بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-17-2010, 03:54 PM   #1
Saeedzr
Roger's Fan

آواتار Saeedzr

پستها: 476
سپاس: 14,095
در 475 پست 3,759 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: هر چی کلنجار رفتم دیدم فقط به راجر میتونم فکر کنم
Post ساخت اولین زمین چمن مصنوعی تنیس ایران در کرمان

سلام

اولین زمین چمن مصنوعی تنیس ایران در کرمان ساخته شد
ابتدا قرار بود در محل مذکور واقع در مجموعه ورزشی ولی عصر کرمان یک زمین چمن مصنوعی و یک زمین خاک رس در کنار هم ساخته شود.
که ابتدا پروژه به همین شکل پیش میرفت،ولی زمین چمن مصنوعی به سرعت آماده شد در حالیکه هنوز ریزه کاریهای زمین خاک رس از قبیل تور و خط زنی باقی مونده بود.
خلاصه زمین چمن شروع به کار کرد و خاک رس تقریبا رها شد.
بعد از چند هفته تصمیم مسئولان مجموعه عوض شد و با دیدن استقبال مردم از این زمین قرار شد که زمین خاک رس نیز تبدیل به زمین چمن بشه.
به همین خاطر من از زیر سازی زمین اول که رنگ سبر براش انتخاب شده خبر ندارم.
ولی میدونم که زیر سازی زمین دوم که به رنگ قهوه ای(خاک رس) هست همین زمین خاکی هست که همه استفاده میکنند.

عکس کلی دو زمین:

عکس نزدیک از زمین اول: (کمی هم هنری شد)

توضیح اینکه چمن زمینی که به رنگ خاک رس هست تازه نصب شده و هنوز نیمه کاره بود که بعدا توضیح میدم:

نمای نزدیک:

همونطور که شاید خیلی ها بدونید زمین چمن مصنوعی به طور خام مورد استفاده قرار نمیگیره.
تفاوت عکسهایی که از نمای نزدیک از دو زمین گرفته شد اگه دقت بشه مشخص میشه.
در واقع برای اینکه بشه روی این چمن راحت تر حرکت کرد و همچنین توپ به اندازه کافی بلند بشه،یک نوع شن مخصوص در زمین ریخته میشه که نمونه اش کنار عکس اول زمین قهوه ای مشخص هست.جالبه بدونید که مقدار شن ریخته شده خیلی زیاد است و پس از چند بار کشیدن جارو روی زمین کاملا به داخل چمن میره.
این شن رو بعد از الک کردن روی چمن میریزند،و بعد به وسیله یک نوع جارو که روی زمین کشیده میشه این شن ها کاملا خودشون رو بین تار و پود چمن جای میدن و باعث میشه که زمین سخت بشه و توپ بالا بیاد.
اگر این شن توی زمین نباشه:
1-حرکت کردن در زمین خیلی سخت میشه
2-توپ مثل حالتی که اون رو روی اسفنج زده باشید اصلا بلند نمیشه.

احتمالا عوض شدن تصمیم مسئولین که زمین دوم رو چمن کردند به این خاطر بوده که این زمین تقریبا هیچ هزینه نگهداری نداره و در شرایط آب و هوایی بد هم میشه ازش استفاده کرد.
طوری که 1 روز پس از باران باریدن زمین کاملا قابل استفاده است.
توضیح دیگه اینکه این چمن نیازی به چسب نداره و با وزن زیاد خودش کاملا روی زیرسازی قرار میگیره و پهن میشه.

تجربه شخصی من روی این زمین به شرح زیر است:
سرعت زمین خیلی زیاد میشه و شاید برای آماتورها کار رو خیلی سخت کنه.
شما باید همیشه آماده زدن توپ باشید چون پرش بد توی این زمین زیاد تره،ممکنه توپ لیز بخوره و کم بلند شه،و ممکنه یه پرش عادی داشته باشه.
ریترن سرویس در این زمین مصیبتی هست برای خودش و توپ بعد از برخورد به زمین پیچ عجیبی در سرویسها برمیداره،از این رو سرویسهای پیچ دار خیلی موثر هستند.
شاید تصور بشه که بکهند اسلایس و دراپ شات پرش کمی روی این زمین دارند،ولی در اون حدی که تصور میشه اینطور نیست.
در واقع بیشتر توپهای پرسرعت هستند که لیز خوردنشون باعث میشه توپ پرش کمی داشته باشه.

در کل تجربه و احساسی جالبی بود،بعد از چند سال که فقط روی خاک رس بازی کرده بودم تنوع خوبی بود.

نمیدونم این زمین چقدر استاندارد باشه از لحاظ پرش توپ و غیره
ولی من ترجیح میدم بیشتر روی خاک رس بازی کنم

امیدوارم که مفید واقع شده باشه.

ویرایش توسط Saeedzr : 01-17-2010 در ساعت 03:59 PM
Saeedzr آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
15 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Saeedzr به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

برچسب ها
چمن،مصنوعی،کرمان،زمین،ایران

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش