بازگشت   تنیس تاکرز > تورنمنت های گذشته > آرشـیـو فصلهای گذشته > آرشیو فصل 2012 > تورنمنتهای مردان > مسترز رم (Internazionali BNL d’Italia)

مسترز رم (Internazionali BNL d’Italia)

25-31 اردیبهشت - رم، ایتالیا

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 05-14-2012, 09:47 PM   #1
M∂hdi
Author

آواتار M∂hdi

پستها: 3,313
سپاس: 16,491
در 3,306 پست 31,684 بار سپاسگزاری شده
پیش فرض اخبار مسابقات آزاد ایتالیا

ده واقعیت درباره مسابقات ATP Masters 1000 رم

تور جهانی ATP در خاک رس آبی مادرید با وجود اختلافات در مورد سطح جدید زمین‌ها، سرانجام با پیروزی راجر فدرر در مقابل توماس بردیچ پایان یافت. این سومین پیروزی در مادرید برای ستاره سوئیسی بود، که در سال های 2006 و 2009 نیز در آن پیروز شد. در حال حاضر تور به رویداد مسترز 1000 دیگری حرکت می کند، آزاد ایتالیا (رسما : the Internazionali BNL d’italia به سادگی به عنوان "رم" شناخته می شود). بیایید به برخی از حقایق در مورد مسابقات مهم قبل از آزاد فرانسه نگاهی بیاندازیم.

· نواک جوکوویچ مدافع عنوان قهرمانی است. او فصل پیش رافائل نادال را در ست های مستقیم شکست داد.

· رافائل نادال در رم موفق به کسب پنج عنوان قهرمانی شده است. پیروزی در سال های 2005، 2006، 2007، 2009 و 2010.

· کارلوس مویا آخرین برنده این تورنمنت قبل از حکمرانی نادال و جوکوویچ بوده است. مویا در سال 2004، داوید نلبندیان را در سه ست مغلوب کرد.

· آندره آغاسی، آخرین امریکایی موفق در رم است. او در سال 2002 تامی هاس آلمانی را شکست داد.

· صفر، نشان دهنده تعداد پیروزی های راجر فدرر در رم است. با کمال تعجب، فدرر هرگز در اینجا برنده نشده است هر چند او در سال های 2003 و 2006 به فینال رسید.

· رقابتِ سه از پنج ست (best of five) تا سال 2007 به ثبت رسید. در این مسابقات که آخرین بار در سال 2006 تحت آن شرایط برگزار شد، نادال، فدرر را 6-7 7-6 4-6 6-2 6-7 شکست داد.

· Tom Okker هلندی نخستین برنده آزاد ایتالیا، در open era بود. او باب هیوئیت استرالیایی را در سال 1968 با نتیجه 8-10 8-6 1-6 6-1 0-6 از پیش روی برداشت.

· میلان، میزبان پنج دوره قهرمانی ایتالیا بود. این مسابقات در سال 1935 به رم نقل مکان کرد.

· هفتاد و نه سال فاصله زمانی بین حضور در نیمه نهایی، توسط یک مرد بریتانیایی می باشد. اندی ماری فصل پیش به این مرحله راه یافت اما قبل از آن، پت هیوز آخرین مرد انگلیسی به شمار می رفت که به نیمه نهایی رسیده بود. او در سال 1932 به فینالیست شد.

· دو امریکایی در فصل پیش به مقام قهرمانی دابل (دو نفره) دست یافتند، اما شاید آن دو نفری که حدس زده اید، نیستند. جان ایزنر و سم کوئری در سال 2011 با غلبه بر هموطنان خود ماردی فیش و اندی رادیک (walkover) به قهرمانی رسیدند. آن دیگر امریکایی ها ؟ برایان ها موفق به کسب دو عنوان دابل در سال های 2008 و 2010 شدند.

By Brad Boeker | Yahoo! Contributor Network

Brad Boeker has been a fan of professional tennis for over 30 years. He coaches high school tennis in Illinois.

M∂hdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
29 کاربر زیر از شما کاربر گرامی M∂hdi به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-16-2012, 09:47 AM   #2
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

پستها: 1,051
سپاس: 20,047
در 1,047 پست 14,527 بار سپاسگزاری شده

پيروزي دشوار ماري و دل پوترو در روز دوم

اندي ماري مجبور شد قبل از جشن گرفتن تولدش چند دقيقه بيشتر در زمين بماند تا ديويد نلبنديان را شكست دهد.در روز دوم مسابقات تنيس رم، سيد چهارم تورنومنت مسابقه را خوب آغاز كرد و در حاليكه بازيكن آرژانتيني با وزش باد مشكل داشت سه مرتبه سرويسش را بريك كرد تا ست نخست را به خود اختصاص دهد.اما نلبنديان كه تا اولين گيم ست دوم موفق به نگه داشتن سرويس خود نشده بود، روند بازيش را پيدا كرد و در گيم دهم سرويس حريفش را بريك كرد تا كار به ست پاياني برسد.به نظر مي رسيد شماره 3 پيشين جهان به دنبال خلق اولين شگفتي تورنومنت باشد و با كمك خطاي سرويس ماري 3-1 جلو افتاد، ولي بازيكن بريتانيايي بلافاصله به مسابقه بازگشت و با استفاده از روش هجومي موفق شد بريك تعيين كننده را در گيم يازدهم به دست آورد و پس از 2 ساعت و 37 دقيقه، 6-1, 4-6, 7-5 برنده شود.
بعد از مسابقه، جشن تولد 25 سالگي ماري در زمين جشن گرفته شد.
در نبرد تمام اسپانيايي سه شنبه، داويد فرر 6-3, 7-6(3) فرناندو ورداسكو را حذف كرد.فرر 30 ساله دو فصل پيش به ديدار نهايي رقابت ها صعود كرده (شكست از نادال) و در اين فصل دو عنوان قهرماني خاك رس در بوينس آيرس (با غلبه بر آلماگرو) و آكاپولكو (با غلبه بر ورداسكو) كسب كرده.
ژيل سيمون، تلاش خود را با غلبه 6-2, 7-5 بر دانلد يانگ شروع كرد.او 4 تا از 7 فرصت بريك را استفاده كرد تا پس از 85 دقيقه برنده شود.هموطن سيمون، ريشارد گاسكه در 1 ساعت و 40 دقيقه، سه بار سرويس يورگن ملزر را بريك كرد و 76 درصد امتيازات سرويس اول را به خود اختصاص داد تا 6-1, 7-6(6) به پيروزي برسد.

در قسمت بالاي جدول مسابقات،‌ مدافع عنوان قهرماني و مرد شماره 1 تنيس جهان، نواك جوكويچ در بازي نوبت عصر استاديوم اصلي پيروز شد.بازيكن صرب چهار مرتبه سرويس را بريك كرد و 71 درصد امتيازات سرويس اول را كسب كرد تا 6-3, 6-3 از سد برنارد توميك بگذرد.او به دنبال پشت سر گذاشتن شكست هفته گذشته در ¼ نهايي مادريد (مقابل يانكو تيپسارويچ) و به دست آوردن سومين قهرماني اين فصل است.
جوكويچ: “بازي نخست خوبي بود.من در مقابل بازيكن با استعدادي بازي كردم، نمي دانيد كه انتظار چه چيزي را از او داشته باشيد، هميشه بازيش را تغيير مي دهد.من از مسابقه و شرايطش راضي هستم، همچنين امشب هم تماشاگران زيادي حاضر بودند.”

قهرمان پيشين تورنومنت، خوان كارلوس فررو براي اولين بار از زمان صعود به ¼ نهايي مسابقات والنسيا 2011 موفق شد دو بازي پشت سر هم را با پيروزي تمام كند.بازيكن اسپانيايي كه در فصل 2001 (با شكست كورتن) قهرمان رم شده بود، 5 تا از 11 فرصت بريك را استفاده كرد تا سومين برد خود مقابل گائل مونفيس را با نتيجه 7-5, 6-3 جشن بگيرد.
در ديگر مسابقات مهم ديروز، سيد دهم، خوان مارتين دل پوترو در نخستين ديدار خود آزمايش شد و به 3 ست نياز داشت تا مايكل لودرا فرانسوي را 7-5, 3-6, 6-4 از پيش رو بردارد.جو ويلفرد سونگا در حاليكه قبل از رويارويي ديروز ركورد 1 برد و 3 شكست را در مقابل ويكتور ترويسكي به جا گذاشته بود، موفق شد با پيروزي 6-3, 6-2 در 70 دقيقه به دور سوم راه يابد.بازيكن 27 ساله كه در هفته نخست فصل 2012 در دوحه به قهرماني رسيده، ركورد 23 پيروزي و 9 شكست را در كارنامه اين فصل خود مي بيند.

ویرایش توسط Nima93 : 05-16-2012 در ساعت 03:44 PM
Nima93 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
27 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-17-2012, 11:44 AM   #3
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

فدرر و نادال در مرحله سوم

قهرمان پنج دوره مسابقات تنيس رم، رافائل نادال، تلاش خود براي كسب مجدد اين عنوان را با غلبه 6-1, 7-5 بر فلورين ماير آغاز كرد.عصر چهارشنبه و در ادامه رقابت ها، بازيكن اسپانيايي در ست اول هيچ امتيازي بر روي سرويس اولش از دست نداد و هرچند ماير تا ده گيم نخست ست دوم پا به پاي نادال پيش رفت، ولي بريك تعيين كننده را به نادال تقديم كرد تا سيد دوم بعد از
1 ساعت و 22 دقيقه پيروز از ميدان خارج شود.
نادال: “امروز، ست نخست مهم بود و من هجومي بازي كردم.در ست اول يك اشتباه داشتم و پس از آن با فورهندم حس خوبي داشتم.بازي كردن با ماير دشوار است چون او مي داند چگونه شما را در موقعيت سخت قرار دهد، ولي به نظرم من مشكلي نداشتم.”
نادال ركورد 32 برد و 2 باخت را در اين تورنومنت دارد و بين سال هاي 2005-2007 و 2009-2010 به قهرماني رسيده.او در مرحله سوم به مصاف هموطنش مارسل گرانويرز خواهد رفت كه براي اولين بار در اين فصل دو مسابقه متوالي را با پيروزي پشت سر گذاشت و 6-3, 6-4 از سد فابيو فونيني گذشت.

راجر فدرر هم براي كسب دومين عنوان متوالي مسترز خاك رس مسابقات را خوب شروع كرد و فقط 6 امتياز سرويس از دست داد و يك بار در جريان 70 دقيقه بازي بريك شد تا 6-4, 6-3 بر كارلوس برلاك غلبه كند.بازيكن سويسي كه هفته گذشته رنكينگ 2 را از رافائل نادال گرفت، گفت: “من قهرماني خوبي كسب كردم و ممكن است هفته بعد در رتبه 3 باشم، ولي براي من و رافا مهم نيست.مي دانم كه در زمان جالبي هستيم و درباره رنكينگ صحبت هاي زيادي وجود دارد.مي دانم كه براي رسيدن به رتبه 1 تا آزاد آمريكا موقعيت دارم و خواهيم ديد.”

خوان مارتين دل پوترو هم با فدرر در راند سوم همراه خواهد بود.بازيكن آرژانتيني نبرد ضربات محكم مقابل جو ويلفرد سونگا را پس از غلبه 6-4, 6-2‌ بر ميخائيل يوژني برپا كرد.او كه هفته گذشته به نيمه نهايي مادريد صعود كرد، تنها فرصت بريك را ناكام گذاشت و درباره فرم فعليش گفت: “در حال حاضر نسبت به بازيم اعتماد به نفس دارم و به ادامه فصل چشم دوخته ام و
مي خواهم رولند گاروس خوبي داشته باشم.”
برترين بازيكن ايتاليا، آندرياس سپي، اميدهاي كشورش را زنده نگه داشت و موفق شد سيد دهم، جان ايزنر را 2-6, 7-6(5), 7-5 حذف كند.قهرمان اخير تورنومنت بلگراد، تنها يكي از 12 فرصت بريك را استفاده كرد تا بريك تعيين كننده در ست نهايي را به دست آورد و پس از 1 ساعت و 50 دقيقه به مرحله سوم صعود كند.حريف بعدي براي سپي، استانيسلاس واورينكا خواهد بود.بازيكن سويسي 6 مرتبه سرويس يانكو تيپسارويچ را بريك كرد تا 6-3, 6-1 به پيروزي برسد.
در ديگر مسابقات مهم، فيناليست هفته گذشته مادريد، توماس برديچ، 70 درصد امتيازات سرويس را كسب كرد تا 6-4, 6-1 از سد لوكاس كوبات بگذرد و براي رسيدن به ¼ نهايي با نيكولاس آلماگرو مصاف مي كند.بازيكن اسپانيايي پنج مرتبه سرويس سم كوئري را بريك كرد تا 7-5, 6-2 برنده شود.
26 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-18-2012, 12:18 PM   #4
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

حذف ماري و پيروزي به ياد ماندني سپي در روز چهارم

روز پنج شنبه در رم، رافائل نادال هموطنش مارسل گرانويرز را 6-1, 6-1 كنار زد تا براي ششمين بار به ¼ نهايي مسابقات صعود كند.سيد دوم مسابقات، پنج مرتبه سرويس حريفش را بريك كرد و از هر 3 فرصت بريك سرويسش رهايي يافت تا بعد از 1 ساعت و 28 دقيقه برنده شود.
نادال گفت: “من مسابقه را بد و با دو خطاي سرويس شروع كردم، ولي بعد از دو يا سه گيم نخست، شروع به ارائه عملكرد بهتر كردم – فورهند خوب، كنترل كردن امتياز و حمله به سمت تور.شرايط سخت و همراه با وزش باد بود ولي فكر مي كنم ريتم خود را يافتم و بعد از گيم سوم خيلي محكم بازي كردم.”
قهرمان پنج دوره تورنومنت، به مصاف فيناليست هفته گذشته مسترز مادريد مي رود.توماس برديچ موفق شد 7-6(3), 6-3 از سد نيكولاس آلماگرو بگذرد.
نادال درباره مسابقه بعد گفت: “سطح بازيش بر روي خاك رس، هارد و چمن فوق العاده است.او بازيكن كاملي است، بنابراين فردا مسابقه سختي براي من خواهد بود.اگر بهترين بازيم را انجام دهم، ممكن خواهد بود.”

اما مرد شماره 4 تنيس جهان، اندي ماري، براي دومين بار در اين فصل موفق نشد به ¼ نهايي تورنومنت صعود كند و برابر سيد شانزدهم، ريشارد گاسكه 6-7(1), 6-3, 6-2 مغلوب شد.هر دو بازيكن 17 فرصت بريك داشتند كه سهم ماري دو و گاسكه شش بريك بود.
ماري در بازي اول خود هم آزمايش شده بود ولي در سه ست ديويد نلبنديان را شكست داد.او گفت: “مشابه با آن شب، بازي طولاني و كمر درد در اواخر مسابقه، ولي قبل از آمدن به تورنومنت انتظارش را داشتم.من زمان زيادي استراحت نكردم ولي عضلات بيشتر خسته و فرسوده هستند.”
گاسكه، فيناليست اخير مسابقات استوريل، در راه رسيدن به نيمه نهايي سال گذشته رم دو بازيكن حاضر بين 10 نفر برتر را شكست داد و براي تكرار اين عمل بايد از سد داويد فرر بگذرد.سيد ششم تورنومنت بيستمين پيروزي اين فصل خود بر روي خاك رس را با نتيجه 6-0, 7-6(5) برابر ژيل سيمون به دست آورد.

در ديگر سوي جدول رقابت ها، مدافع عنوان قهرماني و سيد برتر، نواك جوكويچ، چگونگي شكستن راكت و مقابله با شرايط سخت را نمايش داد تا به ¼ نهايي صعود كند.در شرايط پر از باد در زمين اصلي، بازيكن صرب پس از واگذاري ست نخست به مسابقه بازگشت و در سه ست، 4-6, 6-2, 6-3 از سد خوان موناكو گذشت.
جوكويچ با خنده درباره شكستن راكت گفت: ”اميدوارم بچه هايي كه ديدند آن را انجام ندهند.من امروز با باد مشكل داشتم و در ست نخست كمي دفاعي بودم ولي به محض اينكه بيشتر مسلط شدم، بازي بهتري ارائه دادم.قدرت ذهني لازم است، مخصوصا وقتي در مقابل بازيكني قرار مي گيريد كه تا به اينجا دو تورنومنت بر روي اين سطح برده و با اعتماد به نفس بازي مي كند.[وقتي يك ست عقب هستيد] افكار زيادي در ذهن شما عبور مي كند ولي براي تمركز كردن و مثبت فكر كردن تلاش مي كنيد...من به اندازه كافي تجربه دارم كه بدانم چه كار كنم و امروز از آن استفاده كردم.”
جوكويچ به ديدار جو ويلفرد سونگا مي رود كه براي دومين بار در شش رويارويي، خوان مارتين دل پوترو را مغلوب كرد.بازيكن فرانسوي پس از واگذاري بريك زود هنگام در ست نخست، موفق شد 73 درصد امتيازات سرويس اول را كسب كند تا در 1 ساعت و 25 دقيقه، 6-4, 6-1 پيروز از زمين خارج شود.سونگا با اين برد به دومين ¼ نهايي خاك رس اين فصل رسيد، او در مونت كارلو هم پس از صعود به اين مرحله از هموطنش ژيل سيمون شكست خورده بود.
راجر فدرر هم خوب آغاز كرد و محكم پايان داد تا نبرد شماره 1 هاي پيشين مردان را به سود خود تمام كند.در بازي نوبت عصر استاديوم اصلي، بازيكن سويسي ست نخست را هجومي آغاز كرد و در آن پيروز شد ولي بريك سرويس خوان كارلوس فررو در پايان ست دوم شرايط را تغيير داد تا مسابقه به ست نهايي برود.با اين وجود، فدرر به سرعت 3-0‌ پيش افتاد و يك بريك ديگر در گيم ششم كسب كرد تا 6-2, 5-7, 6-1 حريف قديمي خود را حذف كند.

فدرر كه دو بار به ديدار نهايي تورنومنت رسيده (2003 و 2006)، برترين بازيكن ايتاليايي را پيشرو دارد.آندرياس سپي تماشاگران ميزبان را پس از ناكام گذاشتن 6 فرصت مچ پوينت و پيروزي
6-7(1), 7-6(6), 7-6(6) مقابل استانيسلاس واورينكا به وجد آورد.او در امتياز 5-6 تايبريك ست دوم از اولين فرصت نجات يافت، سپس دو فرصت را بر روي سرويس واورينكا در گيم دهم ست سوم و سه فرصت ديگر را در تايبريك نهايي ناكام گذاشت تا پس از 3 ساعت و 20 دقيقه به دور بعد برسد.اين براي اولين بار از زمان اختراع تايبريك (1971) بود كه هر سه ست مسابقه در تورنومنت رم – بين بيش از 2,500 ديدار انفرادي انجام شده - به تايبريك كشيده مي شد.

27 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-19-2012, 10:25 AM   #5
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

نادال در نيمه نهايي؛ مصاف فدرر و جوكويچ

رافائل نادال، مرد شماره 3 تنيس جهان نمايش خيره كننده اي در مرحله ¼ نهايي مسابقات مسترز رم داشت و در دو ست، 6-4, 7-5 توماس برديچ را مغلوب كرد.فيناليست هفته گذشته مادريد، با نادال در رالي هاي سخت درگير شده بود ولي در پايان توسط بازيكن اسپانيايي در نبرد 2 ساعت و 6 دقيقه اي كنار زده شد.پس از عقب افتادن 4-2 در ست دوم، نادال پنج تا از شش گيم بعدي را به خود اختصاص داد تا 31مين پيروزي اين فصل خود را جشن بگيرد.
نادال بعد از بازي گفت: “من يكي از بهترين بازي هايم در خاك رس را مقابل يك حريف سخت ارائه دادم.مسابقه بزرگي بود و يكي از مسابقات با كيفيت اين فصل، چون سطح حريفم بالا بود و با اعتماد به نفس بازي مي كرد.من در كل مسابقه تحت فشار بودم.فرصت هايم بر روي ريترن خيلي كم بود پس مجبور بودم تمركز كنم.چند ضربه فوق العاده زدم و اينگونه ضربات اعتماد به نفس مي آورند.”

نادال 25 ساله به دنبال كسب ششمين قهرماني در رم و سومين در اين فصل است.او براي حضور در ديدار پاياني به مصاف هموطنش، داويد فرر مي رود.سيد ششم و فيناليست سال 2010 مسابقات، 79 درصد امتيازات سرويس اول را كسب كرد و سه مرتبه ريشارد گاسكه را بريك كرد تا پس از 1 ساعت و 47 دقيقه، 7-6(4), 6-3 به پيروزي دست يابد.بازيكن اسپانيايي در اين هفته حتي يك ست را هم واگذار نكرده و به دنبال صعود به پنجمين فينال فصل 2012 (چهارمين بر روي خاك رس) است.
فرر: “مسابقه دشواري بود و خوشحالم كه به نيمه نهايي رسيدم.مسابقه مسترز است و خيلي نزديك بود.مسابقه خوب و باثباتي بود و تفاوت فقط در بعضي امتيازات بود.وقتي در ست نخست پيروز شدم كار راحت تر شد و ديدم كه او بيشتر از من خسته است.”

ديگر مسابقه نيمه نهايي بين نواك جوكويچ و راجر فدرر برگزار خواهد شد.يك روز پس از آزمايش شدن مقابل خوان موناكو، مرد شماره 1 تنيس جهان به ميدان مسابقه بازگشت و 7-5, 6-1
جو ويلفرد سونگا را از پيش رو برداشت.بازيكن صرب دو مرتبه بريك سرويس را در ست نخست هدر داد ولي در گيم دوازدهم يك بار ديگر دفاع بازيكن فرانسوي را شكست تا پيروز شود.جوكويچ در ست دوم كاملا مسلط بود و با دو بريك ديگر به مسابقه 83 دقيقه اي پايان داد.
مدافع عنوان قهرماني رقابت ها، ركورد 21 برد و 3 باخت در رم را دارد و يك بار ديگر در فصل 2008 (با شكست واورينكا) به قهرماني رسيده .او درباره مسابقه امروز گفت: “من در ست دوم يكي از بهترين ست هاي خاك رس امسال را داشتم و اين براي چالشي كه فردا با آن روبرو مي شوم و رولند گاروس دلگرم كننده است.هر مسابقه كه مي گذرد حس بهتري دارم.واقعا با سال 2011 مقايسه نمي كنم.مي گويم كه اين فصل جديديست و تا به اينجا نتايج خوبي داشته ام و در رم خوب بازي كرده ام.سطح بازيم با پيشرفت تورنومنت بالا مي رود و اين مهم است.”

از سوي ديگر، راجر فدرر چهار مرتبه سرويس آندرياس سپي را بريك كرد و 81 درصد سرويس هاي اولش را وارد زمين كرد تا در فقط 54 دقيقه با نتيجه 6-1, 6-2 به مرحله بعد صعود كند.
فدرر: “من از همه چيز راضي بودم.مي دانستم كه سپي از حمايت تماشاگران برخوردار است و مسابقه دشواري خواهد بود.من موفق شدم از همان ابتدا به او فشار وارد كنم، هجومي باشم و كاملا جواب داد.پيروزي خوبي بر روي خاك رس بود.”
بازيكن سويسي كه هفته گذشته در مادريد قهرمان شد، به دنبال كسب پنجمين عنوان اين فصل خود مي باشد و در آخرين رويارويي خاك رس با نواك جوكويچ، به روند 43 پيروزي متوالي او در نيمه نهاي رولند گاروس سال گذشته پايان داد.
فدرر ادامه داد: “فردا فرصت مقابله با جوكويچ را دارم.به آن مسابقه چشم دوخته ام.يك بازي ديگر در نوبت شب.خوشحالم كه اينقدر خوب در زمين بازي مي كنم.”

23 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-20-2012, 10:17 AM   #6
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

تكرار فينال فصل گذشته در رم؛ نواك در مقابل رافا

رافائل نادال به دنبال كسب بيست و يكمين عنوان مسترز دوران بازي خود خواهد بود.روز شنبه و در مرحله نيمه نهايي مسابقات مسترز رم، بازيكن اسپانيايي سه هفته بعد ازينكه هموطنش داويد فرر را در فينال بارسلونا شكست داده بود، يك بار ديگر پيروزي خود را تكرار كرد تا براي هفتمين بار به ديدار نهايي رقابت ها صعود كند.در ست نزديك و پرفشار نخست، نادال 3-1 عقب افتاد ولي بلافاصله بريك كرد و دومين فرصت ست پوينتش را استفاده كرد تا در 85 دقيقه تايبريك را به نفع خود پايان دهد.او در طول ست 9 تا از 10 فرصت بريك را ناكام گذاشت.ناراحتي از دست دادن ست اول به شدت روحيه جنگندگي فرر را تحليل داد و سه مرتبه در ست دوم بريك شد تا نادال پس از 2 ساعت و 6 دقيقه، 7-6(6), 6-0‌ برنده شود.
نادال: “شروع داويد باورنكردني بود، ريتم عالي داشت، بدون خطا، بازي هجومي و حركت خيلي خوب در زمين.تمام كاري كه مي توانستم انجام دهم اين بود كه نتيجه را نزديك نگه دارم چون فكر مي كردم او نمي تواند سطح بازيش را نگه دارد.بعد از شش يا هفت گيم، سطح بازيمان نزديك تر شد.”

فرر 30 ساله در جستجوي رسيدن به پنجمين فينال فصل بود و حالا ركورد خود را 33 برد و 7 باخت مي بيند.او گفت: “ست اول نزديك بود ولي تنيس اينگونه است.فكر كنم اين هفته در سه مسابقه برنده شدم و امروز نتوانستم تايبريك را ببرم، ولي براي شكست رافا به آن نياز داشتم.وقتي گيم نخست و سرويسم را از دست دادم، زدن ضربه وينر برايم مشكل تر شد و او بهتر بازي كرد.”
نادال در صورت كسب ششمين قهرماني در رم، مجددا به رنكينگ 2 باز خواهد گشت و گفت براي انجام اين كار بايد در بهترين شرايطش باشد: “اگر من بهترين تنيس خاك رس خود را ارائه كنم، اميدوارم شانس داشته باشم.مسابقه مهمي براي پايان دادن به فصل خاك رس قبل از رولند گاروس و با حس خوب است.”

حريف بازيكن اسپانيايي در ديدار نهايي، نواك جوكويچ خواهد بود، كسي كه سال گذشته در همين تورنومنت براي دومين بار نادال را بر روي خاك رس شكست داد تا به قهرماني برسد.سيد برتر رقابت ها در مقابل راجر فدرر بر رالي هاي بيس لاين مسلط بود و به طور مداوم او را در حالت دفاعي قرار داد تا در ست نخست دو مرتبه سرويس بازيكن سويسي را بريك كند.بريك سرويس جوكويچ در گيم هفتم ست بعد، او را به پيروزي نزديك كرد و در نهايت فرصت مچ پيونت برايش به دست آمد، ولي فدرر اين فرصت را ناكام گذاشت و بازگشت خود را با تحميل كردن تايبريك كامل كرد.با اين وجود، بازيكن صرب موفق شد پس از 1 ساعت و 40 دقيقه و با كسب 82 درصد امتيازات سرويس اولش، 6-2, 7-6(4) پيروز شود.
جوكويچ: “او در اينجا تمام مسابقاتش را متقاعد كننده برده بود، پس مي دانستم در فرم خوبيست.بايد با انديشه پيروزي وارد مسابقه مي شدم.از ابتدا تا پايان خيلي خوب بازي كردم.تا به اينجا، اين بهترين بازي من بر روي خاك رس بود.به توپ خوب ضربه زدم و فوق العاده خوب ريترن كردم.او را مجبور به زدن ضربات بيشتر و دادن خطا كردم.از حضور دوباره در فينال خيلي راضيم.”

فدرر به دنبال سومين حضور در فينال رم بود و با اين شكست ركورد اين فصل خود را به 31 برد و 4 باخت تنزل داد.او درباره مسابقه نيمه نهايي گفت: “امشب در كل خيلي خوب بازي نكردم.در چند هفته گذشته تنيس زيادي بازي كردم.نواك شاداب به نظر مي رسيد و امشب بهتر بود.واقعا بر روي من فشار وارد كرد.”
در برابر نادال، جوكويچ به دنبال انتقام شكست ماه گذشته در فينال مونت كارلو خواهد بود، جايي كه روند 7 پيروزي پياپي در مقابل نادال برايش به پايان رسيد.
نواك ادامه داد: “رافا بازيكني است كه در دوران بازيم بيشترين ديدارها را در برابر او داشتم.ما همه از توانايي او بر روي اين سطح آگاهيم، كه برايش خيلي مناسب است.سعي مي كنم خودم را آماده كنم.از نظر جسماني، حس خوبي دارم و مثل هميشه باانگيزه هستم، پس اميدوارم بهترين اتفاق رخ دهد.”

25 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 05-22-2012, 12:18 AM   #7
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

بازگشت رافا در رم؛ سومين عنوان فصل در خاك رس

پس از كسب ششمين قهرماني در رقابت هاي تنيس مسترز رم، رافائل نادال به رنكينگ 2 باز مي گردد.يك روز بعد از بارش باران و به تعويق افتادن ديدار نهايي تورنومنت رم، رافائل نادال و نواك جوكويچ به زمين مسابقه آمدند تا سي و دومين رويارويي خود را برگزار كنند.جوكويچ بلافاصله تحت فشار ضربات حريفش قرار گرفت و دو فرصت بريك را در گيم نخست ناكام گذاشت، ولي اين نادال بود كه اولين ضربه را در گيم پنجم زد و 3-2 پيش افتاد.با اين وجود، بازيكن صرب در گيم بعدي بريك كرد و جريان بازي را به سود خود تغيير داد.در امتياز 5-4, 30/30 بر روي سرويس نادال، جوكويچ با چند ضربه اساسي فرصت كسب امتياز را پيدا كرد ولي اشتباه داور خط در خارج اعلام كردن ضربه جوكويچ باعث تكرار امتياز شد.جوكويچ عصباني، دو امتياز بعدي را با خطا از دست داد و اين نادال بود كه در يك رالي خيره كننده موفق شد امتياز نهايي گيم بعدي را به دست آورد و با سرويسش به ست نخست پايان داد.

نادال خيلي زود موفق شد از نيروي حركتيش استفاده كند و به لطف خطاهاي رو به افزايش جوكويچ و تسلط از بيس لاين، 2-0 در ست دوم پيش بيفتد.مرد شماره 1 تنيس جهان در گيم بعدي چهار فرصت و در گيم پس از آن يك فرصت ديگر را براي پس گرفتن بريك از دست داد و در نهايت با انجام چهارمين خطاي سرويس خود، پس از 2 ساعت و 20 دقيقه، 7-5, 6-3 شكست خورد.

اين بيست و يكمين قهرماني نادال در رقابت هاي مسترز بود كه او را از اين نظر در صدر تعداد عناوين كسب شده در تاريخ قرار مي دهد.بازيكن اسپانيايي كه هفته گذشته رتبه 2 رده بندي تنيس مردان را به راجر فدرر داده بود، با اين برد به جايگاه خود بازگشت و به عنوان سيد دوم مسابقات رولند گاروس حاضر خواهد بود.
رافا: “خوشحالم كه بدون واگذاري ست در مقابل بهترين بازيكنان دنيا مانند برديچ، فرر و جوكويچ در رم برنده شدم.اين جام قهرماني را در اتاقم خواهم داشت.يك روياست.اين اعتماد به نفس را دارم كه خوب بازي مي كنم و اين وقتي مي آيد كه در سطح مناسب هستم.اميدوارم اين روند را ادامه دهم.”
جوكويچ كه فصل قبل موفق شده بود در اين مسابقات پيروز شود، در فينال سال 2009 هم برابر نادال مغلوب شده بود و حالا با ركورد 30 برد و 5 باخت به مسابقات رولند گاروس وارد مي شود.
نواك گفت: “او هميشه شانس پيروزي بيشتري دارد، حتي اگر هفت مرتبه در مقابلش پيروز شده باشم.او بهترين بازيكن دنيا بر روي اين سطح است.به نظرم مسابقه امروز خيلي نزديك بود، هرچند كه او در دو ست برنده شد.اگر از فرصت هاي خود در مقابل رافا استفاده نكنيد، او نيروي حركتي را در اختيار مي گيرد.من خطاهاي زيادي دادم و اين نبايد در برابر نادال رخ دهد.با اعتماد به نفس به پاريس مي روم و هفته خيلي خوبي داشتم.”

14 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش