بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 06-22-2012, 06:32 PM   #1
Alen
Murray's Fan

آواتار Alen

پستها: 116
سپاس: 3,152
در 116 پست 1,150 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: murray & federer & s. wiliams & delpotro & mattek-sands & azarenka & bartoli
پیش فرض بازگشت به سبک روسی؛ماریا شاراپووا

بازگشت به سبک روسی ،ماریا شاراپووا

این ظاهرا مانند سرنوشت است. اما در پشت کشمکش هایی که وجود داشت و سالهای سختِ کار کردن و سال هایی که هرگز معلوم نبود آيا او دوباره به این مرحله میرسد يا خير- در روز شنبه دوباره به فرم خوبش بازگشت. او پیش از این با رسيدن به فینال،رنك اول را قطعی کرده بود.ماریا شاراپووا اولین عنوان آزاد فرانسه خود را به دست اورد. او ششمین زن در تاریخ شد که هر چهار گرند اسلم را برده است.
شاراپوا بعد از بهترین فصل خاکش به رولند گاروس آمد.قهرمانی در تورنمنت هاي Premierاشتوتگارت و رم و به جا گذاشتن ركورد 11 برد و 1 باخت بر روي اين سطح. او فقط در مقابل سرینا ویلیامز نيمه نهايي مادرید را از دست داد و زمانی که امریکایی به طور خيره کننده ای در نخستین دور در پاریس حذف شد، همه ی نگاه ها متوجه شاراپوابود و او پاسخ مطمئنی داد.

شاراپوا قدرت معروفش را به نمایش گذاشت و ضربات محکمی زد و همچنین حرکت فوق العاده اش را روی خاک رس نمايش داد. این یک تضاد قوی با گاو روي يخ بود، جمله ای که سال ها درباره حركتش روی زمين استفاده می کرد – شاراپواي سيد دوم فقط اجازه داد یک ضربه ی وینر در دو دور اول مقابلش زده شود و پس از آن تا فینال مشکلی نداشت و زحمت زیادی نکشید، فقط یک ست در دور چهارم به زاکوپالوا واگذار کرد.
شاراپوا در نيمه نهايي بعد از شكست دادن سيد چهارم، پترا كويتوا، رنک 1 را تصاحب کرد و در بازی نهايي برابر فینالیست غير منتظره سارا ارانی دوباره روی قله قرار داشت.سید 21ام، ارانی در کل مسابقه فقط 11 ضربه ی منجر به خطا داشت در حالیکه شاراپوا با برتریش 37 وینر زد و با ضربه بکهند قوی خود در سومین مچ پوینت پیروز شد. شاراپوا حالا یک دوره کامل گرنداسلم دارد.او پیش از این ویمبلدون 2004، آزاد آمريكا 2006 و آزاد استرالیا 2008 را برده بود.

حتی جالب تر اينکه اولین قهرمانی او درمسابقات گرند اسلم پس از 9 ماه آسیب دیدگی شانه اش بین آگوست 2008 و می 2009 بود. در حقیقت او اولین تنیسور بین مردان و زنان است که بعد از تحمل کردن جراحی شانه اش گرند اسلم برد.
این احساس باور نکردنی است نمي دانم چه بگويم. خیلی خوشحالم و برای این بسیار تلاش کردم.شاراپوا در زمين گفت. تلاش زيادي نياز بود تا به اين مرحله برسم و بيشتر از آن پيروزي در آن.روزهاي خيلي دشواری هست كه حس تسليم شدن را داريد، ولي اين كار را نمي كنيد.سفر طولاني بوده تا به اين مرحله برسم.

هر دو تنیسور حاضر راه یافته به فینال در مراسم اهدای جوایز نزد مردم حاضر ارزش بالایی داشتند. نفر اول ارانی بود زیرا گوینده ی ورزشگاه به اشتباه نام شاراپووا را به عنوان فینالیست معرفی کرد. پس از این اشتباه ، سارا اغوش خود را باز کرد و در حالیکه بر روی صندلی نشسته بود دست هایش را به سمت اسمان بالا برد.

"منمیخواهم از شما به خاطر حمایت هایی که کردید تشکر کنم. این یک لحظه ی با شکوهی در زندگی من است. " تنیسور روسی این را قبل از اینکه شروع به صحبت به زبان انگلیسی کند ، به هواداران فرانسوی گفت." من همچنین باید بگویم اگر امروز چهارمین گرند اسلم خود را قهرمان نمی شدم، حتی اگر تنها گرند اسلم من بود ، اما میتوانست به اندازه ی قهرمانی در چهارمین گرند اسلم یک امر خیلی خاص برایم حساب شود."

شاراپوا همچنین شاهکار و نمایش سارا ارانی را در دو هفته گذشته مورد تحسین قرار داد
"این یک تورنمنت شگفت انگیز بود. من بازی شما (ارانی) و طریقه مسابقه دادن شما را در این دو هفته دیدم. و بازی ای که امروز در مقابل من به نمایش گذاشتی نیز برای من به شدت سخت بود. این اولین مسابقه بین ما است. امیدوارم که در تورنمنت های بعد بیشتر و بیشتر با هم رو به رو شویم."

ارانی دو هفته موفق را پشت سر گذاشت. او با رکورد 28 شکست و بدون پیروزي در مقابل 10 تنیسور برتر وارد رولند گاروس شد، اما در این گرند اسلم موفق شد آن ها را یکی پس از دیگری شکست بدهد. سارا به ترتیب از سد آنجلیک کربر و سامانتا استوسور عبور کرد و توانست به دیدار پایانی برسد. در روز دوشنبه رنکینگ جدید زنان اعلام شد و نتایج درخشان ارانی در رولند گاروس او را به رتبه 10 رساند. سارا تا کنون موفق نشده بود به 20 تنیسور برتر جهان بپیوندد.
"من فقط می توانم به ماریا تبریک بگویم، هم برای بازی امروزش و هم برای موفقیتش
در کل تورنمنت." ارانی گفت. "نمی توانم قرار گرفتن در بین 10 زن برتر را حس کنم.اما اکنون من جز 10 نفر برتر شده ام. این برایم شگفت انگيز است و واقعا نمی توانم آن را باور کنم. در حال حاضر به خاطر اتفاقاتی که افتاده بسیار خوشحال هستم.

ماریا شاراپوا با قهرمانی در رولند گاروس به ششمین تنیسورعصر حاضر تبدیل شد که هر چهار گرند اسلم را در کارنامه خود دارد. پیش از ماریا، مارگارت کورت، کریس اورت، مارتینا ناوراتیلووا، استفی گراف و سرنا ویلیامز موفق به کسب چهار گرند اسلم شده بودند. شاراپوا در کل تاریخ به عنوان دهمین زن موفق به فتح 4 گرند اسلم شده است.ماورين كانلي، دوريس هارت، شرلي فراي و بيلي جين كينگ قبل از حرفه اي شدن تنيس اين موفقيت را به دست آورده بودند.

بعد از اين پيروزي تاريخي، ماريا در جمع خبرنگاران درباره همه چيز صحبت كرد
درباره حسش بعد از مچ پوينت...

"خياليست. بي مانند ترين لحظه ايست كه در دوران بازيم حس كردم. هيچ وقت فكر نمي كردم آن را داشته باشم. وقتي در 17 سالگي ويمبلدون را بردم، فكر كردم باارزش ترين لحظه دوران بازيم باشد. ولي وقتي امروز بر روي زانوهايم افتادم، فهميدم كه بي نهايت مخصوص بود و حتي بيشتر از آن.

درباره سفرش از ابتدا تا حالا...

سفر طولاني است. از سنين نوجواني شروع شد. مي دانيد، هنوز پايان نيافته. اينجا ننشسته ام و بگويم پايان كارم است، چون از آن دور هستم. در خودم چيزهاي خيلي بيشتري براي به دست آوردن دارم. به بازيم باور دارم. به نظرم اين يكي از دلايلي است كه اينجا نشسته ام، چون هميشه باور داشته ام كه مي توانم بهتر باشم، بازيكن بهتري، چه بر روي خاك رس، چمن، سيمان، يا هر چيز – هميشه تلاش مي كنم بهتر باشم. و يك درصد اينجا، كمي آنجا، چيزيست كه هميشه خواسته ام به دست بياورم. مهم نيست چقدر سخت بوده، مهم نيست چند نفر به من باور نداشتند و من فكر نمي كردم به اين نقطه برسم، برايم مهم نبود و گوش نكردم. هميشه به صداي خودم گوش دادم، و هميشه به من گفته به دليلي بهتر خواهم شد. براي موفقيت مجدد ساخته شده ام و آن را انجام دادم.

"ثابت كرده ام مهم نيست چند مشت مي خورم، هميشه باز مي گردم. هيچ وقت بهانه نياورده ام، نه براي خودم، نه براي ديگران. هميشه بر استعداد خودم و كمك تيمم اعتماد كرده ام و در پايان اين واقعا چيزيست كه مرا به جلو مي برد. اعتماد و غرور عظيمي در كاري كه انجام مي دهم، دارم. كارم را دوست دارم. هميشه گفته ام تنيس بازي كردن را دوست دارم.در دوران بازيم شكست هاي زيادي داشته ام. مي توانستم بگويم اين را نياز ندارم. پول دارم، شهرت دارم، قهرماني دارم، گرند اسلم دارم. ولي وقتي عشق شما به چيزي، بزرگتر از همه اين هاست، شما به بيدار شدن در صبحي كه هوای بیرون خيلي سرد است ادامه مي دهيد، وقتي مي دانيد كه مي تواند سخت ترين روز باشد، وقتي هيچ چيز به نفع شما نیست ، وقتی حس مي كنيد باور در دنيا وجود ندارد و حس مي كنيد خيلي كوچك هستيد. ولي وقتي به آن چيزها گوش ندهيد مي توانيد چيزهاي بزرگي را كسب کنید."

درباره مهارت هايش در خاك رس...
"از نظر جسماني پيشرفت كرده ام.بهتر حركت مي كنم. از اولين تورنمنتم در آلمان، حس راحت تري دارم. نه امسال، بلكه شايد سال گذشته، شايد سال پيش از آن. به اين باور رسيدم كه مي توانم رالي هاي طولاني تري بازي كنم و بهتر بازيابي كنم. قبلا به ان اشاره كردم و چيزيست كه به آن ادامه دادم.
در سال هاي گذشته بازي هاي خيلي سختي در رولند گاروس داشتم ولي حس مي كنم در مسابقه اي كه پايانش شكست از ژوستین بود – وقتي او را به ست سوم رساندم و فرصت هاي زيادي در آن ست داشتم و او بهترين بازيكن آن زمان در خاك رس بود – در جريان آن بازي، توپ هاي زيادي را باز گرداندم و باعث شدم که بجنگد، و حس كردم واقعا در بازي بودم.حس كردم او در آن هنگام خيلي بهتر از من نبود، با وجود همه موفقيتش در خاك رس و عدم موفقيت من. لحظه اي نبود كه فكر كنم اوه واي، مي توانم انجامش دهم ولي شايد لحظه اي بود كه حس كردم يك روز فرصت خواهم داشت.

درباره فرانسوي صحبت كردن در مراسم اهداي جوايز...

جالب است.در واقع وقتي كه براي اولين بار شانه ام آسيب ديد و مي دانستم شايد براي دو يا سه ماه بازي نكنم، به دلايلي اولين كاري كه انجام دادم پيدا كردن يك مدرسه فرانسوي نزديك خانه ام بود و كلاس خصوصي هر روزه به مدت سه ماه. بعد از آن شروع به سفر به فونيكس كردم تا يك متخصص شانه را ببينم، از دوشنبه تا جمعه، كه مايه تاسف بود. ولي اولين چيزي كه به ذهنم رسيد ياد گرفتن يك زبان بود. فرانسوي را انتخاب كردم. در كلاس زبان خيلي ياد نگرفتم، ولي مي دانيد...
بعد از تمجيد كردن از زبان فرانسويش...
اوه، لطفا.لطفا. بياييد تعريف را فقط جايي كه لازم است انجام دهيم. اين قسمتي نيست كه بتوانيد از من تعريف كنيد.

درباره تكه كاغذي كه قبل از مراسم اهداي جوايز دنبالش مي گشت..
.

چند كلمه فرانسوي را مي خواندم – هيچ چيز را آماده نداشتم.من از آن هايي نيستم كه قبل از پيروزي نطق بنويسم. باور كنيد. من نه.

ترجمه: شمیم و اهورا
تهیه شده در انجمن تنیس تاکرز
منبع: WTA

با استفاده از لینک زیر شما میتوانید این مطلب را به صورت pdf دریافت کنید
فایل های پیوست شده
نوع فایل: pdf بازگشت به سبک روسی؛ ماریا شاراپووا.pdf (745.1 کیلو بایت, 21 نمایش)
Alen آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
22 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Alen به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)