بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 04-29-2012, 08:09 AM   #1
AndreS
Former Staff

آواتار AndreS

پستها: 917
سپاس: 20,118
در 924 پست 8,834 بار سپاسگزاری شده
پیش فرض سفر ادامه دارد ; ایوان لیوبیچیچ

[ایوان لیوبیچیچ آخرین نمایش خود را در تورنمنت مسترز مونته کارلو ارائه داد]
142928131_crop_60x440.jpgايوان ليوبيچيچ به دوران بازي خود پايان داد، ولي هنوز نسبت به تنيس حس مسئوليت دارد. ريچارد ايوانس با سياستمدار پير درباره سفرش و آينده پيشرو به صحبت مي نشيند. با اشك در چشمانش، ايوان ليوبيچيچ اينجا در باشگاه ورزشي مونت كارلو به دوران بازي برجسته خود بدرود مي گويد.آخرين شكست او در دور اول مقابل هموطنش ايوان دوديگ شكل گرفت، ولي اين موضوع مهم نبود.همه چيز درباره گذشته بود و حالا، راهي كه در آن قدم مي گذارد.

تصميمي كه اين كروات خيلي دانا و محبوب در چند هفته آينده مي گيرد، نه تنها آينده شخصيش را معلوم مي كند، بلكه مي تواند تاثير قابل توجهي بر ورزشي بگذارد كه با چنين سبك و جايگاهي در آن بازي كرد و از زمان رسيدن در مونت كارلو تحت حمايت مردي بود كه در كل دوران بازيش او را راهنمايي كرد، ريكاردو پياتي.

بايد تصميم بگيرم كه آيا دوباره براي حضور در هيئت مديره ATP اقدام كنم يا خير. ”او وقتي با هم در رختكن زير زميني بازيكنان به صحبت نشسته بوديم چنين گفت.در اين لحظه قصد دارم با همسر و دو فرزندم اينجا در خانه خود استراحت كنم.مي دانم كه بايد كاري انجام دهم چون از آن آدم هايي نيستم كه بتواند تمام روز تلويزيون تماشا كند.و نسبت به بازي احساس مسئوليت مي كنم.

در طول دوران بازيش، ليوبيچيچ اين مسئوليت پذيري نسبت به تنيس را نشان داده.در سال 2006 او رئيس شوراي بازيكنان بود، و وقتي يك جاي خالي در سال 2008 پيدا شد، ليوبيچيچ يكي از معدود بازيكنان فعال در تاريخ بود كه عضو هيئت مديره هفت نفره شد.

او چنين توضيح داد: ” تجربه كاملا متفاوتي نسبت به شوراي بازيكنان بود.شورا با قوانين و مشكلات بازيكنان سر و كار دارد.ولي در هيئت مديره شما با كل جوانب ورزش حرفه اي روبرو مي شويد و خودتان را در حال صحبت درباره حقوق پخش تلويزيوني، حاميان مالي و تقويم مي بينيد.خيلي جذاب و يك مسئوليت بزرگ بود و من خيلي چيزها آموختم. ”

افرادي هستند كه اعتقاد دارند مشغول شدن با سياست ورزش به او آسيب زد چون از رتبه 3 در رنكينگ به حدود 40 سقوط كرد. ولي، به طرز عجيبي، ليوبيچيچ اين را تكذيب مي كند. ”در واقع تنها موقعي كه حس كردم بازيم به خاطر درگيري در سياست دچار مشكل شد وقتي بود كه در شورا بودم، نه در هيئت مديره.

او گفت. “در آزاد آمريكا 2006 بود كه شب قبل از بازي با فليسيانو لوپز جلسه طولاني داشتيم . چند موضوع بزرگ بود كه طبق خواسته من پيش نرفت چون 10 نفر حق رأي داشتند و هيچ وقت نمي دانيد چه اتفاقي رخ خواهد داد. خيلي نا اميد شدم و صحبت كردن درباره اين موضوع را سر ميز شام همراه با دوست خوبم، توماس يوهانسون ادامه دادم. تمام شب و روز بعد در ذهنم بود و کاملا بی انگیزه بودم و 4,4 و 4 به لوپز باختم. به همين خاطر رضايت ديگران را جلب كردم كه به جاي يكشنبه، جمعه پيش از تورنومنت ها جلسه بگذاريم.

[با مچ پا، زانوها و كمرم مشكل داشتم و 80 درصد زمانم را صرف مقابله با درد مي كردم. چيزي نبود كه بهبود يابد.]
142928131_crop_650x440.jpgتصميم بازنشستگي برايش به طور بالقوه گرفته شده بود. “با مچ پا، زانوها و كمرم مشكل داشتم و 80 درصد زمانم را صرف مقابله با درد مي كردم.چيزي نبود كه بهبود يابد.” او اين را قبل از صحبت كردن درباره سفري كه او را از زادگاهش، شهر Banja Luka در بوسني و هرزگوين، احساساتش به عنوان يك پناهنده تا بازنشستگي مجلل در موناكو هدايت كرد
گفت.

به ياد دارم چند وقت پيش درباره اينكه چگونه او و پدرش نتوانستند يك روز صبح به علت مسدود شدن راه توسط نيروهاي غير نظامي جنگجو به باشگاه تنيس محلي بروند به من گفت. “ درست است. ” او گفت. “شروع جنگ بود و پس از آن اتفاق، پدرم تصميم گرفت كه آنجا را ترك كنيم.پس من و مادر و برادرم با آخرين محموله به بلگراد رفتيم و بعد از آن يك سفر طولاني با اتوبوس از ميان مجارستان داشتيم تا به پناهگاه آوارگان در Opatija كرواسي برسيم.پس از چهار ماه ما بيرون رانده شديم، چون فقط براي كروات هاي بومي فضا وجود داشت. "

پس از اينكه آقاي ليوبيچيچ به آن ها پيوست، موفق شدند كه خانه بزرگ خود در Banja Lukaرا با يك آپارتمان كوچك معاوضه كنند. “ معامله عادلانه اي نبود ولي ما چاره اي نداشتيم. ” ايوان با ناراحتي به ياد مي آورد.

سپس اقبالش شروع به تغيير كرد.در سال 1992 ، وقتي كه 13 سال داشت، ايوان به عنوان يكي از دوازده بازيكني كه به يك باشگاه بزرگ در تورين ايتاليا دعوت شدند انتخاب شد. “آن ها با ما رفتار فوق العاده اي داشتند تمام هزينه ها را پرداخت مي كردند. – ” او گفت. “ آنجا بود كه ريكاردو را ملاقات كردم و از من خواست تا به تيمش بپيوندم، كه رنزو فورلان و كريستيانو كاراتي هم در آن بودند. اين به معني نقل مكان به مونت كارلو بود و من درنگ نكردم!

برايش كمي زمان برد تا بر نردبان ATP قدم بگذارد چون روش مربي گري پياتي ساده نيست. “
شما با ريكاردو بلافاصله نتيجه نمي گيريد. ” ليوبيچيچ توضيح داد. “ بيشتر از فورهند و بكهند، او سعي مي كند شما را يك انسان مستقل كند و خودشناسي را به شما بياموزد.او برايم نقش پدري داشت.

به محض اينكه فهميد براي تفسير كردن توانايي هاي ذاتيش به نتايج چه چيزي را نياز دارد، ليوبيچيچ به سرعت حضورش در تور را نشان داد.با نگاه به گذشته، او مدال برنز المپيك 2004 همراه با ماريو آنچيچ، قهرماني در جام ديويس 2005 با شكست اسلواكي، صعود به رتبه 3 در رنكينگ و قهرماني در اولين مسترز 1000 امتيازي در ايندين ولز 2010 را به عنوان چهار نقطه برجسته در دوران بازي خويش به ياد مي آورد.

[ واقعا شخصيت درخشانيست، با چيزهاي زيادي براي ارائه دادن. تنيس واقعا به افرادي مانند ايوان نياز دارد.]
28872565098035611928.jpgشخصا، تا به حال نديده ام كه بهتر از سال قهرماني كرواسي در جام ديويس بازي كند، وقتي كه در كارسون كاليفرنيا با وجود تمام نا برابري ها تمام قدرت تيم آمريكا را كنترل كرد و به سرعت آن ها را شكست داد.بعد از شكست دادن حيرت انگيز 6-3, 7-6, 6-3 آندره آغاسي، ليوبيچيچ مجددا با آنچيچ هم بازي شد تا اولين شكست باب برايان و مايك برايان در جام ديويس را به آن ها تحميل كند و پس از آن با پيروزي چهار سته مقابل اندي راديك، مسابقه دور اول را براي كرواسي با پيروزي به پايان برد . واقعا عملكرد بي نقصي بود

در واقع من در آن مسابقه خيلي اعتماد به نفس داشتم. ” او گفت. “به تازگي به فينال سه تورنومنت دوحه، روتردام و دوبي رسيده بودم و در هر سه از راجر فدرر شكست خورده بودم. و آمريكايي ها زمين هارد كند با توپ هاي سريع را انتخاب كرده بودند – كه براي من عاليست.سرويس كيك kick من براي آغاسي ارتفاع زيادي مي گرفت و او براي بازگشت دادن آن ها از ارتفاع بالاي شانه اش مشكل داشت.همه چيز براي ما خوب كار كرد.

حالا، به عنوان يك سياستمدار پير، ليوبيچيچ مي تواند يك گام به عقب بگذارد و تنيس را در نماي كلي ببيند . او مي گويد: “تا وقتي كه چهار بازيكن برتر بازي مي كنند، قطعا تنيس در اين فرم عالي باقي مي ماند.ولي ATP بايد براي روزي كه فوق ستارگاني مانند راجر و رافا ديگر حاضر نيستند آماده باشد.اميدوارم نواك و اندي ماري براي مدت طولاني بازي كنند ولي ما نياز داريم از حالا درباره آينده فكر كنيم.

او درباره نو آوري سخن مي گويد؛ درباره برقراري تعادل مناسب بين زمين، توپ، زه راكت و بيشتر. به عنوان يك دوست و بازيكن پيشين، توماس يوهانسون مي گويد: “واقعا شخصيت درخشانيست، با چيزهاي زيادي براي ارائه دادن.تنيس واقعا به افرادي مانند ايوان نياز دارد.

سفر ادامه دارد ; ایوان لیوبیچیچ
چيزي به من مي گويد كه ايوان ليوبيچيچ در آستانه شروع يك دوره جديد است....
1++.jpg
تهیه و ترجمه : نیما و مهدی
منبع : DEUCE , ATP
دانلود این مقاله به صورت PDF : اایوان لیوبیچیچ سفر ادامه دارد.pdf

ویرایش توسط AndreS : 04-29-2012 در ساعت 08:23 AM
AndreS آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
33 کاربر زیر از شما کاربر گرامی AndreS به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش