نمایش پست تنها
قدیمی 11-08-2012, 11:36 AM   #3
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

پستها: 1,051
سپاس: 20,047
در 1,047 پست 14,527 بار سپاسگزاری شده

پيروزي جوكويچ و برديچ، جمعه سرنوشت ساز را برپا كرد

بعد از غلبه 4-6, 6-3, 7-5 بر اندي ماري، سيد برتر مسابقات فينال تور حرفه اي تنيس مردان، نواك جوكويچ در رقابت براي دومين قهرمانيش در تورنومنت پايان فصل باقي ماند. هرچند جوكويچ در جريان اين ديدار 40 خطا داشت، اما 22 تا از 30 حمله خود به سمت تور را با موفقيت به پايان رساند.
نواك: “يك مسابقه عالي ديگر بود، يك عملكرد عالي ديگر از سوي هردوي ما. اميدوارم بينندگان اين بازي با من موافق باشند. انتظار چيزي به غير از يك مسابقه دشوار ديگر كه خيلي نزديك باشد و نتيجه اش تا آخرين امتياز مشخص نباشد را نداشتم.”
در اولين گيم هفدهمين رويارويي دو بازيكن، ماري به لطف شروع كند جوكويچ سرويس را با يك ضربه فورهند هجومي بريك كرد. اين تنها بريك سرويس در ست باقي ماند و ماري كه توسط ايوان لندل، قهرمان پنج دوره مسابقات راهنمايي مي شود، با اعتماد به نفس و واگذاري فقط سه تا از 23 امتياز سرويس، ست اول را به خود اختصاص داد.

جوكويچ به از دست دادن ضرباتش ادامه داد و در نتيجه 1-1 تقريبا سرويسش را از دست داد، اما ضربه فورهند والي او داخل زمين تشخيص داده شد تا از فرصت بريك نجات يابد. سه گيم بعد، اين بار ماري بود كه به مشكل برخورد. با تغيير تاكتيك در 30/40، سيد سوم براي اجراي سرو - والي به سمت تور حمله كرد اما ضربه بكهندش به خارج زمين رفت تا برتري 4-2 را تقديم جوكويچ كند. اعتماد به نفس جوكويچ رو به بازگشت بود و فقط هشت خطا و چهار امتياز از دست رفته بر روي سرويس، راه او براي پايان دادن به ست 38 دقيقه اي را هموار كرد.

هنگامي كه ماري در آغاز ست پاياني سرويسش را از دست داد، اكثريت تماشاگران حاضر در مجموعه O2 لندن فرياد بلندي سر دادند. بريتانيايي يك فرصت بريك را در 0/40 ناكام گذاشت ولي در ادامه ششمين خطاي ست را مرتكب شد. مقاومت ماري ممكن بود در نتيجه 1-3, 0/30 پايان يابد اما گيم نه دقيقه اي او را كماكان در بازي نگه داشت. بعد از سه شكست متوالي با وجود رسيدن به مچ پوينت در تورنومنت هاي گذشته، ماري مي توانست درباره توانايي هايش شك كند ولي تسليم نشد و بريك را در گيم هشتم به دست آورد. جريان مسابقه به نفع ماري در حال تغيير بود.
با اين وجود، جوكويچ بي دليل شماره 1 جهان نيست. با استفاده از تمام مهارت هايش، صربستاني 25 ساله در مسابقه باقي ماند و حملاتش را به سمت تور بيشتر كرد تا ماري را در پشت بيس لاين نگه دارد. دو خطاي ساده از ماري در 5-5، او را 15/40 عقب انداخت. فرصت نخست با ضربه ايس ناكام ماند اما هفدهمين خطاي فورهند به جوكويچ موقعيت كسب 72ـُمين برد فصل را داد. به طور غير قابل باوري، ماري در گيم بعدي شجاعانه ظاهر شد و دو فرصت بريك
خلق كرد اما قدرت سرويس جوكويچ جشن پيروزي را پس از دو ساعت و 35 دقيقه برايش برپا كرد.

ماري براي نگه داشتن اميدهايش براي صعود به نيمه نهايي، روز جمعه به دنبال پيروزي مقابل جو ويلفرد سونگا خواهد بود. او درباره مسابقه امروز گفت: “او در ست دوم بهتر بازي كرد. ست سوم نزديك بود و دو دقيقه آخر بازي شايد چيزي بود كه آن را تعيين كرد. او از 15/40 بازگشت تا من را بريك كند و من در گيم بعدي 15/40 جلو بودم و بريك نكردم... در ست سوم فرصت داشتم. با اين وجود اميد داريد كه يك گيم تعيين كننده نتيجه بازي نباشد.”
جوكويچ حالا ركورد اين فصل خود مقابل 10 بازيكن برتر را 21 برد و 10 باخت مي بيند. او ادامه داد: “بعد از واگذاري ست نخست برايم مهم بود كه از نظر ذهني محكم بمانم و باور داشته باشم كه مي توانم از فرصت هايم استفاده كنم و هنگامي كه به آن ها رسيدم، سعي كنم استفاده كنم. به نظرم در ست اول بد بازي نكردم. اين او بود كه واقعا عالي بازي مي كرد، بي نهايت خوب سرويس مي زد. فقط چند امتياز بر روي سرويس اولش از دست داد و چند خطا داشت. به من اجازه داد تا به بازي برگردم. بعد از آن همه چيز تقريبا برابر بود.”

در ديگر مسابقه اين گروه، سيد پنجم توماس برديچ پس از برتري 7-5, 3-6, 6-1 برابر جو ويلفرد سونگا سرنوشت برندگان گروه را به روز جمعه موكول كرد. اين نخستين پيروزي فصل 2012 برديچ در خاك بريتانيا بود كه مقابل 17,587 تماشاگر مجموعه O2 لندن رخ داد. او روز جمعه به مصاف نواك جوكويچ خواهد رفت و سونگا با اندي ماري ديدار مي كند تا صعود كنندگان به نيمه نهايي مشخص شوند.
برديچ: “اصلا حساب و رياضيات را دوست ندارم. سعي مي كنم تنيس بازي كنم، فقط همين. بهترين بازيم را ارائه مي دهم. ولي نواك نشان داده كه در حال حاضر چقدر عالي بازي مي كند و شايستگي رنكينگ 1 را دارد. چالش بسيار بزرگي براي من است. اما از سوي ديگر، او اكنون دو پيروزي دارد پس صبر كنيد تا بينيم در آخرين ديدار چه اتفاقي رخ مي دهد.”
در گيم هاي ابتدايي فرصت هاي خيلي كمي به وجود آمد، تا اينكه دو فورهند بي دقت از سونگا گيم يازدهم را به برديچ تقديم كرد. محكم و هجومي بر روي سرويس، برديچ با ضربه ايس خود ست را به پايان برد. بازيكن چك تبار 12 وينر زد و هفت تا از 11 حمله خود به سمت تور را با موفقيت پشت سر گذاشت.

در ست دوم، سونگا بازيكن هجومي تر شد و پس از خطاي فورهند برديچ، برتري 3-1‌ را با بريك به دست آورد. او با اعتماد به نفس پيش رفت اما در 5-3، هنگامي كه براي بردين ست سرويس مي زد، مجبور شد يك فرصت بريك را ناكام بگذارد و در نهايت ست 34 دقيقه اي را به خود اختصاص دهد. مانند برديچ در ست نخست، سونگا با هوشياري از موقعيت هايش براي حمله به سمت تور و كوتاه كردن رالي هاي طولاني استفاده كرد.
برديچ از دو فرصت بريك در گيم اول ست نهايي نجات يافت و در ادامه سطح بازيش را بالا برد تا پنج گيم پياپي را كسب كند. سونگا فقط 11 امتياز را در اين ست به دست آورد تا 24ـُمين شكست اين فصل (55 برد و 24 باخت) را تجربه كرد.

وقتي از برديچ درباره دو فرصت بريك در گيم اول ست سوم سوال شد، او گفت: “آن لحظه حياتي مسابقه بود. جو در آغاز ست سوم موقعيت داشت. من موفق شدم سرويس را نگه دارم. پس از آن از اولين فرصتم در ست استفاده كردم. اين تفاوت امروز بين ما بود.”

براي ديدن گالري عكس روز سوم مسابقات فينال تور حرفه اي مردان به صفحه فيسبوك ما سر بزنيد.

ویرایش توسط Nima93 : 11-08-2012 در ساعت 12:11 PM
Nima93 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
31 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: