نمایش پست تنها
قدیمی 09-19-2013, 03:26 AM   #991
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

پستها: 1,137
سپاس: 2,347
در 1,048 پست 7,309 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Federer, Nadal, Sharapova, Azarenka

مهروز جان
ممنون از اینکه پست من رو کامل خوندی، من سعی می کنم اینجا در مورد سوال هات تا جایی که بتونم توضیح بدم. اما یه نکته رو باید دوباره روش تاکید کنم. اون هم اینه که یه ویژگی خاص به تنهایی عملکرد کلی راکت رو تعیین نمی کنه و با اینکه می شه کلیاتی رو در مورد راحتی یا چیزای دیگه با توجه به مشخصات راکت تعیین کرد اما در نهایت مجموعه ی این عوامل هستن که باعث می شن راکت قدرتی یا کنترلی یا چیزای دیگه باشه.

ا. جمله ای که به نظرت متناقض اومده بود:
وزن سویینگ باعث می شه که تکون دادن راکت و به اصطلاح سویینگ کردنش انرژی بیشتری بخواد و قدرت مانورش پایین بیاد. از طرف دیگه بالاتر بودن وزن سویینگ با راحتی راکت و کمتر فشار وارد شدن به بازو هم رابطه ی مستقیم داره.

برای درک بهتر این موضوع به این فکر کن که فرضا یه کامیون با یه پراید شاخ به شاخ بشن. کدومشون کمتر ضربه می بینه؟ کامیون چون قدرت بیشتری داره تا پراید. بر همین اساس وقتی که راکت به توپی که داره به سمتش میاد برخورد می کنی تاثیر این برخورد باعث می شه راکت به ارتعاش دربیاد و این ارتعاش به دسته ی راکت و بعد به بازو وارد بشه (به خاطر همین هم هست که به مبتدی ها توصیه می کنن برای ضربه زدن از بازو استفاده کنن نه مچ) و این ارتعاش وقتی که مرتب تکرار بشه باعث درد گرفتن دست و صدمه دیدن بخش های مختلفش می شه، حالا هر چقدر که وزن سویینگ بیشتر باشه تاثیر این ارتعاش کمتر می شه و ارتعاش کمتری به دست وارد می شه و در نتیجه راکتی که وزن سویینگش بالاتر باشه راحت تره.

چیزی که تو در مورد راحتی منظورته، شاید خستگی عضله بعد از یه مدت تکرار کردن یه فعالیت مثل فورهند و بکهند زدن باشه که اون درسته. اگه عضله هات عادت نداشته باشن ممکنه وزن سویینگ بالای راکت بعد از دو ست بازی کردن باعث بشه احساس خستگی کنی و اون چابکی و چالاکی لازم رو از دست بدی. خود من که راکتم وزن سویینگ خیلی بالایی داره اوایل بعد از 1.5 ساعت بازی خسته می شدم اما رفته رفته بهش عادت کردم. این خستگی با اون انتقال ارتعاش به بازو فرق می کنی چون این رو با تمرین می تونی بهش عادت کنی ولی اون یکی رو اگه مراقب نباشی منجر به آسیب دیدگی می شه.

اما در مورد سوال هات:

1- عقل من میگه وقتی راکت سرسنگین تر باشه وزن راکت کمتر تو دستته (فاصلش با دستت بیشتره، مرکز ثقل دورتره) و مسلماً انرژی بیشتری واسه نگه داشتن یا بالا بردنش نیاز هست. پس میشه گفت سرسبک تر بودن راکت با وزن سوینگ رابطه عکس داره؟ با این حال راکت بردیچ با اینکه سرسنگین تره، وزن سوینگش فقط 2 گرم از وزن راکت (با زه) کمتره . فکر کنم عاملی غیر از بالانس هم توی سوینگ دخیله.

قبل از اینکه به سوالت جواب بدم باید بگم اون بخشی رو که رنگش رو عوض کردم رو فکر می کنم منظورت وزن خود راکت بوده نه وزن سویینگ چون همونطور که گفتی وزن سویینگ راکت نوله از وزن سویینگ راکت بردیچ 18 گرم بیشتره نه 2 گرم. اما راکت نوله هم وزنش 20 گرم بیشتر از راکت بردیچه.
ولی حرفت به طور کلی درسته و هرچقدر وزن کمتری در سر راکت باشه وزن سویینگش کمتر می شه یا به قول تو سرسبک تر بودن راکت با وزن سویینگ رابطه ی عکس داره. اما در مورد راکت بردیچ و راکت نوله می بینم که با وجود سرسبک تر بودن راکت نوله وزن سویینگش بیشتره و دلیلش هم چیزی نیست جز همون چیزی که من اون بالا گفتم و خودت هم بهش اشاره کردی و اینکه عوامل دیگه ای هم این وسط هستن. در مورد وزن سویینگ من فکر می کنم وزن خود راکت هم عامل مهمی باشه و اون 20 گرم وزن بیشتر راکت نوله باعث می شه که وزن سویینگش در اینجا هم بیشتر بشه.

2- وقتی وزن سوینگ بیشتر باشه نیرویی که به توپ وارد میشه بیشتره. پس میشه گفت وزن سوینگ با قدرت رابطه مستقیم داره؟

بله این حرف هم به طور کلی درسته، اما عوامل دیگه ای از قبیل وزن راکت، اندازه ی صفحه، بالانس، سفتی، پترن صفحه ی راکت و غیره هم توی قدرت راکت نقش دارن. مثلاً این راکت برای مبتدی هاست.

وزن سویینگ بالایی داره، و سطح قدرتش هم توسط همین سایت TW بالا تقسیم بندی شده. اما شاید واست جالب باشه که بدونی وزن سویینگ راکت بالایی به اندازه ی وزن سویینگ این راکته، ولی در عین حال قدرت این راکت رو سایت TW پایین تقسیم بندی کرده و خود من هم که با هر دوی این ها بازی کردم، این تفاوت کاملاً برام مشهود بود. در صورتی که اگر صرفاً وزن سویینگ نقش تعیین کننده در قدرت راکت داشت باید قدرت هر دو یه اندازه می شد نه اینکه اینقدر با هم اختلاف داشته باشن. به همین دلیل وزن سویینگ بیش از اینکه در قدرت تاثیر داشته باشه در راحتی راکت به اون مفهومی که بالا گفتم نقش داره.

اگه باز هم سوالی بود من در خدمتم.

ویرایش توسط mspayam : 08-08-2015 در ساعت 08:29 AM
mspayam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: