بازگشت   تنیس تاکرز > تالار تنیس‌بازان > لوازم و تجهیزات تنیس > راکت و زه

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-06-2013, 07:05 PM   #851
iman1990
Senior Member

آواتار iman1990

پستها: 242
سپاس: 3,513
در 223 پست 1,168 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: راجر فدرر کبیر رافائل نادال

سلام به متخصصین عزیز!!!
من یه سوال داشتم
کسی میدونه بالانس ی راکت چه تاثیری توی عملکرد زدن ضربه به توپ میکنه
در واقع میخواستم ببینم:
1 واسه چه افرادی چه بالانسی مناسبه؟
2 حرکت توپ بعد از برخورد به راکت چه فرقی میکنه؟
برای مثال بررسی بالانس توی راکت aropro drive gt بالانسش 4pts هستش و aropro drive gt pluse بالانسش 6pts هست.
ممنون میشم تخصصی راحع بهش بگین
ممنون
iman1990 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-07-2013, 03:07 AM   #852
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

پستها: 1,137
سپاس: 2,347
در 1,048 پست 7,309 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Federer, Nadal, Sharapova, Azarenka

نقل قول:
نوشته اصلی توسط milad.nazari نمایش پست ها
سلام بین راکت جوکویچ و پرستیژ جدید ((همون مشکی ها که به مناسبت 25 سالگی پرستیژ زدن)) کدوم بهتره؟؟؟ من قدم 175 و وزنم 65 هست و یک سال هست که تنیس بازی میکنم و وزن راکت قبلیم 300 بود ، چه وزن راکتی برای من مناسبه؟؟؟
سلام دوست عزیز، هر دوی این راکت ها برای بازیکن های سطح عالی مناسبن و اگه شما سطح بازیت در اون حد هست و سویینگ کامل داری باید ببینی که آیا دنبال راکت سفت تر هستی (که ضربات یکنواخت تری به توپ وارد می کنه ولی باعث می شه لرزش ناشی از برخورد راکت به توپ به دست منتقل بشه) یا اینکه راکتی می خوای که یکنواختی کمتری در ضربات داشته باشه و در عوض لرزش کمتری رو به دست منتقل کنه. از طرفی اگه سبک بازی شما تا حد زیادی به زدن ضربات تاپ اسپین متکی هستش باید بدونی که هر دوی این ها به خاطر اینکه 18 ذر 20 هستن کمتر به توپ اسپین می دن و زدن ضربات اسپین دار باهاشون سخت تره.
وزن مناسب راکت هم بستگی زیادی به این داره که قدرت بدنی شما در چه حدیه و دستتون چقدر قدرت داره. آیا ضربه زدن متوالی با یه راکت سنگین (بالای 330 گرم) باعث می شه که بعد از دو ساعت بازی احساس خستگی کنید و دیگه اون عملکرد سابق رو داشته باشین یا نه. اگه قدرتش رو دارین من راکت های سنگین رو توصیه می کنم چون وزنشون باعث می شه که follow through کاملتری داشته باشید و در نتیجه کنترل بهتری روی ضربه پیدا کنین.

نقل قول:
نوشته اصلی توسط iman1990 نمایش پست ها
سلام به متخصصین عزیز!!!
من یه سوال داشتم
کسی میدونه بالانس ی راکت چه تاثیری توی عملکرد زدن ضربه به توپ میکنه
در واقع میخواستم ببینم:
1 واسه چه افرادی چه بالانسی مناسبه؟
2 حرکت توپ بعد از برخورد به راکت چه فرقی میکنه؟
برای مثال بررسی بالانس توی راکت aropro drive gt بالانسش 4pts هستش و aropro drive gt pluse بالانسش 6pts هست.
ممنون میشم تخصصی راحع بهش بگین
ممنون

سلام دوست عزیز
بنده جزو متخصصین نیستم ولی تا اونجایی که می دونم نقطه ی توازن یکی از ویژگی های مهمیه که کمتر کسی بهش توجه می کنه. همونطور که شاید خودت هم بدونی تا قبل از سال 1990 همه ی راکت ها سرسبک بودن و راکت های سرسنگین با اومدن راکت های سری Hammer به بازار معرفی شدن و بعد هم بقیه شرکت ها این مدل راکت ها رو تولید کردن.
به طور خلاصه می شه گفت که توازن راکت باعث افزایش یا کاهش قدرت راکت می شه و وزن سویینگ (Swing Weight) رو افزایش می ده. وزن سویینگ وزنی هستش که موقع ضربه زدن به توپ احساس می شه و ممکنه یه راکت با وجود سبک بودن وزن خود راکت (که گاهی ازش به عنوان static weight یاد می شه) وزن سویینگ بالایی داشته باشه و همین امر باعث می شه که توپ با قدرت زیادی بعد از ضربه به زمین حریف برگرده. به همین خاطر اگه دقت کنی، راکت هایی که سرسنگین هستن همه شون وزن سویینگ بالایی دارن. یه نمونه اش این راکت از شرکت گاما که بیشترین وزن سویینگ در بین همه ی راکت ها رو داره (412) در حالیکه راکت های سرسبک با حدوداً همین مقدار وزن ثابت (حدوداً 300 گرم) وزن سویینگ خیلی خیلی کمتری دارن. (نهایتاً از 320-330 بالاتر نمی ره).
هر چقدر وزن سویینگ بیشتر باشه مقدار لرزشی که به دست وارد می شه هم کمتر می شه و به همین خاطر این قبیل راکت ها (که به راکت های پدربزرگ ها معروفن) خیلی راحتن و باعث می شه که افراد مسن بدون داشتن سویینگ و با زدن ضربات پینگ پونگی به توپ بتونن توپ رو به اون سمت زمین بفرستن.
اما نکته ی منفی این بالا بودن وزن سویینگ و سر سنگین بودن راکت اینه که قدرت بیشتری برای سویینگ نیاز دارن و علاوه بر اون، زدن ضرباتی مثل والی که نیاز به حرکت فوری و سریع راکت داره هم به خاطر وزن بالای سویینگ سخت تر می شه.
به همین خاطر بازیکن های متوسط و حرفه ای از راکت های سرسبک استفاده می کنن و هر چقدر که راکت سرسبک تر باشه تکون دادنش و سویینگ کردن باهاش راحت تر می شه. نقطه ی توازن مناسب برای اکثر بازیکن ها بین همون 2 تا 8 واحد هستش.
هر واحد هم یک هشتم اینچ هستش و راکتی که 4 واحد سرسبک باشه Aero Pro Drive GT به این معنیه که نقطه ی توازنش از مرکز راکت (که در این راکت 27 اینچی در فاصله ی 13.5 اینچی از دسته ی راکته)، حدود نیم اینچ (چهار ضربدر یک هشتم) به دسته ی راکت نزدیکتره.
اما در راکت Aero Pro Drive GT که اندازه ی خود راکت نیم اینچ بیشتر از راکت قبلی هستش، نقطه ی توازن (که در فاصله ی 13.75 از دسته ی راکت هستش) به اندازه ی سه چهار اینچ به دسته نزدیکتره و این باعث می شه که تقریباً هر دو راکت وزن سویینگ یکسانی داشته باشن. البته عوامل دیگه ای هم در کاهش یا افزایش وزن سویینگ نقش دارن که در اینجا فقط در مورد نقطه ی توازن و تاثیرش روی وزن سویینگ صحبت شد. امیدوارم پاسخ سوال هاتون رو گرفته باشید.

mspayam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
5 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 06-07-2013, 10:06 AM   #853
iman1990
Senior Member

آواتار iman1990

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mspayam نمایش پست ها

سلام دوست عزیز
بنده جزو متخصصین نیستم ولی تا اونجایی که می دونم نقطه ی توازن یکی از ویژگی های مهمیه که کمتر کسی بهش توجه می کنه. همونطور که شاید خودت هم بدونی تا قبل از سال 1990 همه ی راکت ها سرسبک بودن و راکت های سرسنگین با اومدن راکت های سری Hammer به بازار معرفی شدن و بعد هم بقیه شرکت ها این مدل راکت ها رو تولید کردن.
به طور خلاصه می شه گفت که توازن راکت باعث افزایش یا کاهش قدرت راکت می شه و وزن سویینگ (Swing Weight) رو افزایش می ده. وزن سویینگ وزنی هستش که موقع ضربه زدن به توپ احساس می شه و ممکنه یه راکت با وجود سبک بودن وزن خود راکت (که گاهی ازش به عنوان static weight یاد می شه) وزن سویینگ بالایی داشته باشه و همین امر باعث می شه که توپ با قدرت زیادی بعد از ضربه به زمین حریف برگرده. به همین خاطر اگه دقت کنی، راکت هایی که سرسنگین هستن همه شون وزن سویینگ بالایی دارن. یه نمونه اش این راکت از شرکت گاما که بیشترین وزن سویینگ در بین همه ی راکت ها رو داره (412) در حالیکه راکت های سرسبک با حدوداً همین مقدار وزن ثابت (حدوداً 300 گرم) وزن سویینگ خیلی خیلی کمتری دارن. (نهایتاً از 320-330 بالاتر نمی ره).
هر چقدر وزن سویینگ بیشتر باشه مقدار لرزشی که به دست وارد می شه هم کمتر می شه و به همین خاطر این قبیل راکت ها (که به راکت های پدربزرگ ها معروفن) خیلی راحتن و باعث می شه که افراد مسن بدون داشتن سویینگ و با زدن ضربات پینگ پونگی به توپ بتونن توپ رو به اون سمت زمین بفرستن.
اما نکته ی منفی این بالا بودن وزن سویینگ و سر سنگین بودن راکت اینه که قدرت بیشتری برای سویینگ نیاز دارن و علاوه بر اون، زدن ضرباتی مثل والی که نیاز به حرکت فوری و سریع راکت داره هم به خاطر وزن بالای سویینگ سخت تر می شه.
به همین خاطر بازیکن های متوسط و حرفه ای از راکت های سرسبک استفاده می کنن و هر چقدر که راکت سرسبک تر باشه تکون دادنش و سویینگ کردن باهاش راحت تر می شه. نقطه ی توازن مناسب برای اکثر بازیکن ها بین همون 2 تا 8 واحد هستش.
هر واحد هم یک هشتم اینچ هستش و راکتی که 4 واحد سرسبک باشه Aero Pro Drive GT به این معنیه که نقطه ی توازنش از مرکز راکت (که در این راکت 27 اینچی در فاصله ی 13.5 اینچی از دسته ی راکته)، حدود نیم اینچ (چهار ضربدر یک هشتم) به دسته ی راکت نزدیکتره.
اما در راکت Aero Pro Drive GT که اندازه ی خود راکت نیم اینچ بیشتر از راکت قبلی هستش، نقطه ی توازن (که در فاصله ی 13.75 از دسته ی راکت هستش) به اندازه ی سه چهار اینچ به دسته نزدیکتره و این باعث می شه که تقریباً هر دو راکت وزن سویینگ یکسانی داشته باشن. البته عوامل دیگه ای هم در کاهش یا افزایش وزن سویینگ نقش دارن که در اینجا فقط در مورد نقطه ی توازن و تاثیرش روی وزن سویینگ صحبت شد. امیدوارم پاسخ سوال هاتون رو گرفته باشید.
ممنون از پاسخ کاملتون
فقط ی بحث دیگه طبیعتا هرچه عدد بالانس بیشتر باشه ضربات اسپین دار بهتری میشه زد! درسته؟
و اینکه اگه هرچه عدد بالانس بیشتر باشه که یعنی وزن راکت نزدیک میشه به دسته راکت در نتیجه گشتاور کمتری به دست لحظه ضربه وارد کردن به توپ به دست وارد میشه و کمتر فشار به دست میاد توی بازیهای بلند مدت!
درسته؟
و اینکه دقت ضربات(مثلا همون نقطه دلخواه توی زمین حریف که میخوای توپ به اونجا برخورد کنه) کمو زیاد بودن بالانس چه تاثیری روی ایم مورد میزاره!
بازم ممنونم
قدیمی 06-07-2013, 12:09 PM   #854
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

نقل قول:
نوشته اصلی توسط iman1990 نمایش پست ها
ممنون از پاسخ کاملتون
فقط ی بحث دیگه طبیعتا هرچه عدد بالانس بیشتر باشه ضربات اسپین دار بهتری میشه زد! درسته؟
و اینکه اگه هرچه عدد بالانس بیشتر باشه که یعنی وزن راکت نزدیک میشه به دسته راکت در نتیجه گشتاور کمتری به دست لحظه ضربه وارد کردن به توپ به دست وارد میشه و کمتر فشار به دست میاد توی بازیهای بلند مدت!
درسته؟
و اینکه دقت ضربات(مثلا همون نقطه دلخواه توی زمین حریف که میخوای توپ به اونجا برخورد کنه) کمو زیاد بودن بالانس چه تاثیری روی ایم مورد میزاره!
بازم ممنونم
سلام دوباره
الزاماً عدد بالانس بالاتر به معنی این نیست که بشه ضربات اسپین دار زد. راکتی به زدن ضربات اسپین دار کمک بیشتری می کنه که تعداد کراس های کمتری داشته باشه. مثل این راکت که ویلسون به طور خاص برای بازیکن هایی که علاقه دارن ضربات اسپین دار بیشتری بزنن طراحی شده و فقط 15 تا کراس داره:
http://www.tennis-warehouse.com/Wils...ON-STM99S.html

همونطور که از مشخصاتش پیداست فقط 3 واحد سرسبکه، در حالیکه اگه سرسبک بودن بیشتر به اسپین کمک می کرد، اونا قطعاً این نکته رو هم لحاظ می کردن. اسپین تا حد زیادی به مباحث فیزیک مربوط می شه که من سررشته ای ازشون ندارم، اما به طور کلی اسپین از ساییده شدن زه ها روی هم ایجاد می شه که هرچی زه ها شل تر باشن اسپین بیشتری می تونن به توپ بدن و هر چی هم سفت تر اسپین توپ کمتر می شه. شل بستن زه ها همچنین قدرت رو هم زیاد می کنه و می شه گفت که قدرت و اسپین با همدیگه رابطه ی مستقیم با هم دارن و این دوتا با کنترل رابطه شون معکوسه.

در مورد نکته ی دومی هم که گفته بودی حدس نمی زنم چیزی که می گی درست باشه. متاسفانه تعریف گشتاور رو که سال ها پیش توی دبیرستان خوندم یادم نیست، ولی هر چقدر وزن بیشتری توی دسته ی راکت باشه باعث می شه که سر راکت سبک تر باشه و این سبکی سر همونطور که گفتم باعث کمتر شدن وزن سویینگ می شه و در نتیجه لرزش بیشتری به دست وارد می شه. به همین خاطر سعی می شه که در راکت هایی که بیش از 5-6 واحد سرسبک هستن تغییرات دیگه ای به وجود بیارن که فشار کمتری به دست وارد بشه (از جمله کمتر کردن سفتی راکت، یا افزایش وزن خود راکت). تشبیهی که معمولاً می کنن، تشبیه راکت به چکشه، که هر چقدر سرش سنگین تر بشه ضربه بهتری وارد می کنه و به بازو کمتر ضربه می زنه. اما توی یه راکت عوامل دیگه ای هم هستن که باعث می شه از روی یه عامل خاص صرفاً نشه در موردشون نظر داد.
تجربه ای که خود من داشتم این بود که وقتی یه بار با یه راکت سرسنگین بازی کردم، ضربه ای که اون راکت به توپ می زد به قدری نرم و راحت بود که می تونستی ساعت ها بدون هیچ مشکلی باهاش بازی کنی، ولی راکت خودم که سرسبک هستش رو وقتی بیشتر از سه ساعت باهاش بازی می کنم احساس می کنم دستم خسته شده و دیگه توان اول کار رو واسه ی سویینگ کردنش ندارم.
چیزی هم که تو ازش به عنوان دقت ضربات یاد کرد و من ازش به عنوان کنترل یاد می کنم،باز به عوامل متنوعی از قبیل تعداد مین ها و کراس ها، اندازه ی صفحه ی راکت و ... داره، ولی اگر فقط و فقط بخواهیم روی نقش بالانس روی کنترل تمرکز کنیم می شه گفت که سرسبک بودن چون باعث می شه قدرت کمتر باشه، در نتیجه کنترل رو بالاتر می بره و در نتیجه راکت سرسبک تر کنترل بالاتری داره. ولی بازم تاکید می کنم که الزاماً کنترل راکتی که 10 واحد سرسبکه از سایر راکت ها بالاتر نیست چون عوامل دیگه ای هم این بین نقش دارن.
3 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 06-07-2013, 12:47 PM   #855
amir reza ajam
Junior Member

پستها: 2
سپاس: 0
در 0 پست 0 بار سپاسگزاری شده

باسلام. به نظر شما راکت مهمتره ىا خود بازىکن؟
amir reza ajam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-07-2013, 12:59 PM   #856
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

بدون هیچ شکی بازیکن. اگه به راکت بود که همه ی راکت رافا یا راجر رو می خریدن و یه روزه به خوبی اونا بازی می کردن.
کاربر زیر از شما mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 06-07-2013, 01:47 PM   #857
iman1990
Senior Member

آواتار iman1990

مرسی mspayam پاسختون مفید و کامل و علمی بود
ممنون که وقت گذاشتیو به سوالاتم جواب دادی
کاربر زیر از شما iman1990 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 06-13-2013, 02:23 AM   #858
milad.nazari
Junior Member

پستها: 13
سپاس: 8
در 4 پست 5 بار سپاسگزاری شده

نقل قول:

سلام دوست عزیز، هر دوی این راکت ها برای بازیکن های سطح عالی مناسبن و اگه شما سطح بازیت در اون حد هست و سویینگ کامل داری باید ببینی که آیا دنبال راکت سفت تر هستی (که ضربات یکنواخت تری به توپ وارد می کنه ولی باعث می شه لرزش ناشی از برخورد راکت به توپ به دست منتقل بشه) یا اینکه راکتی می خوای که یکنواختی کمتری در ضربات داشته باشه و در عوض لرزش کمتری رو به دست منتقل کنه. از طرفی اگه سبک بازی شما تا حد زیادی به زدن ضربات تاپ اسپین متکی هستش باید بدونی که هر دوی این ها به خاطر اینکه 18 ذر 20 هستن کمتر به توپ اسپین می دن و زدن ضربات اسپین دار باهاشون سخت تره.
وزن مناسب راکت هم بستگی زیادی به این داره که قدرت بدنی شما در چه حدیه و دستتون چقدر قدرت داره. آیا ضربه زدن متوالی با یه راکت سنگین (بالای 330 گرم) باعث می شه که بعد از دو ساعت بازی احساس خستگی کنید و دیگه اون عملکرد سابق رو داشته باشین یا نه. اگه قدرتش رو دارین من راکت های سنگین رو توصیه می کنم چون وزنشون باعث می شه که follow through کاملتری داشته باشید و در نتیجه کنترل بهتری روی ضربه پیدا کنین.

ممنون فقط میشه بگید این ویژگی های که از راکت ها گفتید کدومش مال کدوم راکت هست؟؟؟ مرسی ، اکثرا میگن راکت جوکو خوب نیست اما از چند نفری که با این راکت بازی میکنن پرسیدم میگن خوبه! اکثرا میگن پرستیژ خیلی بهتره اما اطلاعات این دو راکت رو که خوندم تقریبا خیلی شبیه به هم هستن ، نظر شما چیه؟؟؟

ویرایش توسط milad.nazari : 06-13-2013 در ساعت 02:29 AM
milad.nazari آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 06-13-2013, 06:03 AM   #859
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

نقل قول:
سلام بین راکت جوکویچ و پرستیژ جدید ((همون مشکی ها که به مناسبت 25 سالگی پرستیژ زدن)) کدوم بهتره؟؟؟ من قدم 175 و وزنم 65 هست و یک سال هست که تنیس بازی میکنم و وزن راکت قبلیم 300 بود ، چه وزن راکتی برای من مناسبه؟؟؟
نقل قول:
ممنون فقط میشه بگید این ویژگی های که از راکت ها گفتید کدومش مال کدوم راکت هست؟؟؟ مرسی ، اکثرا میگن راکت جوکو خوب نیست اما از چند نفری که با این راکت بازی میکنن پرسیدم میگن خوبه! اکثرا میگن پرستیژ خیلی بهتره اما اطلاعات این دو راکت رو که خوندم تقریبا خیلی شبیه به هم هستن ، نظر شما چیه؟؟؟

همونطور که خودت هم گفتی این دوتا راکت از لحاظ مشخصات شباهت خیلی زیادی به هم دارن و راکت جوکوویچ سفت تر از اون یه راکته. شما هم اگه به نظر این دوستانی که ازشون در مورد راکت پرسید اعتماد کامل داری که هیچی، اما اگه می خوای راکتی بخری که برای سبک و نوع بازیت مناسب باشه (با توجه به اینکه الان می بینم می گی یه ساله داری بازی می کنی) بهتره که در درجه ی اول به جای اینکه دنبال راکت های حرفه ای ها باشی، ببینی چه نوع سویینگی داری و دست کم راکتت رو بر اساس نوع سویینگت انتخاب کنی. البته اگه همین دو تا گزینه رو واسه ی خرید داری و اصرار داری یکی از اینا رو بخری که دیگه بحثش جداست. از بین این دو تا من راکت پرستیژ رو توصیه می کنم چون وزن سویینگ کمتری داره و توانایی مانورش توی بازی یرای شما احتمالاً بیشتر باشه.

ویرایش توسط mspayam : 06-13-2013 در ساعت 11:43 PM
قدیمی 06-13-2013, 09:58 PM   #860
milad.nazari
Junior Member

پستها: 13
سپاس: 8
در 4 پست 5 بار سپاسگزاری شده

نقل قول:

همونطور که خودت هم گفتی این دوتا راکت از راکت مشخصات شباهت خیلی زیادی به هم دارن و راکت جوکوویچ سفت تر از اون یه راکته. شما هم اگه به نظر این دوستانی که ازشون در مورد راکت پرسید اعتماد کامل داری که هیچی، اما اگه می خوای راکتی بخری که برای سبک و نوع بازیت مناسب باشه (با توجه به اینکه الان می بینم می گی یه ساله داری بازی می کنی) بهتره که در درجه ی اول به جای اینکه دنبال راکت های حرفه ای ها باشی، ببینی چه نوع سویینگی داری و دست کم راکتت رو بر اساس نوع سویینگت انتخاب کنی. البته اگه همین دو تا گزینه رو واسه ی خرید داری و اصرار داری یکی از اینا رو بخری که دیگه بحثش جداست. از بین این دو تا من راکت پرستیژ رو توصیه می کنم چون وزن سویینگ کمتری داره و توانایی مانورش توی بازی یرای شما احتمالاً بیشتر باشه.
میشه لطفا توضیح بدید سوینگ چیه ؟؟؟ یا مثلا بگید من چه چیزهایی رو از نوع بازیم باید بگم تا شما بتونید کمکم کنید ؟؟ ممنون میشم ، من حدود 100 ساعت بازی کردم دلیل اینکه میخوام راکتم رو عوض کنم اینه که صفحش 100 بود زیر راکت هم 3 سوراخ زه داشت و پاورش خیلی برام زیاد بود ، میخواستم زاویه بدم خیلی کج میشد اوت میشد امتحان کردم دیدم با راکتهای 4 سوراخه دقیقتر میتونم زاویه بدم
milad.nazari آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 10 نفر (0 عضو و 10 مهمان)