بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > اخبار تنيس جهان > اخبار تنيس مردان

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 10-01-2010, 06:44 PM   #1
M∂hdi
Author

آواتار M∂hdi

پستها: 3,313
سپاس: 16,491
در 3,306 پست 31,684 بار سپاسگزاری شده
پیش فرض 6 روشی که راجر فدرر احتیاج دارد تا برابر نادال پبروز شود

پاتریک مراد اوغلو (مربی و موسس آکادمی تنیس در فرانسه)

از آنجایی که او در شرایط بازی به سر میبرد ،سرانجام از مشکلات جسمی آزاد شده است، رافائل نادال تقریبا همه رخدادهای مهم امسال را برده است. در حالیکه او در اوپن استرالیا عالی بازی میکرد مجبور به بیرون آمدن شد، او حالا قهرمان 3 گرند اسلم شده است که این ممتاز است. رکورد او دراین فصل گواهی بر سلطه او در جهان تنیس است. دوست داشته باشیم یا نه، فدرر ، جوکوویچ ، موری یا بردیچ باید دنبال یک طرح بازی ضد نادال باشند اگر واقعا میخواهند در گرند اسلم های سال آینده بختی برای قهرمانی داشته باشند. اگر درنظر بگیریم روشی که او بازی را دیکته میکند و روشی که بطور مداوم پیشرفت میکند، حکومت او تنها با مصدوم شدن یا پیدا کردن کسی که واقعا در سطح او بازی میکند قادر به توقف خواهد شد

این واضع است زمانیکه او در بهترین وضعیت بدنی است نمیتواند شکست بخورد. برای بعضی ها، فنی که ضد اوست به معنی بهبود بیشتر و افزایش سرعت از هرجنبه ای از بازی آنها و روشی برای بازیکن بهتر شدن است. راجر فدرر، به عبارتی دیگر، هر حربه ای را برای مختل کردن این اسپانیولی بکار برده است. سوال اینجاست: او چطور میتواند از آنها بطور موثر استفاده کند؟

آشکارست که پادشاهی فدرر قبل از دوره نادال یک کشمکش است. یقینا او امسال قهرمان یک گرند اسلم شده است، تا یک چهارم 2 گرند اسلم و تا نیمه نهایی یک گرند اسلم دیگر بازی کرده است. اما سطح بازی او پایین آمده و دانستنش سخت است که چرا او هنوز از مصدومیت کمرش رنج میکشد. این ممکن است پاسخ بسیاری از باخت های اخیرش و اینکه چرا حالا یک مربی در همه حال همراه اوست، باشد. شاید او بهای سختی را برای پیروزی های سال قبلش در اوپن فرانسه و ویمبلدون و برای تولد 2 دختر دو قلو اش هزینه میکند. هرچیزی که باشد، راجر دیگر بازیکن سابق نیست. این برای هرکسی شفاف است. با این وجود، او رقیب اصلی نادال مانده است، بیشتر بخاطر بازی خود و توانایی هایش برای برهم زدن نقشه های نادال. اینجا روشی است که به عقیده من ، او میبایست در برابر نادال انجام دهد.

* او باید توانایی هایش را برای بردن باور کند

چیزی که اعصابم را خراب میکند این است که در اکثر جنگ های نادال-فدرر عدم باور از سوی این سوئیسی ست. در بیشتر بازی ها، راجر بنظر رمزی برای بردن دارد اما او به باهوشی زمانی که در برابر بازیکن دیگری مسابقه دارد، نیست. در سال 2009 ، زمانیکه رافا قهرمان فینال اوپن استرالیا شد ، فدرر بطور کلی از نظر سطح بازی بهتر بود. اما او بجای دیکته کردن بازی و پیدا کردن یک مربی معروف بمنظور پیدا کردن راه حل های جدید تاکتیکی علیه نادال بسیار مردد بود. اعتراف میکنم در این موقعیت شوکه شدم زیرا من پی بردم که او در روح بازی اش دقیق است. پس چرا او نمیتواند بر نادال غلبه کند؟

اول، او اغلب فاقد سلامتی و هوشیاری لازم است زیرا از حقارت جزئی که او را در لحظات مهم منع میکند رنج میبرد. او همچنین در مقابل نادال با ذهن باز وارد زمین نمیشود، بنظر میرسد سعی میکند نادال را بدون فکر کردن به کل استراتژی با یک بازی اسپانیولی شکست دهد. او به نادال اجازه میدهد که روشش را دیکته کند. حداقل میتوان گفت این کار را خیلی خوب انجام نمیدهد.

*خارج شدن نادال از منطقه خود

دلیل بعدی که چرا راجر فاقد تمرکز در برابر نادال است این است که این نادال است که با سبک بازی خود او (فدرر) بازی میکند. بعد از 6 تا 8 ضربه در رالی ها، تمرکز راجر کمتر میشود. او مردد و یا در آخر امتیاز خیلی بی تحمل میشود. در برابر رافا، راجر اجازه شک کردن ندارد. او باید در مقابل باد با احتیاط ضربه بزند، خطاهای ساده را بپذیرد و قاعدتا از نت جلوگیری کند. اما بالاتر از همه، او باید ریتمی را دیکته کند.تا الان، این رافاست که فدر را بوسیله چسباندن او با بکهند و مجبور کردن او به بازی با توپ های بلند و ناخوشایند خنثی میکند.

*بهبود دادن سرویس

بنظر مشخص ست ، اما هنوز سخت است. اولین سرویس راجر بسیار عالی ست زیرا همه چیز مورد نیاز در این سطح را داراست: دقت، سرعت و تاثیرات. او میتواند از طریق دیوس اسلاید کند و از این مزیت به منظور کشاندن بازیکن به خارج از زمین و بدست آوردن فضای خالی برای دومین ضربه استفاده کند. برابر نادال استراتژی، خواستار تهاجمات دائمی و بالا بردن درصد اولین سرویس، راه حل اصلی ست. ابتکار عمل، در گرفتن امتیاز و بریک کردن ضربه دوم است.

*حمله به سرویس های دوم

به این هدف ادامه دادن و محروم کردن رافا از زمان، راجر باید، مانند کاری که سمپراس انجام داد، در سرویس های دوم تهاجمی باشد. نادال ازحمله شدن به او زمانیکه ضربه هایش را آماده میکند تنفر دارد. بنابراین راجر باید توپ را زود بزند و در برابر فور هند نادال با نیروی کامل به ایستد. گاهی اوقات، او میبایست ضربه های نت را دنبال کند؛ گاهی او میبایست کمی منتظر بماند تا توپ کوتاه را بگیرد. در هر موردی، دومین سرویس رافا موقعیت بزرگی برای راجرست تا امتیاز را دیکته کند، برای تحت فشار قرار دادن حریف و او را به بازی کوتاه مجبور کند. راجر میبایست ازاین موقعیت استفاده کند. یقینا او به اشتباهات بیشتری متمایل خواهد شد اما از این راه او پیروزی بیشتری کسب خواهد کرد. او باید نادال را خارج از محدوده (منطقه) راحتی بکشاند و از بازی کردن او در بیس لاین جلوگیری کند. چیزی که او (نادال) بیشتر دوست دارد.

*از نت نترس

یکی از قوای اصلی نادال این است که او حریف خود را بار و بارها به طرف توپ میکشاند. توانایی های دفاعی او شگفت انگیزست بنابراین سخت است که او را از همان طریق کنترل کرد. وقتی یک رالی شروع میشود، رافا بهترین در جهان است. و این دلیل کافیست تا برای کوتاه کردن امتیازات نت تلاش کند. راجر یک بازیکن سرو نیست و نه کسی ست که به کنار زمین بباید زیرا او احساس راحتی و قدرت در آنجا میکند. اما او در بازی نت واقعا خوب باقی مانده است، بنابراین باید ابزاری برای مواجه شدن با اسپانیولی داشته باشد. این آخرین گامی ست که او باید بسازد زمانیکه باید امتیازی را هدایت کند.اغلب از او جلوگیری میشود اما او امتیازات زیادی بدست می آورد و حتی مهمتر از اینها، او نادال را با بهترین توانایی هایش محروم خواهد کرد: امتیاز به پایان خواهد رسید قبل از اینکه نادال قادر به برگردانندن توپ های غیر قابل دسترسی باشد. امتیازات کمتر خواهند شد. این چیز کمی ست اما برای مختل کردن ماشین رافا کافی ست.

*سلامتی، سلامتی، سلامتی

زمانی که کسی با رافائل نادال مواجه میشود، او باید در بهترین شرایط بدنی اش باشد و این چندین دلیل دارد: بازیکنی که شما با او مواجه میشوید همیشه سالم تر است. نادال بیشترین تعادل بدنی را دارد. این دلیلی است که اغلب در زمین های خاکی اتفاق می افتد. حریفان نادال بنظر خوب می آیند و زمانی که آنها در بالاترین سطح هستند. اشتباهات پشت سرهم رخ میدهد و بازی تمام میشود.

ادامه دارد ...

منبع
M∂hdi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
24 کاربر زیر از شما کاربر گرامی M∂hdi به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-01-2010, 07:20 PM   #2
Behnam RF
Senior Member

آواتار Behnam RF

پستها: 1,242
سپاس: 20,231
در 1,236 پست 12,182 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Roger Federer ,Juan Martin Delpotro,David Ferrer,Mardy Fish ,Mansour Bahrami WTA : Justine Henin-Hardenne,

به شدتبا این پست موافقم مهدی عزیز اگه خودت ترجمه کردی از 10 امتیاز من بهت 9 میدم عالی بود(بعضی جاها بد مفهومی حس می شد)
امیدوارم همه اینو بخونند و من منتظر ادامه این مطلب هستم
سپاس از شما
Behnam RF آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Behnam RF به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-01-2010, 08:03 PM   #3
aidintennis
Roger's Fan

آواتار aidintennis

پستها: 89
سپاس: 28
در 87 پست 675 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: فدرر-جوکوویچ-گونزالز-ورداسکو از نادال هم متنفر نیستم

خیلی عالی بود.هر وقت فدرر می بازه از عدم اعتماد به نفسشه.در ضمن این عدم اعتماد به نفس مشخصه هم ترس میاره و هم بازیکن نمیتونه بازیشو دیکته کنه به حریف.واقعا مقاله عالی بود
aidintennis آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
6 کاربر زیر از شما کاربر گرامی aidintennis به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-01-2010, 08:44 PM   #4
koury
Administrators

آواتار koury

پستها: 3,387
سپاس: 16,337
در 3,243 پست 25,305 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: نادال،رادیک،نواک،فیش، جینپری،موری،گاسکه، گونزالس،روبردو،هاس،فررو،مویا ورداسکو،نلبندیان، باقداتیس،گولبیس، کیم،ووزنیاکی، گورجس،سیبولکوا ،سورانا،ماریا،وی

بنظر من موراتوغلو غیب نگفته، این رو بارها متس ویلاندر بهش اشاره کرده بود قبلا که فدرر باید به توانائی هاش باور داشته باشه، بیشتر به 2nd Serve رافا حمله کنه و بیشتر به روی تور بیاد... فدرر مطمئنا خودش این ها رو بهتر از هر کسی دیگر میدونه ولی اینها دلایل کافی برای شکست رافا نیستن!!
koury آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
13 کاربر زیر از شما کاربر گرامی koury به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-01-2010, 09:35 PM   #5
Behnam RF
Senior Member

آواتار Behnam RF

بازیکن (های) مورد علاقه: Roger Federer ,Juan Martin Delpotro,David Ferrer,Mardy Fish ,Mansour Bahrami WTA : Justine Henin-Hardenne,

نقل قول:
نوشته اصلی توسط koury نمایش پست ها
بنظر من موراتوغلو غیب نگفته، این رو بارها متس ویلاندر بهش اشاره کرده بود قبلا که فدرر باید به توانائی هاش باور داشته باشه، بیشتر به 2nd Serve رافا حمله کنه و بیشتر به روی تور بیاد... فدرر مطمئنا خودش این ها رو بهتر از هر کسی دیگر میدونه ولی اینها دلایل کافی برای شکست رافا نیستن!!
به نظر من اگه یکی مث همین...موراتوغلو... به خودش رسما می گفت بهتر از دانستن خود فدرره
اگه همه اینا اجرا کنه(که نمی کنه) نادال راحت شکست می خوره چرا شما می گید دلایل کافی نیست
5 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Behnam RF به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-01-2010, 10:17 PM   #6
MaTAdoR
Rafa's Fan

آواتار MaTAdoR

پستها: 229
سپاس: 3,860
در 227 پست 1,844 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Rafael Nadal

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Federer-RF نمایش پست ها
به نظر من اگه یکی مث همین...موراتوغلو... به خودش رسما می گفت بهتر از دانستن خود فدرره
اگه همه اینا اجرا کنه(که نمی کنه) نادال راحت شکست می خوره چرا شما می گید دلایل کافی نیست
منم با این نکته موافقم
گاهی ما یه نکته یا کاری رو خوب می دونیم ولی به کار نمی گیریم
اما اگه یکی همین نکته را به ما یادآوری کند انجام می دیم

این درباره ی من کاملا" صادقه!
MaTAdoR آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
10 کاربر زیر از شما کاربر گرامی MaTAdoR به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-02-2010, 03:47 PM   #7
Behnam RF
Senior Member

آواتار Behnam RF

نقل قول:
نوشته اصلی توسط MaTAdoR نمایش پست ها
منم با این نکته موافقم
گاهی ما یه نکته یا کاری رو خوب می دونیم ولی به کار نمی گیریم
اما اگه یکی همین نکته را به ما یادآوری کند انجام می دیم

این درباره ی من کاملا" صادقه!

ولی فکر کنم برای همه اینطوره نه ؟
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Behnam RF به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-02-2010, 05:45 PM   #8
koury
Administrators

آواتار koury

بازیکن (های) مورد علاقه: نادال،رادیک،نواک،فیش، جینپری،موری،گاسکه، گونزالس،روبردو،هاس،فررو،مویا ورداسکو،نلبندیان، باقداتیس،گولبیس، کیم،ووزنیاکی، گورجس،سیبولکوا ،سورانا،ماریا،وی

نقل قول:
نوشته اصلی توسط Federer-RF نمایش پست ها
آخه دوست من شما خیلی جریان رو ساده تصور می کنی، اون قسمت که گفتی نادال راحت شکست میخوره شاید مال موقعی باشه که رافا همچنان تو زمین خاکی خوب بازی میکرد ولی الان بازیش بکلی پیشرفت کرده!! اینطور نیست که رافا واسته و فدرر حرف موراتوغلو رو گوش بده و اونوقت یه Triple Bagel به رافا هدیه بده و رافا رو براحتی شکست بده

من گفتم دلایل کافی نیست چون همه چیز روی تور امدن و ایس زدن و حمله به سرو دوم و اعتماد بنفس و اینا نیست، از نظر تاکتیکی رافا نقاط ضعف راجر رو بلده حالا راجر 100 درصد هم معتمد بنفس باشه و همش حمله کنه و اینها باز اینطور نیست که رافا بترسه ازش در واقع وقتی از کسی نترسی میتونی شکستش بدی میخواد راجر فدرر باشه میخواد یه تنیسور دیگه باشه، بلائی که از سال 2004 (درست از شروع سلطه ی فدرر) تا سالها سر رادیک و هیوئیت و آغاسی و ..... آمد و دیدیم که چند بار به راجر باختن!! رادیک خیلی مواقع می گفت من دفعه ی بعد میدونم چطور با راجر بازی کنم ولی هر دفعه همون طور بود چرا؟ چون ازش میترسید. اینطور نیست که رادیک اعتماد بنفس نداشت یا سرو بدی داشت یا روی تور نمیومد و ... فدرر هم میدونست چطور با رادیک بازی کنه درست عین رافا!!
12 کاربر زیر از شما کاربر گرامی koury به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-02-2010, 08:57 PM   #9
Behnam RF
Senior Member

آواتار Behnam RF

Question

نقل قول:
نوشته اصلی توسط koury نمایش پست ها
آخه دوست من شما خیلی جریان رو ساده تصور می کنی، اون قسمت که گفتی نادال راحت شکست میخوره شاید مال موقعی باشه که رافا همچنان تو زمین خاکی خوب بازی میکرد ولی الان بازیش بکلی پیشرفت کرده!! اینطور نیست که رافا واسته و فدرر حرف موراتوغلو رو گوش بده و اونوقت یه Triple Bagel به رافا هدیه بده و رافا رو براحتی شکست بده

من گفتم دلایل کافی نیست چون همه چیز روی تور امدن و ایس زدن و حمله به سرو دوم و اعتماد بنفس و اینا نیست، از نظر تاکتیکی رافا نقاط ضعف راجر رو بلده حالا راجر 100 درصد هم معتمد بنفس باشه و همش حمله کنه و اینها باز اینطور نیست که رافا بترسه ازش در واقع وقتی از کسی نترسی میتونی شکستش بدی میخواد راجر فدرر باشه میخواد یه تنیسور دیگه باشه، بلائی که از سال 2004 (درست از شروع سلطه ی فدرر) تا سالها سر رادیک و هیوئیت و آغاسی و ..... آمد و دیدیم که چند بار به راجر باختن!! رادیک خیلی مواقع می گفت من دفعه ی بعد میدونم چطور با راجر بازی کنم ولی هر دفعه همون طور بود چرا؟ چون ازش میترسید. اینطور نیست که رادیک اعتماد بنفس نداشت یا سرو بدی داشت یا روی تور نمیومد و ... فدرر هم میدونست چطور با رادیک بازی کنه درست عین رافا!!
یعنی شما می گید راجر از رافا می ترسه؟؟؟؟
هر کی بترسه اینو بدون کوروش جان راجر از هیچ کس نمی ترسه
4 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Behnam RF به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 10-03-2010, 12:47 PM   #10
koury
Administrators

آواتار koury

آخه ترس داریم تا ترس!! من نگفتم فدرر میترسه رافا بخوردش که..!! ولی میترسه از باخت به رافا و همین هم کار دستش میده، از طرفی رافا از 17-18 سالگی فدرر رو شکست داده و تو اوج دورانی که همه از مواجهه با فدرر وحشت داشتن رافا بدون هیچ استرس و ترسی شکستش داد، الانم مطمئن باش اگه ترس فدرر نبود تا الان 7 بردش خیلی بیشتر میشد... پس فدرر هم میترسه
8 کاربر زیر از شما کاربر گرامی koury به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)