بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > اخبار تنيس جهان

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 07-09-2012, 01:34 PM   #1
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
Exclamation با هفدهمین گرند اسلم و هفتمین قهرمانی در ویمبلدون راجر فدرر بار دیگر پادشاه تنیس جهان شد

با هفدهمین گرند اسلم و هفتمین قهرمانی در ویمبلدون
راجر فدرر بار دیگر پادشاه تنیس جهان شد

بهترین تنیسور تمام ادوار، بهترین تنیس‌باز حال حاضر جهان شد: راجر فدرر روز یکشنبه (18 تیر/8 ژوئیه) برای هفتمین مرتبه قهرمان تنیس ویمبلدون شد. وی پس از 3:24 ساعت مسابقه، با نتایج 4 بر 6، 7 بر 5، 6 بر 3 و 6 بر 4 بر اندی ماری اسکاتلندی، نه تنها رویای بریتانیایی‌ها برای اولین قهرمانی خانگی در «چرچ رود» پس از 76 سال را بر باد داد، بلکه خود نیز با این پیروزی به تاریخ این تورنمنت پیوست و هم‌‍زمان مرد شماره یک تنیس جهان شد.

آری. اندى مارى اسکاتلندى مغلوب قدرت، تکنیک و تجربه برتر راجر فدرر قهرمان سوئیسى شد که در 31 سالگى بهترین تنیس ممکن را در زمین چمن ویمبلدون ارائه داد. بریتانیایی‌ها اکنون 76 سال است در انتظار قهرمانی یک بریتانیایی در رقابت‌های ویمبلدون هستند و به همین دلیل انتظارات از اندی ماری در این دیدار به شدت بالا بود.

کِیت میدلتون همسر پرنس ویلیامز، سِر اَلکس فرگوسن، Jude Law بازیگر انگلیسی و مشهور سینمای هالیوود، دیوید بکام و همسرش ویکتوریا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا از جمله شخصیت‌‌های مهمی بودند که در استادیوم حضور داشتند و این دیدار را از نزدیک تماشا می‌کردند اما همگی کورت مرکزی ویمبلدون را با ناراحتی ترک کردند.

با وجود تمام شور و هیجان مردم و رسانه‌هاى بریتانیا در دو روز گذشته و تب اندى مارى که کشور را فرا گرفته بود او در آزمون نهائى مردود شد و نتوانست پس از 76 سال اولین بریتانیایى باشد که قهرمان یک گرند اسلم مى‌شود. این بار هم اندى مارى اسکاتلندى مانند فینال جام آزاد آمریکا و استرالیا مغلوب قدرت، تکنیک و تجربه برتر راجر فدرر قهرمان سوئیسى شد که در 31 سالگى بهترین تنیس ممکن را در زمین چمن ویمبلدون ارائه داد. فدرر با این قهرمانی رده نخست برترین تنیس‌باز جهان را که در دست نوواک جوکوویچ صربستانی بود پس گرفت و با رکورد پیت سمپراس که هفت دوره در ویمبلدون قهرمان شده است، برابری کرد.

رسیدن اندى مارى به فینال ویمبلدون این نوید را مى‌داد که او مى‌تواند به انتظار هموطنانش پایان دهد اما کارشناسان بى طرف تنیس و حتى بریتانیایى‌هاى منصف‌تر معتقد بودند که او کارى بسیار مشکل و شاید غیرممکن در پیش دارد. چهار Setـى که او در برابر فدرر بازى کرد نشان داد که این کارشناسان حق داشتند. این در حالی است که اندی ماری بریتانیایی تا به حال 4 بار در فینال رقابت‌های معتبر تنیس حاضر بوده که هرگز نتوانسته در این دیدارها به پیروزی برسد. نکته جالب این است که 3 شکست از مجموع این 4 شکست در رقابت‌های فینال مقابل فدرر رقم خورده است.

اندی ماری که برای نخستین بار پس از 74 سال به عنوان یک بریتانیایی به فینال ویمبلدون رسیده بود، Set اول را به نتیجه شش بر چهار از فدرر برد. او که مسابقه را در مقابل نفر دوم جهان و یکی از بهترین تنیس‌بازان روی چمن به خوبی آغاز کرده بود، Set دوم را هم به خوبی مقاومت کرد، اما در نهایت با نتیجه هفت بر پنج بازنده شد.

راجر فدرر در Set‌‌های سوم و چهارم نیز با نتایج شش بر سه و شش بر چهار پیروز شد و به عنوان قهرمانی دست یافت و بار دیگر پس از دو سال به مرد شماره یک تنیس جهان تبدیل شد. در آغاز Set اول فدرر برخلاف انتظار لرزان ظاهر شد و اولین گیم خود را به مارى باخت که کمک بزرگى به اعتماد به نفس بازیکن بریتانیایى بود. اما برترى مارى دوامى نداشت و او در گیم چهارم سرویس گیم خود را به فدررى که تمرکز خود را بازیافته بود باخت و بازى متوازن شد.

این توازن در حالى که به نظر مى‌آمد فدرر در موقعیت بهترى قرار دارد و بهتر بازى مى‌کند تا گیم هشتم که گیم کلیدى این Set بود ادامه داشت. در این گیم که سیزده دقیقه طول کشید بازیکن سوئیسى چندین موقعیت داشت که سرویس گیم مارى را ببرد اما دفاع جانانه مارى این اجازه را به او نداد. در مقابل این مارى بود که در گیم بعد سرویس فدرر را شکست و پنج بر چهار جلو افتاد. مارى گیم بعد را هم برد و Set با نتیجه شش بر چهار در میان شادى پانزده هزار تماشاگر حاضر در زمین مرکزى ورزشگاه ویمبلدون از جمله دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نصیب او شد.

دختران دوقلوی راجر فدرر در آغوش همسر و مادر اسطوره سوییسی

آنچه که در Set اول جالب توجه بود اشتباهات دور از انتظار فدرر بخصوص در گیم نهم بود که این موقعیت را براى مارى به وجود آورد تا برنده Set اول شود و با روحیه‌اى قوى و با اعتماد به نفس Set دوم را آغاز کند. در Set دوم هردو بازیکن دقیق تر و کم اشتباه تر ظاهر شدند و تنیسى در سطح بسیار بالا ارائه دادند. در این Set مارى فرصت‌هاى متعددى داشت که سرویس گیم فدرر را بشکند اما مقاومت جانانه فدرر این فرصت را به او نداد. اما در گیم دوازدهم Set دوم فدرر نشان داد که چرا شانزده بار قهرمان گرند اسلم از جمله شش ویمبلدون شده است.

اسطوره سوییسی در حالى که همه فکر مى‌کردند سرنوشت Set با تاى بریک تعیین خواهد شد با ارائه یک بازى درخشان و بدون آنکه اشتباه سرنوشت سازى از مارى سربزند گیم مارى را برد و Set با نتیجه هفت بر پنج از آن فدرر شد. در اواخر گیم سوم Set سوم ابر سیاهى که آسمان ویمبلدون را پوشانده بود باریدن آغاز کرد و بازى براى سى و نه دقیقه قطع شد. وقتى بازیکنان بازگشتند سقف زمین مرکزى بسته شده بود که قاعدتاَ خبر خوبى براى فدرر بود که موفق‌ترین بازیکن جهان در زمین‌هاى سرپوشیده است. همینطور هم شد و از آن پس بازى فدرر درخشان‌تر از همیشه بود.

پل آناکون مربی فدرر در کنار میرکا همسر، دختران دوقلو و والدین راجر

در گیم ششم Set سوم که بیش از بیست دقیقه طول کشید و دو بار هم در میانه آن مارى بصورت خطرناکى زمین خورد و پایش پیچ خورد فدرر پنج فرصت شکستن سرویس گیم مارى را در اثر دفاع محکم او از دست داد اما بار ششم موفق شد و چهار بر دو جلو افتاد. همین براى قهرمان سوئیسى کافى بود تا Set سوم را با نتیجه شش بر سه از امید بریتانیا ببرد. دیگر از اشتباهات فدرر که در دو Set اول بیش از دو برابر اشتباهات مارى بود خبرى نبود و او دوباره همان فدررى شده بود که شکست ناپذیر مى‌نمود.

در اوایل Set چهارم به نظر مى‌آمد که اندى مارى از نظر فیزیکى کمی مشکل پیدا کرده و تحرکش در زمین به کندى صورت مى‌گیرد و تنها توانست تا گیم پنجم مقاومت کند. شکسته شدن سرویس گیم مارى در گیم پنجم براى فدرر کافى بود تا Set چهارم را با نتیجه شش بر چهار ببرد و براى هفتمین بار قهرمان ویمبلدون شود. فدرر 8 بار به فینال ویمبلدن راه یافته که 7 بار به پیروزی رسیده و تنها قهرمانی سال‌های 2008 (با قهرمانی رافائل نادال) و 2011 (با قهرمانی نوواک جوکوویچ) را در ویترین افتخارات خود ندارد.

فدرر با این پیروزى با پیت سمپراس قهرمان نامدار آمریکائى که او هم هفت بار قهرمان ویمبلدون شده بود مساوى شد. از آن مهمتر اینکه او بار دیگر به صدر جدول رده بندى جهانى صعود کرد. فدرر اگر دو هفته در صدر بماند که به دلیل عدم برگزاری تورنمنت‌های مهم طی این مدت، بطور قطع خواهد ماند، رکورد
286 هفته صدرنشینى را که آن هم متعلق به سمپراس است خواهد شکست و حقیقت موفق‌ترین بازیکن تاریخ تنیس را بیش از پیش اثبات خواهد کرد.

فدرر که پیش از این در سال 2009 هم ویمبلدون را فتح کرده بود با این قهرمانی تعداد قهرمانی‌هایش را در رقابت‌های گرند اسلم (ویمبلدون، رولند گاروس، آزاد آمریکا و آزاد استرالیا) به عدد 17 رساند تا پادشاهی خود را در این رقابت‌ها ادامه بخشد. پیت سمپراس آمریکایی از این حیث با 14 قهرمانی در رقابت‌‌های گرند اسلم پس از فدرر قرار می‌گیرد. فدرر همچنین بار دیگر پس دو سال به مرد شماره یک تنیس جهان تبدیل شد. او آخرین بار در ماه می سال میلادی ‌2010 در این رتبه قرار داشت.

اندی ماری بریتانیایی امید داشت به عنوان نماینده بریتانیا نخستین تنیس‌بازی باشد که از سال 1936 موفق به قهرمانی در ویمبلدون می‌شود اما فدرر آرزو‌های او را بر باد داد. اندی مارى که اصالتاً اسکاتلندی‌ست و اکنون در لندن زندگی می‌کند، پس از شکست با چشمانى اشک آلود و در حالى که به سختى صحبت مى‌کرد به فدرر تبریک گفت و از مردمی تشکر کرد که باید براى دستیابى به یک جام گرند اسلم باز هم صبر کند.

پرنسس کیت میدلتون همسر پرنس ویلیامز در کنار خواهرش

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس، دیوید بکهام و همسرش ویکتوریا، سِر اَلکس فرگوسن، همسر فدرر و فرزندان دوقلویش و خانواده اندی ماری از مهمانان ویژه این بازی بودند. اندی ماری پس از پایان بازی و در حالی که دوربین‌‌های تلویزیونی قصد گفت‌وگو با او را داشتند از شدت ناراحتی نمی‌توانست به خوبی صحبت کند.

بانو ویکتوریا (همسر) در کنار دیوید بکهام فوتبالیست مشهور بریتانیایی

در این لحظات خانواده ماری او را دلداری می‌دادند. وی که در دیدار فینال ویمبلدون اسیر تجربه و نبوغ فدرر شد گفت: «همه به من می‌گفتند که انتظارات در ویمبلدون بسیار بالاست. اما حمایت هواداران کارم را راحت کرد. دوباره سعی خواهم کرد، ولی کار آسانی نخواهد بود. وقتی سقف بسته شد فدرر باورنکردنی بازی کرد اما من هم بازی خوبی را انجام دادم اما او (فدرر) در دو Set پایانی فوق‌العاده ظاهر شد و از او بازی باورنکردنی را شاهد بودیم.»

همچنین راجرر فدرر پس از قهرمانی در رقابت‌های تنیس ویمبلدون و بازگشتش به رتبه نخست تنیس جهان گفت: «برای بازگشت به رتبه نخست رده بندی رقابت‌های تنیس جهان زمان زیادی را صرف کردم.» فدرر در کنفرانسی خبری گفت: «ماری هر سال خیلی بهتر می‌شود. او نشان داد که در حرفه‌اش ثابت‌قدم است و در گرند اسلم‌ها روزی قهرمان می‌شود. برای اندی آرزوی موفقیت می کنم. از اینکه توانستم با پیت سمپراس مساوی کنم. او قهرمان دوران کودکی من است. در حال حاضر احساس شگفت انگیزی دارم. لحظات فوق‌العاده‌ای برایم است. خوشبخت‌تر از این نمی‌توانم باشم.

اسطوره سوییسی ادامه داد: «سال‌های سختی را پشت سر گذاشتم. این پیروزی در زمان بسیار خوبی به دست آمد. اگرچه به رتبه نخست تنیس جهان بازگشته ام اما باید به این نکته اشاره کنم که برای ایجاد تغییر زمان زیادی صرف شد و امروز من تحت شرایطی قرار داشتم که خیلی با سختی و تلاش بازی کردم و کار دشواری را پشت سرگذاشتم. من واقعا خوشحالم که این بازی را برنده شدم و باید بگویم بسته شدن سقف به دلیل بارندگی شاید به من یاری رساند. چه بسا اگر سقف بسته نمی‌شد معلوم نبود بتوانم بازی را برنده شوم.»

جاناتان مَری بریتانیایی و فردریک نیلسن قهرمانان بخش دوبل مردان 2012 ویمبلدون

مردم بریتانیا امسال پس از 76 سال انتظار در قسمت دوبل مردان یک قهرمان با نام جاناتان مَرى، پیدا کردند اما براى قهرمانى در قسمت انفرادى باید باز هم انتظار بکشند. آنها تنها امیدشان این است که این بار انتظارشان کمتر از 76 سال طول بکشد چرا که با این شکست طلسم عدم قهرمانی تنیس‌بازان بریتانیایی در رقابت‌های ویمبلدون ادامه یافت. از سال 1936 و پس از موفقیت «فِرِد پِری» تا کنون هیچ تنیس‌باز بریتانیایی‌ای این جام خانگی را تصاحب نکرده است.

پیت سمپراس قهرمان نامدار تنیس جهان از امریکا که در سال 2002 به فعالیت حرفه‌ای خود پایان داد در مصاحبه‌ای تلفنی با شبکه تلویزیونی و ورزشی ESPN امریکا در خصوص فدرر گفت: «راجر نمی‌خواهد متوقف شود و در نظر دارد از رکورد هفت قهرمانی در ویمبلدون هم بگذرد. او بر روی سطح چمن نسبت به دیگر تنیس‌بازان به مراتب عملکرد بهتری دارد. به نظر من وی می‌تواند با رکورد هشت یا نه عنوان قهرمانی ویمبلدون به دوران حرفه‌ای‌اش خاتمه دهد.»

این فینال تاریخی از ایستگاه‌های تلویزیونی بیش از 200 کشور جهان (البته به جز ایران) به صورت مستقیم و زنده پخش شد.

PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
39 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 07-09-2012, 01:47 PM   #2
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N

میهمانان ویژه فینال ویمبلدون 2012؛
جود لا، بکهام و بانو در کنار مقامات سیاسی

راد لـِیوِر اسطوره تنیس استرالیا (بالا) و پرنس اندرو از بریتانیا (پایین)

عصر روز گذشته بود که فینال تنیس ویمبلدون برگزار شد و طی آن راجرفدررر سوئیسی توانست با غلبه بر اندی ماری، حریف سرسختش به قهرمانی برسد. این مسابقه، میهمانان ویژه ای داشت. از دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و کیت میدلتون همسر ولیعهد انگلیس گرفته تا دیوید بکام و همسرش از نزدیک این بازی تماشایی را دنبال می کردند

دیوید بکام و همسرش با لباسهایی کاملا رسمی به تماشای این مسابقه حساس تنیس نشسته بودند

آقای جود لا، هنرپیشه مشهور سینمای هالیوود از بریتانیا

دیوید کامرون (راست)، نخست وزیر انگلیس طرفدار اندی ماری بود. در ردیف بالاتر هم بوریس جانسون، شهردار لندن را می بینید.

غرور و تعصب انگلیسی

کیم سیرز دوست‌دختر اندی ماری هم با هیجان خاصی این مسابقه را دنبال می کرد؛ مسابقه ای که پایان خوشی برای او و عشقش نداشت.

بارش باران و چترهایی با طرح پرچم بریتانیا

پرنسس کیت میدلتون به همراه خواهرش برای تماشای این بازی آمده بود

و هواداران تنیس در دنبلین، زادگاه اندی ماری، بدین ترتیب بازی را دنبال می کردند؛ با به صورت زدن ماسکهایی از چهره ماری

و این هم همسر فدرر با دو دختر دوقلو به همراه مادر راجر به تماشای بازی ایستاده بودند

ویرایش توسط PowerVu : 07-09-2012 در ساعت 01:53 PM
قدیمی 07-14-2012, 09:31 PM   #3
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

بازخوانی شبی باشکوه برای سلطان ابدی در معتبرترین تورنمنت تنیس جهان

در یک‌شنبه‌ای تاریخی که اتحاد بریتانیایی‌ها از دیوید‌ کامرون نخست‌وزیر و دیوید‌ بکام فوتبالیست گرفته تا خاندان سلطنتی و همسر نوه ملکه انگلیس برای حمایت از تنها تنیس‌باز مطرح باقی مانده جزیره در جدول مسابقات به محل برگزاری بازی نهایی ویمبلدون آمده بودند، ستاره واقعی نه روی سکو‌ها بلکه در زمین حضور داشت؛ راجر فدرر. ستاره سوئیسی برای فتح پانزدهمین گر‌ند‌اسلم دوران حرفه‌ای و هفتمین قهرمانی خود در ویمبلدون‌، با قدرت هر‌چه تمام‌تر در هشتمین فینال دوران حرفه‌ای‌اش در این رقابت‌های معتبر شرکت کرد و در‌نهایت با‌‌ نتایج‌‌‌‌‌ 6-4 ،‌‌‌‌5-7،‌‌‌‌ 3‌‌‌-6‌‌‌‌ و ‌4-6‌‌ به انتظار ‌76‌ ساله بریتانیا برای داشتن یک قهرمان در بخش انفرادی مردان ویمبلدون اجازه تحقق نداد.

در Set سوم باران در بازی وقفه‌ای ایجاد کرد و در‌نهایت مسقف شدن ورزشگاه نه تنها‌‌ باعث ادامه بازی شد، بلکه نوعی توفیق اجباری‌‌ برای فدرر به وجود آورد چون از زمان شروع مجدد به نظر می‌رسید او‌‌ با تسلط بیشتری به توپ ضربه می‌زند. فدرر که روز‌گاری تا رتبه چهارم رنکینگ پایین آمده بود‌، با این قهرمانی‌ برای دویست و هشتاد و ششمین هفته در‌صدر جدول قرار گرفته و به این ترتیب در رکورد طولانی‌ترین مدت حضور در رده اول با سمپر‌اس شریک شده است‌؛ در‌ست مانند ‌تعداد قهرمانی‌هایش در ویمبلدون!‌ اندی باز در فینال یک گرند اسلم دیگر، اسیر تجربه راجر شد و درست همانند زمانی که در فینال گرند اسلم آزاد استرالیا نتوانست جلوی اشک‌هایش را بگیرد و فرصت بالا بردن نخستین کاپ گرند اسلم دوران حرفه‌ای‌اش را از دست داد، اشک ریخت. اما امسال پس از آخرین امتیاز ویمبلدون و حلقه زدن اشک‌ها در چشمان راجر، این فدرر بود که زیبا‌تر از گذشته به نظر می‌رسید... آن هم در لحظاتی که جاودانگی خودش را رقم می‌زدند.

راجر پس از ‌این‌که به طولانی‌ترین انتظارش برای کسب‌‌‌ قهرمانی در گرند‌اسلم از سال ‌2003 پایان داد، به رویترز گفت: «‌یکی از بهترین بازی‌های دوران اخیرم را انجام دادم.» ‌از سال‌‌‌‌ 1975‌ و زمان‌ قهرمانی آرتور اش، فدرر با ‌30 سال و‌ 335 روز سن به پر‌ سن‌ و سال‌ترین فاتح ویمبلدون تبدیل شد. او در کنار همسرش، میرکا و دو‌قلوهایش،‌ کارلنه ریوا و ملیه روس شوق بیشتری برای حرف زدن داشت‌: «‌دلتنگ فینال بودم. لحظه‌ بزرگی در دوران حرفه‌ای من شکل گرفته است. در راه رسیدن به ‌عنوان قهرمانی‌ دشواری‌ها و درد‌سرهای‌‌ زیادی نصیب بردم.»

ماری در‌‌ حضور ‌دیوید بکام‌، دیوید کامرون و کیت میدلتون، همسر نوه بزرگ ملکه‌، اندوهش را با دوست‌دخترش؛ کیم تقسیم کرد: «‌خیلی خیلی به کسب جام نزدیک بودم. بعد از نیمه نهایی هم گفته بودم بهترین شانس دوران حرفه‌ای خودم را پیش‌رو دارم‌. به او تبریک می‌گویم چون شایستگی قهرمانی را داشت.» فدرر که از گرند اسلم آزاد استرالیا در سال 2010 تا ‌چند‌ روز پیش از کسب یک گر‌ند‌اسلم محروم مانده بود‌، دلیلی برای از خود بی‌خود شدن نمی‌بیند؛ حتی اگر رسانه‌ها به‌‌ گمانه‌زنی‌ برای نامیدن او به عنوان بهترین تنیس‌باز تاریخ پرداخته باشند.

راجر با شوق فراوان، جواب تواضع ماری را داد: «‌عمیقاً اعتقاد دارم او به زودی بیش از‌ ‌یک گر‌ند‌اسلم را بالای سر خواهد برد.» ماری از شانس مناسب خود در Set دوم حرف زد‌: «‌در Set دوم شانس عوض کردن جریان رقابت را داشتم اما به اندازه کافی هوشیار نبودم.» فدرر برای اولین بار ‌فینال گرند اسلمی در استادیوم‌ مسقف را تجربه می‌کرد و با این‌که‌ از این موضوع اندکی‌ متعجب به نظر می‌رسید اما در‌نهایت از مسقف شدن استادیوم نهایت استفاده را برد و برای هفتمین بار ویمبلدون را بالای سر برد.

استاد سوییسی و تنیس‌باز شماره یک مردان جهان همچنین یک‌روز پس از کسب عنوان قهرمانی تنیس ویمبلدون عملکرد اندی ماری حریفش در دیدار نهایی این رقابتها را قابل تمجید دانست و گفت: «به نظر من شاهد یکی از حرفه ای ترین رقابتهای تنیس جهان در چند روز گذشته بودیم و در اینجا از عملکرد اندی تقدیر می‌کنم. به نظر من او روندی رو به رشد را طی می‌کند و روز به روز قوی تر می‌شود. او در سنی به سر می‌برد که فرصت زیادی برای قهرمانی دارد.»

وی افزود: «به نظر من مقایسه بین نسل جدید و قدیم حاضر در رقابتهای تنیس ویمبلدون کار اشتباهی است زیرا ما در زمانی به سر می‌بریم که رسانه های جمعی حضوری پررنگ در رقابتها دارند و باید بگویم در رقابتهای امسال با تمام قدرت حاضر شدم. وی درباره حضور در رقابتهای المپیک لندن هم گفت: «بی صبرانه منتظر برگزاری رقابتهای المپیک هستم و از اینکه بتوانم در این رقابتها شرکت کنم همیشه خوشحال می‌شوم.»

به هر حال، کار از یک کف مرتب برای او گذشته است. برای مردی که این رکوردها را در اختیار دارد‌، باید کلاه از سر برداشت: در هر ‌4 گر‌نداسلم سالانه به‌‌‌‌طور مشترک با یک تنیس‌باز دیگر در‌ صدر جدول افتخارات قرار دارد. تنها تنیس‌بازی که در‌ 2 گر‌ند‌اسلم از ‌4 گر‌ند‌اسلم سالانه‌،‌‌ 4 قهرمانی متوالی را تجربه‌ کرده است‌. تنها تنیس‌بازی که‌ در‌ ‌‌‌2 ‌گر‌ند‌اسلم،‌ 5 بار متوالی قهرمان شده است‌. دومین‌ تنیس‌باز تاریخ که بدون از دست دادن حتی یک Set، قهرمان اوپن استرالیا‌ نام گرفته و چهارمین مرد تنیس‌بازی که بی‌هیچ ناکامی در Setها‌، یک‌‌ گر‌ند ‌اسلم را فتح‌‌ کرده است و همچنین تنها تنیس‌باز تاریخ که در ‌3 بازه زمانی متفاوت، طعم قهرمانی در‌‌‌‌ 3 گر‌ند‌اسلم از‌‌ 4 گر‌ند‌اسلم سالانه را چشیده است.

ویرایش توسط PowerVu : 07-14-2012 در ساعت 09:53 PM
28 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 07-15-2012, 12:11 PM   #4
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

Exclamation

مشروح مصاحبه راجر فدرر پس از قهرمانی
در رقابت‌های تنیس گرند اسلم 2012 ویمبلدون

راجر فدرر پس از قهرمانی در ویمبلدون در گفت‌وگوی مفصلی با وب‌سایت رسمی این بازی‌ها، از موفقیت خود ابراز خوشحالی کرد و به بیان نظرات و تجربیاتش پرداخت.

راجر فدرر با پیروزی مقابل اندی ماری برای هفتمین بار به عنوان قهرمانی رقابتهای تنیس ویمبلدون دست یافت و بار دیگر پس از دو سال به مرد شماره یک تنیس جهان تبدیل شد. وی پس از این قهرمانی به گفت‌وگو با وب‌سایت رسمی رقابت‌های ویمبلدون پرداخت که در ادامه از نظر می‌گذرد.

• هفتمین قهرمانی در ویمبلدون، باور نکردنی است اما آیا به دلیل شرایط امروز، این قهرمانی طعم متفاوتی دارد؟
ـ بله. فکر می‌کنم هر فینال گرند اسلمی، مخصوصا اینجا در ویمبلدون شرایط غیر معمولی دارد و هیچ وقت نمی‌توان به آن عادت کرد. امروز، روز خاصی بود چون مقابل اندی ماری بازی می‌کردم و علاوه بر این بازی زیر سقف بسته برگزار شد. فکر نمی‌کنم پیش از این در دیدار فینال چنین اتفاقی افتاده باشد. به همین دلیل شرایط متفاوت و البته جالب بود. می‌دانستم که این مسابقه چه اهمیت زیادی برای اندی و خودم دارد. از اینکه به پیروزی رسیدم خوشحالم. این پیروزی برای من خیلی خیلی خاص بود.

• در ویمبلدون خاطرات خوبی داری و هفت بار قهرمان شده‌ای، فکر می‌کنی سرنوشتت با ویمبلدون گره خورده است؟
ـ بله، فکر می‌کنم تا حدودی همین طور است. راستش در اینجا بنا به دلایلی احساس بهتری دارم. دلیلش را نمی‌دانم ولی این تورنمنت از خیلی جهات ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد. فکر می‌کنم وقتی در ویمبلدون بازی می‌کنم احساس خوبی دارم و بهتر کار می‌کنم. پس از چندین سال توانسته‌ام عملکرد خوبم را حفظ کنم. البته چند سال اخیر برایم ناامید کننده بود ولی فکر می‌کنم توماس بردیچ و نوواک جوکوویچ در چند سال اخیر مقابل من فوق‌العاده کار کرده‌اند. امسال در بازی‌های بزرگ تصمیم گرفتم به جای آنکه منتظر اشتباه حریفان باشم، کار را برایشان دشوار کنم. فکر می‌کنم برای قهرمانی در ویمبلدون باید همین کار را کرد و باید باور داشته باشید که می‌توانید به موفقیت برسید. این همان کاری است که در این بازی موفق شدم انجام دهم.

• این قهرمانی در مقایسه با سایر گرند اسلم‌هایی که کسب کرده‌ای چه جایگاهی دارد؟
ـ صادقانه بگویم که هنوز درباره‌اش فکر نکرده‌ام! آن قدر روی بازی تمرکز کرده بودم که وقتی مسابقه تمام شد فقط احساس خوشحالی داشتم و از اینکه تمام فشارها به پایان رسیده است نفس راحتی کشیدم. فکر می‌کنم این موضوع به دلیل شکست سال گذشته من در ویمبلدون و همچنین رقابت‌های آزاد آمریکا بود. در چند سال اخیر شرایط دشواری را تجربه کرده‌ام. به همین دلیل خودم را در کنار جام قهرمانی تصور نمی‌کردم و زیاد به فکر خیال‌پردازی نبودم. حتی همین حالا هم چندان به اینکه شماره یک جهان هستم یا هفتمین قهرمانی ویمبلدون و هفدهمین قهرمانی گرند اسلم را کسب کرده‌ام فکر نمی‌کنم.

• مدام از تو پرسیده می‌شود که آیا می‌توانی به یک گرند اسلم دیگر دست پیدا کنی یا خیر. این موضوع برایت سخت نیست؟
ـ وقتی در استرالیا قهرمان شدم، این اتفاق نیفتاد. در آن زمان همه چیز خوب بود. همان طور که فردا هم اوضاع آرام خواهد بود ولی پس از آن دوباره همه شروع می‌کنند به پرسیدن اینکه کی می‌خواهم بازنشسته شوم؟ البته شرایط همیشه این گونه نبوده است. فکر می‌کنم سه سال پیش که قهرمان ویمبلدون شدم و در پاریس هم به قهرمانی رسیدم، شرایط برایم آسان‌تر بود. حالا هم که قهرمان شده‌ام در نشست خبری کار راحت‌تری دارم ولی همان طور که گفتم فکر می‌کنم این آرامش موقتی خواهد بود. از این لحاظ شرایطم شبیه آندره آغاسی است ولی قصد دارم تا چند سال دیگر به بازی ادامه دهم. بنابراین به این قهرمانی به عنوان یک نقطه اتکا نگاه می‌کنم. این مرحله‌ای بود که باید از آن عبور می‌کردم. قصد دارم در 90 درصد بازی‌هایم در سال جاری به پیروزی برسم. دستیابی به چنین موفقیتی در هر سال امکان‌پذیر نیست چون هر ورزشکاری همواره در معرض پستی و بلندی‌ها است. در چند سال اخیر فاصله کمی تا موفقیت داشتم ولی خیلی‌ها به دلایل مختلف به این موضوع توجه نمی‌کنند ولی من به خودم باور داشتم و همین باور بود که مرا امروز به پیروزی رساند و باعث دو قهرمانی دیگرم در چند سال اخیر شد.

• اندی ماری گفته که تو یکی از بزرگ‌ترین ورزشکاران تاریخ هستی و تو را هم‌ردیف پله قرار داده است. نظر خودت چیست؟
ـ به هر حال این نظر دیگران است. البته این موضوع برایم جالب است و قطعا در وهله نخست به سود تنیس خواهد بود. اینکه به عنوان نماد ورزش تنیس شناخته شوم مایه افتخارم است. از اینکه با سایر ورزشکاران بزرگ مقایسه می‌شوم خوشحالم. اگر بتوانم با تصویری که از خود به جای می‌گذارم به تنیس کمک کنم و باعث افزایش محبوبیت این رشته شوم برایم کافی است. دوست دارم وقتی از تنیس می‌روم نسبت به زمانی که وارد این ورزش شدم در موقعیت بهتری باشم. تا اینجا هم به دستاوردهای بزرگی رسیده‌ام چون حریفان قدرتمدنی مثل ادبرگ، کوری‌یر، آغاسی و سمپراس داشتم. این‌ها فقط چند نام بودند. ورزشکاران بزرگ دیگری هم هستند که نام‌شان را جا انداخته‌ام. بنابراین برای من موفقیت در تنیس نسبت به سایر رشته‌ها اهمیت بیشتری دارد. علاوه بر این، نمی‌توان ورزش‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد چون با یکدیگر تفاوت دارند. با این حال، از ورشکاران سایر رشته‌های ورزشی الهام گرفته‌ام و چیزهای زیادی آموخته‌ام. فکر می‌کنم امثال سمپراس، ادبرگ و بِکِر و شاید جُردن، تایگر وودز و ولانتینو روسی افرادی بودند که از آن‌ها الگو گرفتم. هدف من فقط تبدیل شدن به شماره یک جهان یا برنده شدن در گرند اسلم نبوده است بلکه قصد داشتم موفقیتم مداومت داشته باشد. گاهی اوقات لازم است الگویی داشته باشید که این کار را انجام داده تا متوجه شدید که چنین موفقیتی امکان‌پذیر است.

• این قهرمانی و پس گرفتن عنوان تنیس‌باز شماره یک جهان ظرف دو هفته رخ نداده و یک پروسه طولانی مدت بوده است. آیا می‌توانی به نقطه زمانی خاص به عنوان نقطه آغاز موفقیت‌هایت اشاره کنی؟
ـ شاید بتوانم به رقابت‌های آزاد فرانسه در سال گذشته اشاره کنم چون در آن رقابت‌ها عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتم. در دیدار نهایی رقابت بسیار نزدیکی با رافائل نادال داشتم و فکر می‌کنم که در آزاد استرالیا سال گذشته هم مقابل جوکوویچ بازی خوبی ارائه کردم ولی شانس با من یار نبود. فکر می‌کنم رقابت‌های مسترز تورنتو و سینسیناتی هم روی عملکردم تاثیر داشت و در رقابت‌های آزاد آمریکا هم خوب بودم ولی باز هم بدشانسی آوردم و جوکوویچ خیلی خوب بود. در آن رقابت‌ها کار برایم خیلی سخت بود. بنابراین فکر می‌کنم زمان تغییر فرا رسیده بود و من حق داشتم که نسبت به کسب موفقیت ایمان داشته باشم. پیش از این، بازی‌های خوبی انجام داده بودم اما تشنه کسب قهرمانی بودم و اصلا دوست نداشتم باز هم در مرحله یک چهارم نهایی یا نیمه نهایی شکست بخورم. فکر می‌کنم وقتی به رقابت‌های بازل رفتم که برایم نوعی رقابت‌ خانگی محسوب می‌شود، شرایط تغییر کرد و یک بار دیگر روی دور برد افتادم. پس از آن وقتی به پاریس و سپس لندن رفتم، اعتماد به نفس خود را بازیافته بودم. فکر می‌کنم در این زمان بود که فهمیدم می‌توانم در سال 2012 به موفقیت‌های بزرگی برسم.

• به تایگر وودز اشاره کردی. او هم سعی دارد کاری را که تو امروز در انجام آن موفق بودی،‌ انجام دهد و یک بار دیگر در تورنمنت‌های معتبر گلف به موفقیت برسد. او در توییتر خود نوشته که همه شاهد کار بزرگ تو بودند. درباره این موضوع چه نظری داری؟
ـ نیازی نبود برای خواندن پیامش به توییتر بروم چون مستقیما به خودم پیام فرستاد. وودز در این چند روز اخیر برای من خیلی نگرانی داشت و حمایت زیادی از من کرد. اینکه چنین آدم‌های بزرگی از شما حمایت کنند، احساس خیلی خوبی خواهید داشت. باور کنید. این حمایت‌ها حتی در زمانی که در جریان بازی به دلیل بارش باران وقفه ایجاد شده باعث دلگرمی‌ام می‌شد. از وودز به خاطر حمایتش تشکر می‌کنم و برایش آرزوی بهتری موفقیت‌ها را دارم. خودش هم از این موضوع آگاه است. فیس‌بوک، توییتر و امثال این‌ها باعث شده که این مسائل علنی‌تر شود. همان طور که گفتم حمایت ورزشکاران بزرگ احساس خیلی خوبی به آدم می‌دهد.

• وودز چه چیزی به تو گفت؟
ـ فقط ابراز خوشحالی کرد.

• چه چیزی باعث شد که در چند سال اخیر روی فرم باشی؟ برنامه‌ریزی؟ تمرین؟
ـ گاهی مردم فراموش می‌کند که من دو دختر دوقلو دارم که این موضوع تاثیر زیادی روی زندگی من داشته است. فکر می‌کنم این موضوع کمک زیادی به پیشرفت من کرده است. در حال حاضر بهترین بازی‌های عمرم را ارائه می‌کنم و مدت‌ها بود که در چنین شرایط خوبی نبودم. البته مدیریت و حفظ هماهنگی همه این مسائل کار دشواری است. فکر می‌کنم که باید از اشتباهات درس گرفت. انجام دادن این کار همیشه آسان نیست و باید این موضوع را پذیرفت. البته این موفقیت رویایی بود که برای من و خانواده‌ام به تحقق پیوست.

• پس از وقفه‌ای که به دلیل باران رخ داد، در تاکتیک‌هایت تغییر دادی؟
ـ بله. سعی کردم هجومی‌تر بازی کنم. در چند ست اول، باد شدیدی هم می‌وزید. جریان باد از سمت راست سرداور می‌وزید که باعث شد از برخی کارهای تاکتیکی صرف نظر کنم ولی پس از اینکه باد قطع شد، به تاکتیک‌های خود بازگشتم. بله، سعی کردم فشار بیشتری به اندی وارد کنم و فکر می‌کنم در این کار موفق بودم. دقیقا نمی‌دانم ولی شاید بسته شدن سقف ورزشگاه در این بازی به من کمک کرد.

• فکر می‌کنم وقتی 22 ساله بودی، نسبت به 18 سالگی پیشرفت کرده بودی و تنیس‌باز بهتری بودی. حالا درباره آن موقع چه احساسی داری؟ فکر می‌کنی حالا نسبت به پنج سال پیش تنیس‌باز بهتری شده‌ای؟
ـ امیدوارم این طور بوده باشد. آن قدر تمرین کرده‌ام که اصلا دوست ندارم پس از پنج سال بدتر از قبل بوده باشم (با خنده). فکر می‌کنم در این بازی عملکرد خوبی داشتم ولی می‌دانم که چه کار سختی را انجام دادم و چقدر راحت می‌شود ناکام ماند. خیلی خوشحالم. در شرایط خوبی هستم و می‌دانم که می‌توانم به موفقیت‌های بیشتری برسم. البته وضعیتم با زمانی که 20 یا 25 ساله بودم فرق می‌کند. در حال حاضر وضعیت باثبات‌تری دارم و نمی‌خواهم چیزی تغییر کند.

• فکر می‌کنم احساسی که او دارد را درک می‌کنی؟
ـ چه کسی؟ اندی؟

• بله
ـ می‌دانم که شرایط سختی است چون خودم هم این وضعیت را تجربه کرده‌ام صادقانه باید بگویم که اندی ماری خیلی خیلی خوب بازی کرد. من هر روز او را می‌دیدم و می‌دانم که چه برنامه فشرده‌ای برای تمرین داشت. باید صادقانه بگویم که عملکرد او در ویمبلدون خیلی خوب بوده است. کاملا اطمینان دارم ماری می‌تواند در رقابت‌های گرند اسلم به قهرمانی برسد و نه فقط یک بار بلکه بارها به این موفقیت دست پیدا خواهد یافت. برای او آرزوی موفقیت دارم. اندی دارای نبوغ است و به سختی تلاش می‌کند. با این حال گاهی اوقات شرایط مطابق میلش پیش نرفته ولی اطمینان دارم که ماری یک گام دیگر به قهرمانی در گرند اسلم نزدیک‌تر شده است. کاملا به او باور دارم و مطمئنم که به زودی به هدفش می‌رسد.

26 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش