بازگشت   تنیس تاکرز > عمومي > مقالات و مطالب آموزشي

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-24-2012, 06:50 PM   #1
SHIR FarHad
Senior Member

آواتار SHIR FarHad

پستها: 348
سپاس: 3,510
در 313 پست 2,172 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: ~FEDERER~ Berdych LLODRA متنفر از جوکر
Post Tomas Berdych's Forehand Approach

Tomas Berdych's Forehand Approach

فيناليست ويمبلدون برای زدن Approach Shot در حین حرکت به سمت توپ خود را در وضعیت Closed Stance قرار میدهد.

1- چك تبار 196 سانتي متري، مردي بزرگ و قدرتمند با تكنيكي مناسب به خوبي بازيكني كوچكتر است. من شيوه ضربه زدنش به توپ هاي بلند را دوست دارم. كمرش صاف و زانوهايش خم است و چرخش كامل شانه با دست آزادش كه به سمت كنار نشانه رفته دارد. نحوه قرارگيري بدنش بي نقص است. من سعي مي كنم به بازيكنان بگويم كه بين آرنج ضربه زننده و بدنشان كمي فاصله قرار دهند، اينگونه مي توانند راحت تر باشند. برديچ از گريپ semi- Western استفاده مي كند و راكت را بدون فشار و شُل مي گيرد. به زاويه پاهايش دقت كنيد. بر اساس معيارهاي امروزي، اين طرز ايستادن بسته است (Closed Stance) كه براي زدن ضربه Approach مناسب است. حركت كردن به سمت توپ با اين حالت ساده تر است. بازيكن هاي غيرحرفه اي مي توانند از اين نكته بياموزند: شما مجبور نيستيد همه ضربه ها را در حالت موسوم به Open Stance بزنيد.

2- برديچ شروع به انتقال وزنش بر روي پاي جلو مي كند و سر راكتش را پايين تر مي آورد. دست ضربه زننده اش ریلکس است و صفحه راكتش به سمت زمين است، چيزي كه اين روزها هميشه مي بينيد و هنگامي كه من در دهه 1980 بازي مي كردم هيچ وقت نمي ديديد. همانطور كه وزنتان را انتقال مي دهيد، سعي نكنيد آگاهانه به سمت توپ بروید. اين باعث بر هم خوردن تعادل مي شود. وقتي كه شروع به رها كردن انرژي ذخيره شده در پاهايتان مي كنيد، همانطور كه برديچ اين كار را مي كند، وزنتان به طور طبيعي به سمت جلو حركت مي كند.

3- شما احتمالا آموخته ايد كه انتهاي راكت را به سمت توپ نشانه بگيريد. برديچ اين كار را مي كند، ولي من طرفدار اين روش نيستم. اين تكنيكي فوق العاده است، اما در تجربه من، وقتي مربي از دانش آموزان مي خواهد اين كار را انجام دهند، آن ها بازوهاي خود را سفت و كشيده مي كنند. توصيه من: همانطور كه راكت را پايين مي بريد، دست و بازوي ضربه زننده خود را بدون فشار نگه داريد. انتهاي راكت به طور طبيعي به سمت جلو نشانه مي رود. حالا وزن برديچ بر روي پاي چپ است و براي ضربه زدن در حال چرخش است. به يك نكته ديگر توجه كنيد: توپ نزديك شده ولي راكت هنوز عقب است. نگران نباشيد، او به توپ دير ضربه نمي زند. اين مرد سرعت سرِ راکت فوق العاده ای دارد.

4- برديچ بدنش را به سرعت مي چرخاند و تماس بي نقصي را مي سازد. بعد از تصوير قبلي، توپ به ندرت حركت كرده، گواهي بر سوئینگ (تاب) سريع او. حالا وزن برديچ بر روي پنجه پاي راست است و زانوهايش ديگر خم نيستند. يك ضربه خوب باعث بالا کشیدن مي شود، و حتي ارتفاع بيشتر وقتي كه توپ اينقدر بلند است. برديچ شروع به جمع كردن دست چپش مي كند تا تعادلش را حفظ كند و از چرخش بيش از حد جلوگيري كند. اگر شانه هايتان خيلي از راكت جلوتر بروند، قدرت و ثبات را از دست مي دهيد.

5- هر دو پای مرد بزرگ اکنون در هوا هستند و توپ شلیک شده گوشه زمین را هدف گرفته است. تمام انرژي برديچ به سمت جلو مي رود، از پا تا شانه ضربه زننده اش كه به سمت هدف دراز شده. اكنون بازوي چپش كاملا جمع شده و چشم هايش از نقطه تماس به مسير حركت توپ تغيير جهت داده اند. مانند اغلب بازيكنان امروزي، ضربه فورهند برديچ پايان *windshield-wiper دارد. حالا راكت او به سمت پايين حركت مي كند.

6- اين فرودي كامل است. پاي چپ برديچ به سمت جلو نشانه رفته و نيروي حركتيش به سمت تور است. او با چنان تعادلي فرود مي آيد كه مي تواند به سمت تور گام بردارد، بدون اينكه مجبور باشد پاهايش را تنظيم و ثابت كند. با اين وجود، صورت برديچ نشان مي دهد كار زيادي براي انجام دادن بر روي تور ندارد. او قيافه مرد آرامي را دارد كه ضربه Winner زده است.

توسط جيمي آرياز (Jimmy Arias)، شماره 5 پيشين تنيس مردان و گزارشگر شبكه Tennis Channel
برگرفته شده از مقاله نسخه ماه نوامبر - دسامبر 2010 مجله TENNIS

Windshield Wiper: نوعی از ضربه فورهند است که در آن راکت مسیری مانند حرکت برف پاکن ماشین دارد و از تکنیک پیشین متفاوت است. امروزه اغلب بازیکنان حرفه‌ای از این روش استفاده می‌کنند.

ترجمه از نیما (Nima 93) با همکاری محمد ومهدی (M∂hdi)
تهیه شده در انجمن تنیس تاکرز
منبع : TENNIS.COM
فایل های پیوست شده
نوع فایل: pdf Tomas Berdych's Forehand Approach.pdf (485.1 کیلو بایت, 39 نمایش)

ویرایش توسط Nima93 : 11-26-2012 در ساعت 03:52 PM
SHIR FarHad آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
29 کاربر زیر از شما کاربر گرامی SHIR FarHad به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش