نمایش پست تنها
قدیمی 11-23-2015, 05:19 PM   #193
Navidi
Junior Member

پستها: 23
سپاس: 3
در 21 پست 153 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: The Maestro
پیش فرض پاسخ : تحلیل، تبادل نظر و گفت و گو پیرامون ATP World Tour Finals فینال تور تنیس 2015 آقایان

سلام به همه دوستان نازنین.

اول از همه قهرمانی جوکوویچ رو به همه طرفدارهای "واقعی" اش تبریک می گم. بدون ذره ای تردید نواک لیاقت عنوان مرد سال ورزش 2015 رو داره و به جز جوکوویچ هیچ ورزشکاری لیافت این عنوان رو نداره.

همیشه قبل و بعد از هر بازی به وب سایت های خارجی درست و حسابی تنیس سر می زدم تا آخرین تحلیل های اونها رو بخونم. خودم یه زمانی با نیویورک تایمز و گاردین (البته نه در حیطه ورزش) کار می کردم و سطح و استاندارد روزنامه نگاری اونها رو می دونم. اما برای بازی دیشب ترجیح دادم به هیچکدوم از اون سایت ها مراجعه نکنم و اینهایی که می بینین تحلیل شخصی خودم هست:

1) بعد از باخت راجر فدرر به سرگئی استاکوفسکی و مخصوصا بعد از باختش به تامی روبردو در سال 2013 و در نهایت فینال ویمبلدون سال 2014 فکر می کردم راجر هیچ شانسی برای رسیدن به فینال گرنداسلم ها نخواهد داشت اما بعد از بازی های امسالش و الان مطمئنم برای سال بعدی میتونه حداقل توی ملبورن، لندن و نیویورک دوباره به فینال برسه. در مورد رولند گاروس شک دارم چون فدرر برای بردنش احتیاج به قدرت فیزیکی (و نه تکنیکی) بیشتری داره که توی این سن خیلی سخته ولی حداقلش میشه اون رو بین هشت تای آخر دید و بعدش باید دید چی پیش میاد.
2) احساس می کنم نبرد بین راجر و جوکوویچ به جدالی بین مربی های اونها تبدیل شده و در حال حاضر تیم آنالیز + بوریس بکر و ادبرگ نقش خیلی موثری در برنده شدن این دو تنیسور دارن و من احساس می کنم همونجوری که بکر توی مسابقه های هد تو هدش با ادبرگ 25-10 برنده بود اینجا هم تا حالا برنده بوده. به نظر من اون باهوش تر از ادبرگ هست و با آنالیز دقیقی که انجام میده امکان دوباره یک اشتباه را برای نواک از بین میبره. این رو دیشب توی مصاحبش با اسکای اسپرت هم میشد دید. به شدت تحت تاثیر بازی شش روز قبل راجر با نواک قرار گرفته بود و دقیقا گفت می دونستیم اگه یک مقدار بهش فرصت و امکان مانور بدیم راجر دوباره خیلی راحت بازی رو میبره.
3) امیدوارم دوستان طرفدار جوکوویچ این رو حمل بر تعصب یا هرچیز دیگه ای نذارن ولی به نظر من نتیجه بازی بین این دو نفر در حال حاضر فقط و فقط به "فرم روز و جزئیات خیلی خیلی کوچک" بستگی داره. اگه راجر می تونست از برک پوینت گیم دومش استفاده کنه به نظرم ست اول و بازی رو میبرد یا وقتی توی ست اول، بازی 3-1 به نفع نواک بود و راجر یک برک پوینت رو از دست داد. واقعیتش این هست که به دلیل چند تا باخت حساس توی فینال اسلم ها و مسترزها، در مسابقه های فینال راجر اضطراب بیشتری داره و این خودش رو توی نتیجه بازی و خیلی از آنفورس ارورها نشون میده. وقتی راجر فرش و بدون استرس بازی کنه میتونه توی همین سن هم جوکوویچ رو ببره. همونطور که یکبار جان مک انرو (با وجود اینکه حرف های خنده داره زیادی میزنه) گفت: تنیسوری که به سن راجر میرسه و این توانایی های باورنکردنی رو داره حتما میتونه اسلم ببره ولی روزهای بد تنیسورها در این سن حتما بیشتر از روزهای خوبشون هست و برای بردن اسلم احتیاج به دو هفته تاپ تاپ دارن که راجر حداقل توی یو.اس.اوپن امسال این رو داشت و به نظرم واقعا لیاقت بردن فینال رو برخلاف ویمبلدون داشت.
4) نکته خیلی جالب توجه برای من این بود که برخلاف ماهیت فیزیکی بازی جوکوویچ و اینکه قاعدتا اون می بایست توی رالی های بالای 9 ضربه موفق باشه این اتفاق دیشب نیفتاد و در این بخش راجر کاملا موفق بود که به نظرم باعث امیدواری خیلی زیاده چون نواک همیشه توی بازیهاش با راجر میخواد بازی رو از حالت تکنیکال به فیزیکال تغییر بده تا به لطف آمادگی بیشتر بدنیش برنده بشهو و این جنبه بازی راجر خیلی امیدوارکننده بود.

5) نقطه ضعف بزرگ راجر همچنان بکهندهاش هست. البته این بکهندها برای بردن همه کافیه ولی برای بردن جوکوویچ نه. راجر باید توی این هفته های باقیمونده تا ملبورن روی این قسمت کار کنه و حداقل دقت بکهندهاش رو %20-10 بالاتر ببره که کار خیلی خیلی خیلی سختیه.

6) این حرف یکی از دوستان که جوکوویچ یک تصمیم هوشمندانه و استراتژیک گرفت و بازی اولش با راجر رو با فشار کمتری برگزار کرد و زیاد سخت نگرفت به شدت خنده دار، مضحک و غیر حرفه ای هست. اگه واقعا اینجوری فکر می کنین بهتره برین یه ورزش دیگه رو ببینین چون هنوز بیس این ورزش رو هم نمیدونید. راجر ف در بازی اولش( سه شنبه هفته پیش) جوکوویچ رو ... بذارین اینجوری بگم: راجر نواک رو Outclass, Outperform, Outmuscle نکرد. بهترین تعبیرش این هست که اون رو Schooled کرد. اون سه تا تعبیر بالا رو بوریس بکر گفته بود، من نگفتم ولی فکر می کنم اینجا بود که تیم مربی گری جوکوویچ بهتر عمل کردن و ضعف هاش رو برطرف کردن و پوشش دادن.
7) به نظر من جوکوویچ بهترین ریترن کننده تاریخ این ورزش هست. جوکوویچ تکنیک بالایی نداره، داره تکنیک رو به بازیش اضافه می کنه که در اینصورت خیلی وحشتناک میشه. جوکوویچ تواناییی ذهنی و فیزیکی خیلی خیلی بالایی داره و به خاطر همین موفق هست: اول توانایی فیزیکی و بعد ذهنی. برخلافش راجر توانایی تکنیکی بالایی داره و این رو حتی توی بازی دیروز و گیم هفتم ست دوم و وقتی نتیجه 30-0 به نفع جوکوویچ بود به وضوح میشد دید، هنوزهم توی این دپارتمان نفر اوله و با اختلاف هم اوله.

8) توی بهترین فصل زندگی حرفه ای جوکوویچ که تقریبا تمام جام ها رو درو کرد از هشت بازیش با راجر سه تا رو باخت و اگه دیروز می باخت تعداد بردهاشون 4-4 مساوی می شد. توی این سن و با توجه به ماهیت کاملا فیزیکی این ورزش، این برای راجر یک افتخار بزرگه هرچند برای ما طرفدارهاش باختن توی دو گرنداسلم و فینال آخرسال خیلی خیلی سخته ولی من به این نیمه از لیوان نگاه می کنم. بردن جوکویچ پنج روز قبل از فینال نشون میده برخلاف گفته خیلی ها نواک شکست ناپذیر نیست و راجر میتونه در ادامه همون مسئله ای که گفتم که در روز بازی در فرم باشه و در جزئیات دقت کنه برنده بازی باشه. اون می تونست حتی بازی دیشب رو هم به همین دلایل ببره و در ضمن توروخدا نگین نوواک برای بردن سینسیناتی و دبی و مرحله اول بارکلیز زیاد راجر رو جدی نگرفت چون در اونصورت بهتره دیگه تنیس نگاه نکنین.

9) نواک جوکوویچ هنوز تا اسطوره شدن و اینکه نابغه این ورزش بشه خیلی فاصله داره. به نظرم هیچوقت اسطوره این ورزش نمیشه اما در مورد گرندها و اینکه میتونه به راجر برسه و رکوردش رو بزنه باید بگم من فقط وقتی درمورد نواک احساس خطر می کنم که اون اول به 14 تای نادال برسه که هنوز تا اونجا خیلی فاصله داره. طرفدارهای ساده نواک می تونن بگن سال 2016 هم مثل سالی که داره تموم میشه همه چی اوکی خواهد بود اما اول اینکه سرنوشت نادال رو به یاد بیارید و در مورد هیچ چی با قاطعیت نظر ندین و دومین اینکه سال 2016 به هیچ وجه برای نواک Pushover نخواهد بود. اگه شک دارین: Watch This Space. به نظر من نواک در سال 2016 امتیازهای خیلی زیادی رو از دست میده و به هیچ وجه نمی تونه از گرندهایی که امسال برده دفاع کنه و خیلی از مسترزهای 1000 امتیازی رو هم از دست خواهد داد.

10) نکته خیلی خیلی مضحک دیگه این هست که تنیسوری در حد اندی ماری توی رنکینگ بالاتر از فدرر هست و توی استرالیا مسابقه ها رو با رنک دوم شروع می کنه ( مگر اینکه راجر بریزبن رو ببره) که به نظرم واقعا مسخره هست. به نظر من جایگاه واقعی اندی پائین تر از نواک، راجر، رافا، استن و جایگاه پنجم هست.

11) به دوست عزیز آقا یا خانم JFK هم تبریک می گم اما با کمال احترام باید بگم من همچنان فکر می کنم شما طرفدار جوکوویچ نیستین. شما فقط از فدرر متنفر هستید و هرکسی که بتونه راجر رو ناکام کنه میشه قهرمان زندگی شما، امسال نواک و شاید سال های بعد یکی دیگه. امیدوارم اشتباه فکر کنم.

واقعا از همه دوستان به خاطر اینکه طولانی شد عذر می خوام. این آخرین پست من تا ژانویه سال بعد بود و باز هم از صمیم قلب به طرفداران جوکوویچ به خاطر برد دیشب و این سال بی نظیر تبریک می گم.

هفته خوبی داشته باشین.
Navidi آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
8 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Navidi به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: