بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > تاریــخ تنیس

تاریــخ تنیس

مطالب و مقالات خواندنی درباره تاریخ تنیس

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-23-2013, 02:42 PM   #1
M∂hdi
Author

آواتار M∂hdi

پستها: 3,313
سپاس: 16,491
در 3,306 پست 31,684 بار سپاسگزاری شده
پیش فرض مروری بر دیدار نهایی تنیس مردان دبی در سال 2006؛ قهرمانی «نادال گريان»

قهرمانی «نادال گريان» در تنيس دبی
يك شكست نادر برای فدرر

22154541212.jpg

نويسنده: وصال روحانی

روزنامه شرق به تاریخ 15 اسفند ماه 1384

انگار رافائل نادال تنها كسی است كه از عهده راجر فدرر بر می آید. شنبه شب در فینال تورنمنت بین المللی تنیس دبی در امارات تنیسور چپ دست و ۲۰ ساله اسپانیایی در برابر رقیب راست دست و ۲۵ ساله سوئیسی اش صاحب پیروزی ۶-۲ ، ۴-۶ و ۴-۶ و عنوان قهرمانی شد. شاید این اولین قهرمانی نادال در سال جاری (میلادی) و در پی ۳ ماه مصدومیت و غیبت او بوده باشد اما برای سومین بار طی ۴ مرتبه رویارویی دو تنیسور بود كه او صاحب پیروزی می شد و به علاوه با برد شنبه شب او توانست نوار ۱۰ پیروزی متوالی فدرر را بر روی زمین های هاردكورت قطع كند. او كسی را برد كه اولین گرنداسلم امسال یعنی اوپن استرالیا را فتح كرده و تعداد فتوحاتش را در تورنمنت های بزرگ چهارگانه به عدد ۷ رسانده بود و فصل پیش نیز در قبال ۸۱ برد بیشتر از ۴ باخت نداشت.فدرر گفت: «شكست در فینال بدترین نوع باخت است زیرا تا روز آخر پیش می تازید و طبعاً انتظار دارید كه قهرمان شوید. بنابراین ترجیح می دهم كه اگر می بازم در همان روز نخست و مرحله اول باشد. البته به اندازه كافی فینال های متوالی را در سال های اخیر برده ام و دیگر نمی توانم گله ای بابت بخت و اقبال خود بكنم.»فدرر در هر سه سال گذشته این تورنمنت را برده بود و از زمان شكست اش در برابر مارات سافین روس در مرحله نیمه نهایی اوپن استرالیا ۲۰۰۵ هیچ گاه بر روی هاردكورت متحمل شكست نشده بود. به همین خاطر بود كه نادال گفت: «این كه توانستم در برابر بهترین تنیسور دنیا و یكی از برترین های تاریخ پیروز شوم، یك واقعه خاص و مهم برای من است.»خرداد ماه سال پیش نیز كه فدرر و نادال در مرحله نیمه نهایی اوپن فرانسه رودررو ایستادند نادال به پیروزی رسید و همانجا بود كه اولین گرنداسلم عمرش را فتح كرد.با این وجود پس از فتح تورنمنت دبی نادال زیر گریه زد. او گفت: «این طبیعی است. طی ۳ ماه گذشته به دلیل مصدومیت درد زیادی كشیدم و ساعات سختی را گذراندم. طی آن مدت نیز گریه زیادی كردم! شما نمی توانید بر احساساتی از این دست تفوق یابید.»

• فاصله ای كم
حقیقت آن است كه نادال پس از واگذاری ست اول فقط دو گیم فاصله تا باختن ست دوم و كل مسابقه داشت. فدرر گفت: «فكر می كنم كه در مجموع خوب بازی كردم، اما مسئله این بود كه در این شب خاص نادال از من بهتر بازی كرد و این به خصوص برای اواخر وقت صدق می كرد كه او توانست سه بار سرویس مرا بریك كند.»نادال كه نوار ۲۹ برد متوالی فدرر را در تورنمنت های بین المللی چند سال اخیر خاورمیانه قطع كرد با احتساب دیدار شنبه شب در ۱۵ فینال عمرش ۱۳ برد و فقط ۲ شكست داشته است. با این حال ركورد فتوحات او در تنیس در بین تنیسور های جوان، ۳ مورد كمتر از تعداد فتوحاتی است كه بیورن بورگ سوئدی در ایام جوانی اش داشت.فدرر در نهمین فینال پیاپی خود شركت كرده و در ۸ فینال قبلی اش ۷ برد و یك باخت را كسب كرده بود. تنها شكست قبلی او در این مرحله در دیدار نهایی تورنمنت مسترز ۲۰۰۵ در شهر شانگهای چین بود كه در برابر دیوید نعلبندیان آرژانتینی حاصل آمده بود.با این وجود فدرر از زمان شكست در برابر توماس بردیچ چكی در دور دوم رقابت های تنیس المپیك ۲۰۰۴ صاحب ركورد كلی محیرالعقول «۱۱۳ برد و ۵ باخت» است و تا قبل از فینال دبی تمامی ۱۶ دیدار قبلی اش را در سال ۲۰۰۶ فتح كرده بود. خود او به همین خاطر می گفت: «دبی همیشه برای من خوب بوده است. سه قهرمانی متوالی من می توانست ۴ مورد هم بشود، اما حالا هم كه نشد ناراحت نیستم و از نمایش در اینجا احساس رضایت می كنم. اینك در انتظار شروع فصل رقابت های هاردكورت در آمریكا می نشینم. معتقدم كه نادال سزاواری این پیروزی را داشت و در یك كلام از من پرتداوم تر بود. شروع خوبی داشتم، اما بعداً تحلیل رفتم و اشتباهاتی داشتم. امیدوارم هرچه زودتر با او یك رویارویی تازه داشته باشم و تسویه حساب كنم.»با این حال این روزها نگاه ها به نادال است. او كه دو هفته پیش با شركت در تورنمنت داخل سالن مارسی فرانسه به صحنه بازگشته بود، در دبی چیز دیگری نشان داد. همانی كه فصل پیش به اندازه فدرر تورنمنت برد (هر دو ۱۱ مورد) و یك رقیب پایاپای و نگران كننده برای حریف سوئیسی جلوه كرد.

منبع: AP

دانلود نسخه PDF این مطلب در فایل پیوست شده

فایل های پیوست شده
نوع فایل: rar يك شكست نادر براى فدرر - قهرمانی نادال در دوبی 2006.rar (325.0 کیلو بایت, 11 نمایش)
M∂hdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
25 کاربر زیر از شما کاربر گرامی M∂hdi به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش