بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-18-2012, 12:30 PM   #1
Pouya
RogeLleyton's Lover

آواتار Pouya

پستها: 2,046
سپاس: 22,965
در 2,038 پست 18,994 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Sampras-Hewitt-Federer-Lavor-Navratilova-Borg-Edberg-Henin-Rafter-Murray-Goffin-Dolgopolov-Isner-Ferrer-Janowicz-Dimitrov/Sharapova// Gasquet-Fognini-Paire-Youzhny-Llodra-Fish-del Potro-Davydenko-Kokkinakis-Saville-Sock-Harrison-Nishikori////Bryans
پیش فرض در حال پیشرفت؛ دیوید گافین

در حال پیشرفت : ديويد گافين

ديويد گافين بلژيكي با راه يافتن به دور چهارم رولند گاروس خود را مطرح كرد.

جوان بلژيكي 68 كيلوگرمي، ديويد گافين، چيزي كه در قامت و قدرتش كم دارد را با ضربات خلاقانه و هوش تنيسي جبران مي كند. بعيد است كه موفقيت او در رولند گاروس يك اتفاق بدون تكرار باشد.
در يك بعد از ظهر يكشنبه پرباد در رولند گاروس، دو بازيكن با دو طيف متفاوت تنيس براي ديدار دور چهارم پای به زمين سوزان لنگلن گذاشتند. در يك طرف بازنده خوش شانس جدول مقدماتي با رنك 109 بود كه اولين حضور خود در جدول اصلي مسابقات گرند اسلم را تجربه مي كرد. آن طرف تور، قهرمان 16 دوره مسابقات گرند اسلم كه توسط ميليون ها نفر در سرتاسر دنيا ستايش مي شد و بازيكن مورد علاقه در پاريس بود. ديويد گافين مقابل راجر فدرر.
پيچيدگي نبرد آن ها فراتر از دست آوردهاي تنيسي بود. فدرر بازيكن مورد علاقه دوران كودكي گوفين بود، مردي كه كل خانواده اش او را تحسين مي كردند. آن ها هيچ گاه فرصت تماشاي استاد سوئيسي در تلويزيون به همراه يكديگر را از دست نمي دادند. و حالا يكي از خود آن ها با اين سمبل روبرو مي شد، كسي كه عكس هايش زماني زينت بخش ديوار اتاق خواب گوفين بودند.
درباره ذهنيتش پيش از مسابقه، گافين به DEUCE مي گويد: “او بازيكن مورد علاقه من بود ولي براي حضور در زمين و نمايش دادن بهترين بازيم هيجان زده بودم. نيازي نداشتم هر امتياز را با ضربه وينر به پايان برسانم. فقط مي خواستم كار خودم را انجام دهم و اشتباهات زيادي نداشته باشم. ديدار مقابل او فقط براي اين بود كه ببينم از او فاصله زيادي دارم يا سطح بازيم نزديك است.”

فرصت بازي كردن با فدرر براي گافين كه ابتدا در پنج سالگي راكت به دست گرفت، انتظاری طولاني بود. در كودكي، گافين و برادر بزرگترش سيمون در حياط خلوت خانه خود در زمين تنيسي كه با گچ و توري كه با طناب ساخته شده بود بازي مي كردند. سيمون، پيت سمپراس بود و ديويد، آندره آغاسي. پس طبيعتا مسابقاتشان تا پس از غروب خورشيد طول مي كشيد.
پدر آن ها، ميشل، بارها بيرون مي آمد و مي گفت “بچه ها هوا تاريك شده. وقت دوش گرفتن و خواب است.” آغاسي و سمپراس ساختگي، نااميدانه به دنبال مشخص كردن برنده نبردشان در زمين خانگي، اينگونه پاسخ مي دادند: “ولي پدر نتيجه 5-5 در ست چهارم است و نمي توانيم اينطوري بازي را متوقف كنيم.”

گافين به ياد مي آورد، “وقتي جوان تر بودم، عاشق تنيس بازي كردن بودم. بعد از مدرسه فقط مي خواستم در زمين باشم تا بازي كنم، بيشتر و دوباره بازي كنم. پدرم مربي تنيس بود، به همين خاطر بود كه آن را شروع كردم. برادرم خوب بازي مي كرد و در كودكي به فدراسيون تنيس بلژيك (AFT) راه يافت. وقتي هشت يا نه ساله بودم، من هم به دنبال او راه يافتم. در حال حاضر هنوز در آن عضو هستم.”

براي سه سال، گافين سه بار در هفته با پدرش و بازيكن پيشين WTA و راه يافته به يك چهارم نهايي آزاد استراليا، ميشله گوردال (Michele Gurdal) تمرين مي كرد. در سن هشت سالگي، گافين توسط AFT پذيرفته شد و ميشل حس كرد كه اين سازمان بهترين محل براي پرورش دادن بازي پسرش است. "من فهميدم كه AFT مي تواند همراه مناسب براي پيشرفت ديويد در دراز مدت باشد و تا به اينجا AFT كار خود را به خوبي انجام داده است.” ميشل باور دارد. “پس از آن سن و سال تا به امروز، ديويد توسط مربيان آن جا آموزش ديده. مربي فعليش، رجينالد ويلمز (Reginald Willems)، كار فوق العاده اي انجام مي دهد. ما براي ارتقا دادن بازي ديويد به سطح بالاتر بر روي او حساب مي كنيم.”
با قامت 180 سانتي متر و وزن 68 كيلوگرم، بلژيكي مو بور و چشم آبي با چارچوب تنيس معاصر همخواني ندارد. ولي گوفين چيزي كه در قامت و قدرتش كم دارد را با ضربات خلاقانه، توانايي بازگشت سريع توپ ها مانند آغاسي، حركت دادن حريفان بزرگترش در زمين و حمله به موقع به سمت تور براي پايان دادن به امتياز جبران مي كند.
“ما براي مدت زيادي با هم تمرين كرده ايم. او با من به فدراسيون وارد شد و بنابراين براي بيش از 10 سال است كه او را مي شناسم.” استيو دارسيس مي گويد. “او جوان بود و از همان موقع بازيكن بزرگي بود. و حالا حتي بهتر است.”
“او نياز دارد سرويسش را بهبود دهد. از نظر فيزيكي قوي و خيلي سريع است. از نظر روحي محكم است، پس فكر مي كنم مي تواند يكي از بهترين بازيكنان در تاريخ بلژيك شود. فقط كمي زمان لازم دارد.”
گافين با دارسيس هم عقيده است. “ريترن خوبي دارم و خوب حركت مي كنم. به نظرم آن ها بهترين قسمت هاي بازيم هستند. بايد سرويسم را ارتقا دهم، چون در تنيس امروزي سلاح بزرگيست. بايد به هجومي بازي كردن ادامه دهم.”
تصميم ميشل براي فرستادن ديويد به AFT نتيجه داد. او در جولاي 2008 به رتبه 10 رنكينگ نوجوانان ITF رسيد و در چهار سال گذشته رنكينگ پايان سال خود در تور حرفه اي را پيشرفت داده. تا به اينجا در 2012، گافين با صعود به اولين يك چهارم نهايي تور حرفه اي خود در چناي و پيروزي در اولين حضورش در مسابقات مسترز در ميامي از فرصت استفاده كرده است.
“امسال، پيشرفت او به عنوان يك تنيس باز را با تواناييش در ارائه سطح بازي مشابه در تمرينات و مسابقات بزرگ در تورنومنت هاي بزرگ مقابل بازيكنان برتر ديدم.” ميشل مي گويد. “درك بهتر او از بازي در اين سطح و توانايي به دست آوردن امتيازات بزرگ در لحظات مناسب او را در 2012 بيشتر رقابتي كرده.”
پيش بيني ميشل در رولند گاروس نمايان شد. گافين دو مسابقه آغازين جدول مقدماتي را به راحتي برد پيش ازينكه در مرحله نهايي مسابقه را به جائو سوزا واگذار كند. اما بازيكن 21 ساله اجازه حضور در جدول اصلي را به عنوان بازنده خوش شانس كسب كرد و بهترين استفاده را از فرصت دوباره خود انجام داد. او دو مسابقه پنج سته پياپي مقابل بازيكنان قديمي، رادك استپانك و آرنولد كلمان را با پيروزي پشت سر گذاشت و فرانسوي محبوب را در آخرين حضورش در رولند گاروس توديع كرد. در ادامه و با نمايشي كامل، لوكاس كوبات را در سه ست مغلوب كرد پيش ازينكه در دور چهارم از فدرر شكست بخورد.
دو ديدار خوب در مرحله مقدماتي داشتم. و پس از آن در دور سوم كمي عصبي بودم، با توجه به اينكه مي دانستم مي توانم براي اولين بار در جدول اصلي گرند اسلم بازي كنم. بازي خوبي را ارائه ندادم.” گافين اعتراف مي كند.

“با كمي خوش شانسي، براي نخستين بار وارد شدم. آرامش داشتم و خيلي خوب بازي كردم. براي اولين بار مقابل استپانك در ست پنجم بازي كردم. به ارائه بهترين بازيم ادامه دادم تا اينكه به راجر برخوردم. دو ست ابتدايي مقابل او برايم سطح شگفت انگيزي بود اما او خيلي آرام و متمركز بود و در چهار ست برنده شد.”

گافين مهر تاييد را از فدرر دريافت كرد كه بعد از پيروزي 5-7, 7-5, 6-2, 6-4 گفت “به نظرم او خيلي خوب بازي كرد. اثر فوق العاده اي بود. او هر بار توپ را به سرعت بازگشت مي داد. (اگر شما) ضربه خوبي نزنيد، او مي تواند از آن به سود خودش استفاده كند.”
“فكر كنم به نسبت قد و قامتش – و اينكه وزن زيادي ندارد – طبيعي است كه خوب حركت كند و قدرتش به نحوي در بازي از بيس لاين متمركز شده. او استعداد فوق العاده اي از نظر لمس توپ دارد و نحوه بازي خواني او...من را شگفت زده كرد و از مسابقه لذت بردم.”
ميشل اضافه كرد: “فكر كنم ديويد راجر را هميشه به خاطر بازيش و همچنين شخصيتش تحسين كرده: شخصي دلپسند، فروتن، با خودداري، جاه طلبي، احترام و حس شوخ طبعي...الگويي براي ديويد. بعد از بازيش مقابل ديويد در پاريس اين براي ما اثبات شد.”

زمين سوزان لنگلن خيلي از زمين خانگي گچي در ليژ متفاوت است. از نگاه كردن هر شب به فدرر بر روي ديوار اتاقش تا تحسين شدن توسط بازيكن مورد علاقه خود براي عملكردش، گافين اثباتي بر اين است كه روياها مي توانند به واقعيت بپيوندند.

ترجمه مقاله توسط نیما (Nima93)
تهیه شده در انجمن تنیس تاکرز
منبع: Photo by ella ling / Deuce, ATP

فایل های پیوست شده
نوع فایل: pdf در حال پیشرفت ديويد گافين.pdf (548.3 کیلو بایت, 35 نمایش)
Pouya آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
31 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Pouya به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش