نمایش پست تنها
قدیمی 10-17-2014, 06:07 PM   #259
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
پیش فرض پاسخ : پرسش و پاسخ پيرامون تنيس

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Najmeh5576 نمایش پست ها
سلام
يه تشكربزرگ و ويژه دارم كه با حوصله جواب سوالها را ميدين.

بعد هم آيا پستي يا جزوه اي هست حالا خلاصه باشه كه بهتر اگه نه كه مفصل. راجع به انواع ضربات موجود در تنيس نحوه زدن ضربه، نوع بلند شدن توپ پس از برخورد به زمين، جايگاه و هدف از ضربه باشه
مثلا (تا جاييكه من دستم آمده لطفا اصلاح كنيد) دو نوع ضربه به توپ داريم فلت و اسپين دار. در فلت توپ چرخشي نداره و پس از برخورد به زمين هم در همان جهت حركت توپ، از زمين بلند ميشه. بيشتر از بيس لاين زده ميشه . اسپين دار شامل اسلايس،تاپ اسپين ،؟؟؟؟

يه تقسيم بندي يا نمودار ...
سپاس

ضمن سپاس از لطف و محبت شما دوست نازنینم

بیشتر پاسخ را
خودتان به خوبی فرمودید. به صورت نمودار و جدول من در جایی ندیدم، چون توضیحاتش ساده و سر راست هستند و نیازی هم بهش نیست. فقط چند مورد در ادامه‌ی فرمایش شما در خصوص طبقه‌بندی عرض کنم:

اسلایس بیشتر با «آندر اسپین و بک اسپیس» زده می‌شه در حالیکه فورهند و بک‌هند تاپ اسپین همانطور که از نامش پیداست از رو و با Topspin زده می‌شه.

در خصوص Flat که صحیح فرمودید. اما در مورد ضربات اسپین‌دار، اصولاً جدا از نام انواع ضربات این‌چنینی، چهار شیوه‌ی چرخش دادن به توپ در تنیس وجود داره:

• Top Spin (که بیشتر برای ضربات زمینی/گرنداستروک کاربرد داره)

• Back Spin و Under Spin (که بیشتر برای ضربات اسلایس، دراپ شات و اپروچ‌ شات {ضربه همراه با تهاجم به سمت تور} کاربرد داره)

• Side Spin (ایجاد پیچ با ساییدن کناره توپ: که بیشتر در هنگام سرویس زدن به منظور تغییر زاویه و از دسترس خارج کردن توپ برای حریف کاربرد داره.)

وسلی مودی، یار سابق دیک نورمن خیلی با ساید اسپین Down the T سرویس می‌زد و حتی برادران برایان برای برگشتش حسابی به درد سر می‌افتادند.

اما اصولاً ضربات تنیس، بر این اساس که چه زمانی زده می‌شوند (والی، سرویس، گرنداستروک و هاف والی) همچنین بر این اساس که چطور زده می‌شوند (اسمش، فورهند، بک‌هند، تاپ اسپین و اسلایس) طبقه‌بندی می‌شن.

مقالات زیادی در این رابطه هستند. مثل مورد زیر که انواع ضربات در تنیس رو شرح می‌ده:

و در همین رابطه:

فرهنگ واژگان و اصطلاحات تنیس

PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
15 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: