بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 02-03-2012, 10:46 PM   #1
Ahoura
Former Staff

آواتار Ahoura

پستها: 2,472
سپاس: 15,938
در 2,464 پست 29,057 بار سپاسگزاری شده
پیش فرض ملکه ویکتوریا ؛ شماره یک جدید زنان

ملکه ویکتوریا ؛ شماره یک جدید زنان

روز کامل: نخستین عنوان گرنداسلم و شماره یک

بازی در نخستین فینال گرنداسلم با طعم شماره یک، ویکتوریا آزارنکا پای در راهی بزرگ نهاده است. او در دیدار نهایی آزاد استرالیا، ماریا شاراپوا را تسلیمِ قدرتنمایی خود کرد .

با پیروزی در ملبورن، جایگاه نخست رده بندی برای او تضمین شد. اولین عنوان گرنداسلم به نظر غیرممکن می بود، زیرا او در برابر حریفی بزرگ قرار گرفته بود و با شروعی کند، دو گیم اول را از دست داد و در سومین گیم، 30-0 عقب افتاد. اما او از آنجا زنده ماند و سپس گیم های روسی را یکی پس از دیگری شکست و تنها یک گیم دیگر واگذار کرد. بعد از یک ساعت و 22 دقیقه، تنیسور جوان و اهل بلاروس برنده مطلق بازی بود.
آنها روابط دوستانه ای با یکدیگر ندارند و جای تعجب نیست که اين موضوع در کانون توجه قرار دارد. در حالی که هر دو پروازی خصوصی (در سال 2011) به پورتلند داشتند، هیچ صحبتی با هم نکردند با این حال، هنگامی که در مراسم اهدای جوایز تریبون در دستان شاراپوا قرار گرفت او حریف خود را تحسین کرد " نخست به ویکتوریا تبریک می گویم. بازی در برابر شما یک افتخار بود . شما در طول سال ها باید سخت کار کنید تا این عنوان را بدست آورید.در هر ورزش شما روزهای خوب و بد خواهید داشت. امروز چیزی برای من کار نمی کرد. ویکتوریا بیش از حد خوب بود."

با قهرمانی در ملبورن، آزارنکا اکنون فصل جدید را با دوازده پیروزی متوالی به پیش می برد

سپس نوبت به آزارنکا رسید " اول می خواهم به ماریا تبریک بگویم. با تشکر از شما برای چنین کلمات محبت آمیزي. شما دو هفته بزرگ و واقعا خوب داشتید و من مطمئن هستم فینال های دیگری با هم خواهیم داشت."پس از آن او از تیم خود بابت حمایت طولانی و باور قهرمانی در او برای بالا بردن جام می گوید. او از تمام خانواده، دوستان، دوست پسر و مادربزرگ اش، کسی که در زندگی الهام بخش اوست، تشکر می کند.

تحقق یک رویا

"این یک ماه شگفت انگیز در استرالیا بود. این تحقق یک رویاست". آزارنکا اولین تنیسور اهل بلاروس است که برنده جایزه بزرگ می شود و بعد در جایگاه نخست می ایستد. ناتاشا زوروا، هموطن قبلی او، بهترین نتیجه را زمانی کسب کرد که به فینال 1988 آزاد فرانسه رسید و در رده پنجم جای گرفت. "تبریک به ویکتوریا برای رسیدن به اوج زندگی حرفه ای خود و تبدیل شدن به جدیدترین عضو دبلیو تی ای در جایگاه شماره یک". استیسی الاستر، رئیس هئیت مدیره و مدیرعامل انجمن تنیس زنان گفت. او از رشد بزرگ او در طول چند سال گذشته و نقطه عطف در چنین سنی، هیجان زده است.شایان ذکر است که زوروا، برای 124 هفته، شماره یک زنان در دابل بود و برنده 18 عنوان در این قسمت و دو عنوان دیگر در دابل مختلط شد.

آزارنکا، چند روز قبل از آغاز اوپن استرالیا در فینال تورنمنت سیدنی لی نا از چین را شکست داد.

آیا تاریخ برای او نیز تکرار می شود؟

قهرمانان گرنداسلم ها در تورنمنت بزرگ بعدی ناکام بوده اند که این نشان از فشار زیاد بر روی آنان و انگیزه های فراوان حریفان برای شکست دادنشان دارد. آزارنکا در فرانسه، باید با آمار قبلی بجنگد: قهرمانی کلایسترز در 2011 استرالیا (حذف در راند دوم رولندگروس). قهرمانی لی نا در رولندگروس (حذف در راند دوم ویمبلدون). قهرمانی کویتوا در ویمبلدون (حذف در راند نخست یو اس اوپن). قهرمانی استوزر در یو اس اوپن (شکست در راند نخست آزاد 2012 استرالیا).

قهرمانی در استرالیا باعث تغییرات گسترده ای در رده های نخست رنکینگ شد. پاداش کار سخت آزارنکا، کنار زدن بزرگانی چون شاراپوا، کویتوا، وزنیاکی و رسیدن به صدر قله تنیس بود. سایت انجمن تنیس زنان، پیشرفت ویکا از جولای 2006 تا ژانویه 2012 ورسیدن به بالاترین رنک را به نمایش می گذارد:

مت کرونین که برای سایت رسمی مسابقات مقاله می نویسد از اجرای جوان بلاروسی می گوید: چند ثانیه پس از اینکه او موفق به کسب عنوان آزاد 2012 استرالیا شد، ویکتوریا آزارنکا نمی دانست در کجا بود . دست او در هوا و سیگنال هایی از طرف تیم او، دقیقا همان چیزیست که اتفاق افتاد. آنچه رخ داد، یکی از چشمگیرترین اجراها توسط یک بازیکن جوان در دیدار نهایی و در تاریخ مسابقات بود.

فقدان تجربه و اعصاب، در آغاز بلاروسی را متزلزل کرد. اما پس از آن تبدیل به جت شد و با بر افروختن آتش و کسب نه گیم مسابقه را به پایان برد. در حالی که قهرمان سه گرنداسلم برای بازگشت به بازی تلاش و برنامه ریزی می کرد، به نظر می رسید اعتماد به نفس در همه چیز آزارنکا بود . او در رالی ها بکهندی های بهتر و سروهای موثرتری داشت و خیلی بهتر جابجا می شد.
"من فوق العاده عصبی بودم" او گفت. " نمی توانستم برای رفتن به کورت و بازی صبر کنم. این یک انتظار طولانی بود". در طول استراحت فصل 2009 او تصمیم به تغییر مربی گرفت و سام سومیک را جایگزین آنتونیو ون گریخن (مسئولِ بنیادِ ضربات سخت او) کرد. سومیک فرانسوی مربی سابق ویرا زوناروا بود و زمانی مسئولیت جدید را پذیرفت که آزارنکا فصل را در جایگاه هفتم به پایان برد "این یک تغییر بزرگ پس از آنتونیو بود. سام مربی‌ای کاملا متفاوت و با رویکرد (ذهنی) متفاوت است". او از همکاری با آنتونیو خشنود است " من احساس می کنم او (سام) مرا نسبت به رویکرد روانی هل داد، نگرشی که برنده است. او به من کمک کرد تا مسیرم را پیدا کنم، هل دادن راه او نیست. بنابراین من فکر می کنم بخاطر آن، بسیار مدیون او هستم. من فکر می کنم این مهم است، به خصوص برای بازیکنان جوان که آموزش داشته باشند.شما باید یاد بگیرید که چگونه آن را انجام دهید، چرا که در پایان روز شما کسی هستند که راکت را نگه داشته است و هیچ کس دیگری آن کار را باری شما انجام نمی دهد".
پس از تورنمنت دوحه در ماه مارس گذشته، او به خانه در بلاروس بازگشت. او به سرعت تمرین کرد و در میامی پیروزی شد.سپس در ماربلا به قهرمانی رسید و چند ماه بعد در ویمبلدون، برای نخستین بار به نیمه نهایی یک گرنداسلم رسید و سال را با رنک سوم به اتمام رساند.

او چگونه وارد فصل 2012 شد ؟

با شکست دادن مدافع عنوان قهرمانی در سیدنی، او با دستی پر راهی ملبورن شد و در چهار دیدار نخست، تنها 12 گیم را واگذار کرد. سپس در سه ست، رادوانسکا، دوست خود را مغلوب کرد و در مصافی سخت اینبار مدافع عنوان قهرمانی استرالیا، کیم کلایسترز را از پیش روی برداشت. او در حالی به دیدار نهایی قدم گذاشت که شاراپوا با شکست دادن کویتوای قدرتمند تمام نگاه ها را معطوف خود کرده بود.

"زمانی که خارج از کورت هستم، متفاوتم. مهمترین چیز این است که خودتان باشید. سعی نکنید طوری وانمود کنید که شما شخص دیگری هستید. آنچه احساس می کنم، من همیشه به دنبال صداقتم زیرا هیچ نقطه مخفی ای وجود ندارد. اگر شما آزاد هستید، اگر شما می توانید احساسات خود را نشان دهید، شما می توانید به انچه اشتباه است، اعتراف کنید. انجام ان، حرکت کردن را راحت تر می کند".

برگرفته از سایت رسمی مسابقات آزاد استرالیا، انجمن تنیس زنان و یاهو اسپورت

تهیه شده در تنیس تاکرز

----------------------------------------------------------------------

با تشکر فراوان از مهدی و نیمای عزیز که زحمت فراوانی در تهیه این مقاله کشیدند
.

دوستان عزيز،شما مي تونيد اين مطلب رو به صورت PDF با استفاده از لینک زیر دانلود كنيد.

فایل های پیوست شده
نوع فایل: pdf 1328260659161259752.pdf (638.6 کیلو بایت, 62 نمایش)

ویرایش توسط Ahoura : 02-03-2012 در ساعت 10:57 PM
Ahoura آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
33 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Ahoura به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش