتدی قدرت زیادی داره چون هنوز بازیکن های اون سطح نمی تونن سویینگ کامل داشته باشن. L مخفف Long هستش و S هم مخفف Short. راکت های هد تا جایی که یادمه از S10 شروع می شن و با L6 تموم می شن.(پشت اون مقوایی که روی راکت های آکبند می بندن این ها رو با عکس نشون داده). ولی به طور کلی این تقسیم بندی به این شکله:
L6 > L5 > L4 > L3 > L2 > L1 > S1 > S2 > . . . > S10.
راکت شما سویینگ خیلی بزرگی می خواد تا بتونه اون قدرت لازم رو تولید کنه.

String Pattern: تعداد رشته زه هایی که افقی و عمودی در راکت قرار می گیرن. راکت شما 16 تا رشته زه عمودی (main) و 19 تا رشته زه عمودی داره. معولاً راکت ها 16 در 18، 16 در 19، یا 18 در 20 هستن که تازگی ویلسون چندتا راکت جدید زده که 16 در 15 هستن، هر چقدر تعداد این رشته ها کمتر باشه، بهتر می شه ضربات تاپ اسپین به توپ زد.

rec. string tension، مخفف Recommended String Tension هستش که به معنی تنشن توصیه شده برای زه هستش. خود تنشن به سفت یا شل بستن زه مربوط می شه. اگه تنشن بالا ببندی، زه کنترلی تر می شه، ولی تنشن پایین اسپین و قدرت ضربات رو زیاد می کنه.

head size: اندازه ی سر راکت به سانتیمتر مربع یا اینچ مربع

Weight: وزن، دلیل اصلی اینکه اسم راکت شما هم 300 هستش همینه که وزنش اینقدره. یه سری از برندها از قبلی تکنی فایبر اسم راکت هاشون رو بر همین اساس انتخاب می کنن. از اونجایی که وزن زه باعث سنگین تر شدن راکت می شه، وزن بدون زه (unstrung) و وزن به همراه زه (strung) رو هم نوشته.

balance: نقطه ی توازن، در موردش قبلاً توی همون پست در مورد راکت ها توضیح دادم. راکت شما بدون زه 1 واحد سر سبکه، یعنی وزن راکت بیشتر توی دسته ی راکته تا سر راکت. برای اطلاعات بیشتر همون پست در مورد راکت ها را حتماً بخون.

beam: عرض راکت در منطقه ی سرش به حساب میاد که هرچی بیشتر باشه قدرت بیشتره و کنترل کمتر. خود من راکت های کم عرض تر رو بیشتر ترجیح می دم چون علاوه بر کنترل احتمال برخورد توپ به عرض راکت هم کمتر می شه. راکت شما عرض خیلی خوبی داره.

length هم طول راکت هستش که بین 27 تا 29 می تونه متغیر باشه. بیشتر راکت ها طول استاندارد یعنی 27 اینچ دارن.

اون اسم هایی هم که آخر گفتی، اسم هایی هستن که شرکت های سازنده روی راکت های مختلفشون می ذارن، و هر شرکتی اسم های خاص خودش رو داره.
3 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 03-25-2013, 10:20 AM   #766
amir k2
Member

آواتار amir k2

میشه یه توضیح بدی سویینگ و اسپین یعنی چی؟ممنونت میشم
فکر کنم تنشن راکت من محکم بسته شده
اره اون پست رو اکمل خوندم که برای بعضی راکت ها بالان در نقطه وسط و بعضی ها در بالا و بعضی ها در پایین هست
در کل به نظرم باید حسابی کار کنم با این راکته.توصیه ای نداری داداش؟
قدیمی 03-27-2013, 02:04 AM   #767
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

در مورد سویینگ که توی همون پست های قبلی صحبت شد. منظور از اسپین هم زدن ضربات کات دار یا چرخشی به توپ هست که باعث می شه توپ در حال حرکت به جلو همزمان چرخش از بالا به پایین یا پایین به بالا یا چپ به راست و راست به چپ داشته باشه.
من مربی نیستم که توصیه ی خاصی واسه ی بازیت داشته باشم، اما اگه می خوای با همین راکت به بازی کردن ادامه بدی، بهتره که سویینگ کامل رو تمرین کنی تا بهترین نتیجه رو ازش بگیری.
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 03-28-2013, 09:41 AM   #768
siavash4
Member

آواتار siavash4

پستها: 52
سپاس: 67
در 37 پست 247 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Del potro Federer Wawrinka

با سلام و خسته نباشید به بچه های خوب فروم من بین خرید این 3 تا راکت مرددم نظر شما رو می خواهم بدونم کدوم بهتره :
siavash4 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 03-28-2013, 12:21 PM   #769
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

والا هر سه تاشون راکت های خوبین، شما باید ببینی که سبک بازیت و نوع سویینگت به کدوم بیشتر می خوره. اگه از مربیت یا کسی که بازیتو از نزدیک دیده بپرسی بهتر می تونه راهنماییت کنه.
کاربر زیر از شما mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 03-30-2013, 03:55 PM   #770
amir k2
Member

آواتار amir k2

امروز یه ضربه گیر ا دوستم گرفتم و انداختم روی رکتم که همون speed mp 300 هست واقعا خیلی تاثیرش بالا بود هم اینکه صدای اینکه توپ به وسط زه میخورد بنگ صدا میداد رو گرفت و هم اینکه وقتی توپ به راکت برخورد میکرد دیگه راکت از دستم تکون بیشتر نمیخورد یعنی حرکتم کامل میشد و راکت توی دستم تکون نمیخورد
دوستان راکت رو با چی تمیز میکنند؟من با دستمال خیس و اب.برم پولیش بزنم حال بیاد؟:d
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 4 نفر (0 عضو و 4 مهمان)