بازگشت   تنیس تاکرز > تالار تنیس‌بازان > لوازم و تجهیزات تنیس > راکت و زه

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 09-19-2013, 03:26 AM   #991
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

پستها: 1,137
سپاس: 2,347
در 1,048 پست 7,309 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Federer, Nadal, Sharapova, Azarenka

مهروز جان
ممنون از اینکه پست من رو کامل خوندی، من سعی می کنم اینجا در مورد سوال هات تا جایی که بتونم توضیح بدم. اما یه نکته رو باید دوباره روش تاکید کنم. اون هم اینه که یه ویژگی خاص به تنهایی عملکرد کلی راکت رو تعیین نمی کنه و با اینکه می شه کلیاتی رو در مورد راحتی یا چیزای دیگه با توجه به مشخصات راکت تعیین کرد اما در نهایت مجموعه ی این عوامل هستن که باعث می شن راکت قدرتی یا کنترلی یا چیزای دیگه باشه.

ا. جمله ای که به نظرت متناقض اومده بود:
وزن سویینگ باعث می شه که تکون دادن راکت و به اصطلاح سویینگ کردنش انرژی بیشتری بخواد و قدرت مانورش پایین بیاد. از طرف دیگه بالاتر بودن وزن سویینگ با راحتی راکت و کمتر فشار وارد شدن به بازو هم رابطه ی مستقیم داره.

برای درک بهتر این موضوع به این فکر کن که فرضا یه کامیون با یه پراید شاخ به شاخ بشن. کدومشون کمتر ضربه می بینه؟ کامیون چون قدرت بیشتری داره تا پراید. بر همین اساس وقتی که راکت به توپی که داره به سمتش میاد برخورد می کنی تاثیر این برخورد باعث می شه راکت به ارتعاش دربیاد و این ارتعاش به دسته ی راکت و بعد به بازو وارد بشه (به خاطر همین هم هست که به مبتدی ها توصیه می کنن برای ضربه زدن از بازو استفاده کنن نه مچ) و این ارتعاش وقتی که مرتب تکرار بشه باعث درد گرفتن دست و صدمه دیدن بخش های مختلفش می شه، حالا هر چقدر که وزن سویینگ بیشتر باشه تاثیر این ارتعاش کمتر می شه و ارتعاش کمتری به دست وارد می شه و در نتیجه راکتی که وزن سویینگش بالاتر باشه راحت تره.

چیزی که تو در مورد راحتی منظورته، شاید خستگی عضله بعد از یه مدت تکرار کردن یه فعالیت مثل فورهند و بکهند زدن باشه که اون درسته. اگه عضله هات عادت نداشته باشن ممکنه وزن سویینگ بالای راکت بعد از دو ست بازی کردن باعث بشه احساس خستگی کنی و اون چابکی و چالاکی لازم رو از دست بدی. خود من که راکتم وزن سویینگ خیلی بالایی داره اوایل بعد از 1.5 ساعت بازی خسته می شدم اما رفته رفته بهش عادت کردم. این خستگی با اون انتقال ارتعاش به بازو فرق می کنی چون این رو با تمرین می تونی بهش عادت کنی ولی اون یکی رو اگه مراقب نباشی منجر به آسیب دیدگی می شه.

اما در مورد سوال هات:

1- عقل من میگه وقتی راکت سرسنگین تر باشه وزن راکت کمتر تو دستته (فاصلش با دستت بیشتره، مرکز ثقل دورتره) و مسلماً انرژی بیشتری واسه نگه داشتن یا بالا بردنش نیاز هست. پس میشه گفت سرسبک تر بودن راکت با وزن سوینگ رابطه عکس داره؟ با این حال راکت بردیچ با اینکه سرسنگین تره، وزن سوینگش فقط 2 گرم از وزن راکت (با زه) کمتره . فکر کنم عاملی غیر از بالانس هم توی سوینگ دخیله.

قبل از اینکه به سوالت جواب بدم باید بگم اون بخشی رو که رنگش رو عوض کردم رو فکر می کنم منظورت وزن خود راکت بوده نه وزن سویینگ چون همونطور که گفتی وزن سویینگ راکت نوله از وزن سویینگ راکت بردیچ 18 گرم بیشتره نه 2 گرم. اما راکت نوله هم وزنش 20 گرم بیشتر از راکت بردیچه.
ولی حرفت به طور کلی درسته و هرچقدر وزن کمتری در سر راکت باشه وزن سویینگش کمتر می شه یا به قول تو سرسبک تر بودن راکت با وزن سویینگ رابطه ی عکس داره. اما در مورد راکت بردیچ و راکت نوله می بینم که با وجود سرسبک تر بودن راکت نوله وزن سویینگش بیشتره و دلیلش هم چیزی نیست جز همون چیزی که من اون بالا گفتم و خودت هم بهش اشاره کردی و اینکه عوامل دیگه ای هم این وسط هستن. در مورد وزن سویینگ من فکر می کنم وزن خود راکت هم عامل مهمی باشه و اون 20 گرم وزن بیشتر راکت نوله باعث می شه که وزن سویینگش در اینجا هم بیشتر بشه.

2- وقتی وزن سوینگ بیشتر باشه نیرویی که به توپ وارد میشه بیشتره. پس میشه گفت وزن سوینگ با قدرت رابطه مستقیم داره؟

بله این حرف هم به طور کلی درسته، اما عوامل دیگه ای از قبیل وزن راکت، اندازه ی صفحه، بالانس، سفتی، پترن صفحه ی راکت و غیره هم توی قدرت راکت نقش دارن. مثلاً این راکت برای مبتدی هاست.

وزن سویینگ بالایی داره، و سطح قدرتش هم توسط همین سایت TW بالا تقسیم بندی شده. اما شاید واست جالب باشه که بدونی وزن سویینگ راکت بالایی به اندازه ی وزن سویینگ این راکته، ولی در عین حال قدرت این راکت رو سایت TW پایین تقسیم بندی کرده و خود من هم که با هر دوی این ها بازی کردم، این تفاوت کاملاً برام مشهود بود. در صورتی که اگر صرفاً وزن سویینگ نقش تعیین کننده در قدرت راکت داشت باید قدرت هر دو یه اندازه می شد نه اینکه اینقدر با هم اختلاف داشته باشن. به همین دلیل وزن سویینگ بیش از اینکه در قدرت تاثیر داشته باشه در راحتی راکت به اون مفهومی که بالا گفتم نقش داره.

اگه باز هم سوالی بود من در خدمتم.

ویرایش توسط mspayam : 08-08-2015 در ساعت 08:29 AM
mspayam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 09-21-2013, 10:32 AM   #992
Ali55
Junior Member

آواتار Ali55

پستها: 10
سپاس: 4
در 1 پست 2 بار سپاسگزاری شده

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،من حدودا دو هفته است که تنیس رو شروع کردم، به نظر شما دوستان راکت مناسب من چیه و از چه برندی باشه بهتره،لازم به ذکر است که ضرباتم به شدت قدرتی اما بدون کنترله.
با تشکر.
Ali55 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-21-2013, 04:02 PM   #993
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Ali55 نمایش پست ها
با عرض سلام خدمت دوستان عزیز،من حدودا دو هفته است که تنیس رو شروع کردم، به نظر شما دوستان راکت مناسب من چیه و از چه برندی باشه بهتره،لازم به ذکر است که ضرباتم به شدت قدرتی اما بدون کنترله.
با تشکر.
دوست عزیز، برند راکت در ابتدای کار اهمیت چندانی نداره، بلکه باید بیشتر به وزن و راحتی راکت ها توجه کنین. یکی از دوستان عزیز در مورد راکت مبتدی ها این پستhttp://tennistalkers.com/showpost.ph...&postcount=987 مفید رو نوشتن که خوندنش رو قبل از خرید راکت بهتون توصیه می کنم.
6 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 09-21-2013, 08:35 PM   #994
Ali55
Junior Member

آواتار Ali55

پستها: 10
سپاس: 4
در 1 پست 2 بار سپاسگزاری شده

یعنی از هر برندی میتونم انتخاب کنم؟
Ali55 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-21-2013, 08:53 PM   #995
slice
Member

پستها: 88
سپاس: 121
در 53 پست 276 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: roger federer

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mspayam نمایش پست ها
مهروز جان
ممنون از اینکه پست من رو کامل خوندی، من سعی می کنم اینجا در مورد سوال هات تا جایی که بتونم توضیح بدم. اما یه نکته رو باید دوباره روش تاکید کنم. اون هم اینه که یه ویژگی خاص به تنهایی عملکرد کلی راکت رو تعیین نمی کنه و با اینکه می شه کلیاتی رو در مورد راحتی یا چیزای دیگه با توجه به مشخصات راکت تعیین کرد اما در نهایت مجموعه ی این عوامل هستن که باعث می شن راکت قدرتی یا کنترلی یا چیزای دیگه باشه.

ا. جمله ای که به نظرت متناقض اومده بود:
وزن سویینگ باعث می شه که تکون دادن راکت و به اصطلاح سویینگ کردنش انرژی بیشتری بخواد و قدرت مانورش پایین بیاد. از طرف دیگه بالاتر بودن وزن سویینگ با راحتی راکت و کمتر فشار وارد شدن به بازو هم رابطه ی مستقیم داره.

برای درک بهتر این موضوع به این فکر کن که فرضا یه کامیون با یه پراید شاخ به شاخ بشن. کدومشون کمتر ضربه می بینه؟ کامیون چون قدرت بیشتری داره تا پراید. بر همین اساس وقتی که راکت به توپی که داره به سمتش میاد برخورد می کنی تاثیر این برخورد باعث می شه راکت به ارتعاش دربیاد و این ارتعاش به دسته ی راکت و بعد به بازو وارد بشه (به خاطر همین هم هست که به مبتدی ها توصیه می کنن برای ضربه زدن از بازو استفاده کنن نه مچ) و این ارتعاش وقتی که مرتب تکرار بشه باعث درد گرفتن دست و صدمه دیدن بخش های مختلفش می شه، حالا هر چقدر که وزن سویینگ بیشتر باشه تاثیر این ارتعاش کمتر می شه و ارتعاش کمتری به دست وارد می شه و در نتیجه راکتی که وزن سویینگش بالاتر باشه راحت تره.

چیزی که تو در مورد راحتی منظورته، شاید خستگی عضله بعد از یه مدت تکرار کردن یه فعالیت مثل فورهند و بکهند زدن باشه که اون درسته. اگه عضله هات عادت نداشته باشن ممکنه وزن سویینگ بالای راکت بعد از دو ست بازی کردن باعث بشه احساس خستگی کنی و اون چابکی و چالاکی لازم رو از دست بدی. خود من که راکتم وزن سویینگ خیلی بالایی داره اوایل بعد از 1.5 ساعت بازی خسته می شدم اما رفته رفته بهش عادت کردم. این خستگی با اون انتقال ارتعاش به بازو فرق می کنی چون این رو با تمرین می تونی بهش عادت کنی ولی اون یکی رو اگه مراقب نباشی منجر به آسیب دیدگی می شه.

اما در مورد سوال هات:

1- عقل من میگه وقتی راکت سرسنگین تر باشه وزن راکت کمتر تو دستته (فاصلش با دستت بیشتره، مرکز ثقل دورتره) و مسلماً انرژی بیشتری واسه نگه داشتن یا بالا بردنش نیاز هست. پس میشه گفت سرسبک تر بودن راکت با وزن سوینگ رابطه عکس داره؟ با این حال راکت بردیچ با اینکه سرسنگین تره، وزن سوینگش فقط 2 گرم از وزن راکت (با زه) کمتره . فکر کنم عاملی غیر از بالانس هم توی سوینگ دخیله.

قبل از اینکه به سوالت جواب بدم باید بگم اون بخشی رو که رنگش رو عوض کردم رو فکر می کنم منظورت وزن خود راکت بوده نه وزن سویینگ چون همونطور که گفتی وزن سویینگ راکت نوله از وزن سویینگ راکت بردیچ 18 گرم بیشتره نه 2 گرم. اما راکت نوله هم وزنش 20 گرم بیشتر از راکت بردیچه.
ولی حرفت به طور کلی درسته و هرچقدر وزن کمتری در سر راکت باشه وزن سویینگش کمتر می شه یا به قول تو سرسبک تر بودن راکت با وزن سویینگ رابطه ی عکس داره. اما در مورد راکت بردیچ و راکت نوله می بینم که با وجود سرسبک تر بودن راکت نوله وزن سویینگش بیشتره و دلیلش هم چیزی نیست جز همون چیزی که من اون بالا گفتم و خودت هم بهش اشاره کردی و اینکه عوامل دیگه ای هم این وسط هستن. در مورد وزن سویینگ من فکر می کنم وزن خود راکت هم عامل مهمی باشه و اون 20 گرم وزن بیشتر راکت نوله باعث می شه که وزن سویینگش در اینجا هم بیشتر بشه.

2- وقتی وزن سوینگ بیشتر باشه نیرویی که به توپ وارد میشه بیشتره. پس میشه گفت وزن سوینگ با قدرت رابطه مستقیم داره؟

بله این حرف هم به طور کلی درسته، اما عوامل دیگه ای از قبیل وزن راکت، اندازه ی صفحه، بالانس، سفتی، پترن صفحه ی راکت و غیره هم توی قدرت راکت نقش دارن. مثلاً این راکت برای مبتدی هاست.

وزن سویینگ بالایی داره، و سطح قدرتش هم توسط همین سایت TW بالا تقسیم بندی شده. اما شاید واست جالب باشه که بدونی وزن سویینگ راکت بالایی به اندازه ی وزن سویینگ این راکته، ولی در عین حال قدرت این راکت رو سایت TW پایین تقسیم بندی کرده و خود من هم که با هر دوی این ها بازی کردم، این تفاوت کاملاً برام مشهود بود. در صورتی که اگر صرفاً وزن سویینگ نقش تعیین کننده در قدرت راکت داشت باید قدرت هر دو یه اندازه می شد نه اینکه اینقدر با هم اختلاف داشته باشن. به همین دلیل وزن سویینگ بیش از اینکه در قدرت تاثیر داشته باشه در راحتی راکت به اون مفهومی که بالا گفتم نقش داره.

اگه باز هم سوالی بود من در خدمتم.

با عرض سلام!!!!!!!!!!!!!!!!! یه سوال داشتم. نمی دونم راجع به استایل فورهند نوواک چقدر اطلاعات داری یا اصلا" تا به حال امتحانش کردی یا نه!!!!!!!!! می خواستم بپرسم به نظرت راکت head radical (مال اندی ماری) واسه این استیل فورهند نوله مناسبه یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
slice آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-22-2013, 01:47 AM   #996
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Ali55 نمایش پست ها
یعنی از هر برندی میتونم انتخاب کنم؟
بله دوست عزیز، می تونید از هر برندی انتخاب کنین، فقط دقت کنین که اون ویژگی های راکت های مبتدی از قبیل وزن کم و قدرت زیاد رو حتماً داشته باشه.

نقل قول:
نوشته اصلی توسط slice نمایش پست ها
با عرض سلام!!!!!!!!!!!!!!!!! یه سوال داشتم. نمی دونم راجع به استایل فورهند نوواک چقدر اطلاعات داری یا اصلا" تا به حال امتحانش کردی یا نه!!!!!!!!! می خواستم بپرسم به نظرت راکت head radical (مال اندی ماری) واسه این استیل فورهند نوله مناسبه یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
راستش من تا حالا جایی ندیدم که کسی بخواد راکت رو بر اساس سبک فورهند یه بازیکن خاص انتخاب کنه، اما اگه منظورتون از فورهند نواک چیزیه که ازش به عنوان modern forehand یاد می شه که با گریپ سمی وسترن و سویینگ بزرگ شروع می شه و انتهای سویینگ یا همون follow through هم به جای اینکه بالای شونه باشه، کنار شونه یا حتی پایین تر هستش باید بگم، بعله مناسبه، به شرطی که شما هم بتونین همون footwork نواک و سویینگ بزرگ و سریعش رو داشته باشین.
7 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 09-25-2013, 11:41 AM   #997
8491
Junior Member

پستها: 19
سپاس: 15
در 2 پست 3 بار سپاسگزاری شده

شرکت ها معمولا چه وقت مدل های جدید راکت رو به بازار می دن . مثلا الان هد گرافین رو کی ممکنه تغییر بده و راکتهای جدیدی به بازار بده ؟
کلا قیمت راکت توی پاییز و زمستان افت داره؟
8491 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-25-2013, 01:23 PM   #998
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

معمولاً شرکت های هر دو سال یکبار راکت هاشون رو عوض می کنن و در همون پاییز و زمستونی که خودت هم گفتی راکت های جدید رو به بازار می فرستن و راکت های قدیمی تر تخفیف می خورن. هد راکت های جدیدش رو اوایل 2013 به بازار معرفی کرد و فکر می کنم احتمالاً آپدیت بعدیش 2015 باشه.
3 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 09-26-2013, 11:23 AM   #999
miladroozbeh
Senior Member

آواتار miladroozbeh

پستها: 137
سپاس: 228
در 43 پست 117 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Rafael nadal- Maria sharapova

سلام دوستان،در مورد راکت دانلوپ هر چی میدونید بهم بگید.از نظر کیفیت و تکنولوژی چیزی از بقیه راکت ها کم نداره؟مثلا هد.مرسی.کدوم راکت دانلوپ بنظر بهتر از بقیشون میاد و نزدیک به راکت هد شارا هست؟
miladroozbeh آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 09-26-2013, 01:43 PM   #1000
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

سلام میلاد جان
راکت های دانلوپ از دید من چیزی نسبت به سایر راکت ها کم ندارن. خود من هم با راکت دانلاپ بازی می کنم. بهترین راکت هم تعریفش برای هرکسی فرق می کنه. ولی راکتی که در بین راکت های دانلاپ شباهت زیادی به راکت شاراپووا داره راکت Dunlop F 5.0 Tour هستش که نیکولاس آلماگرو باهاش بازی می کنه.

Dunlop Biomimetic F 5.0 Tour
5 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)