بازگشت   تنیس تاکرز > تورنمنت های گذشته > آرشـیـو فصلهای گذشته > آرشیو فصل 2014 > تورنمنتهاي پيشين (مردان) > مسترز ایندین ولز (BNP Paribas Open)

مسترز ایندین ولز (BNP Paribas Open)

15-25 اسفند - ایندین ولز، امریکا

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
Prev پست قبلی   پست بعدی Next
قدیمی 03-18-2014, 12:53 PM   #17
saeedfxfx
Senior Member

آواتار saeedfxfx

پستها: 193
سپاس: 78
در 180 پست 723 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: نوله ، راجر ، نادال ، فرر
پیش فرض پاسخ : بحث و تبادل نظر پیرامون مسابقات ایندین ولز 2014

نقل قول:
نوشته اصلی توسط swiss express نمایش پست ها
so you think you know the ABC of this sport?

kid, i didn't want to say this and disgrace you,but apparently you are insisting for this.first you better stop plagiarizing my own writings and dont attribute them to yourself(translating my own sentences :american ladder and....) and try to use your own creativity and imagination in your posts,though i don't think you have any.

secondly,everybody who has a little knowledge of tennis world ,knows that novak djokovic is not a true gentleman.his celebrations at the end of his victories are never normal.you can't find a player in top 100 acting like that at the end of his matches.everybody knows that.his behaviour is not gentlemanly,compared to roger's and rafa's,so either u are a newcomer to tennis world or has been hibernating all these years..

i have never denied his tennis abilities,on the other hand i have applauded them.so stop that sophistry.i was talking about his behaviour on the court.though i doubt that u discern the difference between these subjects.

above all, the sentence TENNIS IS THE GENTLEMAN'S SPORT AND NOVAK DJOKOVIC IS NOT A GENTLEMAN is not mine.i said in my post that it was al trotwig, the american commentator who remarked this after the serb started dancing at us open 2011 SF where he saved two match points to beat roger.do u even know what is the behaviour of a gentleman?

so when you say that was a stupid remark by someone who doesn't know anything about tennis ,you are talking about the american commentator,so you claim u know this and he doesn't?

i guess u are a newcomer into tennis world and you don't know anything of the player's behavior at the ATPworld tour.lots of times the commentators have remarked that roger doesn't like djokovic.and if he applauds him at his interviews it's because of the situation.

you are just an excited person who has started watching tennis recently and imagine novak has been the best all these years.while you were sleep,roger was the leviathan and dominant in all those years ,resting at the penthouse for 302 weeks,try to memorize it 302 weeks

JUST YOU KNOW!
دوست محترم
1. اگر فارسی بلد هستید فارسی بنویسید در غیر اینصورت فروم های انگلیسی زبان زیاد هستند و شما هم که ظاهرا خبره این کار هستید اونجا لذت بیشتری میبرید و با من و امثال من که کید خطاب میکنید!بحث نکنید
2.دلیل اینکه انقدر راحت به دیگران توهین میکنید رو متوجه نمیشم، مثل اینکه گفتید شما از تنیس چه میفهمی و... دلیلی نیست پاسخ شمارو بدم فقط به این مورد بسنده میکنم که بنده از 14 سالگی تنیس بازی میکنم و حتی تورنمنت های 250 امتیزی رو هم از علاقه زیاد زنده تماشا میکنم... که میشه حدود 14 سال...
3.بیش از این حتی ارزش ندارید پاسخ پست احمقانه شمارو بدم زیرا همین که شما از این بازی با نشاط نواک جوکوویچ به شادی انتهای بازی این بازیکن ایراد میگیرید گویای همه چیزه!!
نواک بسیار باهوش هست و تسلطش به چندین زبان دنیا گویای شفاف این مطلبه و این حرف من نیست، شما که انقدر وسعت اطلاعات دارید میدونید و بنده فقط مرور خاطره میکنم : سال 2005 راجر فدرر اتفاقا راجع به همین حرکات نواک گفت که او یک انسان نابغست و مردم رو به خودش جذب میکنه.
نواک هم پارسال در مسابقات اپن امریکا در مصاحبش با mats wilander زمانی که اکثرا پیشنهاد بازنشستگی راجر رومیدادن ، گفت که وضعیت راجر موقته و سال آینده به اوج برمیگرده که کاملا درست بود!
بهرحال تعصب بیجا انسان رو کور میکنه...
موفق باشید

ویرایش توسط saeedfxfx : 03-18-2014 در ساعت 01:23 PM
saeedfxfx آنلاین نیست.  
12 کاربر زیر از شما کاربر گرامی saeedfxfx به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)