نمایش پست تنها
قدیمی 03-08-2016, 06:29 AM   #1
PowerVu
Xpelled Mentor

آواتار PowerVu

پستها: 10,227
سپاس: 35,479
در 11,020 پست 99,859 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Bryan Bros. ✔Sanaz Marand, Hingis, Evert, Black, Huber, Safina, Minella, Robson, Tsurenko, Bencic, Halep, Muguruza, Wozniacki, Siniakova, Diatchenko, Townsend, Gajdosova, Siegemund Pavlyuchenkova, Jovanovski, Gasparyan, Azarenka, Sharapova, Kirilenko, Rodionova, Lisicki, Shvedova, Goerges, Bacsinszky, Keys, Petkovic, Voegele, Rogers, Myskina, Svitolina, Makarova, Stosur, Mertens, Brengle, Strycova, Beck, Mattek, Falconi, Davis, Riske, Bertens, Dellacqua, Broady, Erakovic, J. Rae ✔Bahrami, N
Exclamation ماده ممنوعه جدید سال 2016 گریبانگیر ستاره روس: ماریا شاراپووا در آستانه‌ی محرومیتی سنگین

ماده ممنوعه جدید سال 2016 گریبانگیر ستاره روس:
ماریا شاراپووا در آستانه‌ی محرومیتی سنگین

ماریا شاراپووا که چند روز پیش به دلیل مصدومیت از تورنمنت ایندین‌ولز ایالت کالیفرنیا آمریکا کناره‌گیری خود را اعلام نموده بود، دیشب در لس‌آنجلس یک کنفرانس خبری برگزار کرد.

مدیر برنامه این تنیس‌باز روس، این خبر فوری را به رویترز اعلام کرد، اما جزییات بیشتری منتشر نشد. بر اساس ایمیلی که مدیر برنامه شاراپووا برای رویترز فرستاد، این تنیس‌باز پرافتخار قرار بود در این کنفرانس یک خبر «بسیار بزرگ» را اعلام کند.

این در حالی است که شاراپووا اخیرا از مسابقات BNP Paribas Open ایندین ولز به دلیل آسیب‌دیدگی‌ از ناحیه دست، کناره‌گیری کرد. مدیر برنامه شاراپووا نیز از دادن اطلاعات درباره این خبر، سر باز زد.

شاراپووای 28 ساله در حال‌ حاضر در رنکینگ جهانی در رتبه هفتم قرار دارد. او در ماه‌های اخیر با آسیب‌دیدگی‌های مختلفی مواجه شده است و از زمانی که در مسابقه یک چهارم نهایی اوپن استرالیا بازی را به سرینا ویلیامز واگذار کرد، دیگر مسابقه نداده است. شاراپووا در هشت ماه اخیر تنها در سه تورنمنت شرکت کرده است. در صورتی که خبر بازنشستگی شاراپووا حقیقت می داشت، بدون تردید شوک بزرگی برای دنیای تنیس می بود.

از زمان این اعلام در رسانه‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی شایعه خداحافظی شاراپووا از دنیای تنیس منتشر شد و همگی خود را برای شنیدن یک خبر شوک آور آماده کرده بودند. شارپووا که 5 عنوان گرند اسلم تنیس را در کارنامه دارد از ابتدای سال میلادی با آسیب‌دیدگی و انصراف از تورنمنت‌های مختلف مواجه شده و در فدکاپ هم نتوانست کشور متبوعش روسیه را همراهی کند.

وقتی شاراپووا روز دوشنبه ۱۷ اسفندماه را برای کنفرانس خبری‌اش تعیین کرد،تصور می‌شد قصد اعلام تاریخ بازنشستگی‌اش را دارد اما خبر دیگری در راه بود. خبری که به سرعت در سرخط رسانه‌های جهانی منتشر شد. بله؛ کنفرانس خبری که به درخواست خود شاراپووا برگزار شد، دلیل دیگری داشت.

دوشنبه ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه کنفرانس خبری اضطراری برگزار شد و در حالی که ابتدا تصور می شد، در این کنفرانس قصد دارد بازنشستگی خود را اعلام کند ولی ماریا شاراپووا، فوق ستاره روس تنیس زنان جهان در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نتیجه آزمایش دوپینگ او در مسابقات تنیس استرالیا که در ماه ژانویه برگزار شد، مثبت اعلام شده است.

او در دوشنبه ۷ مارس در یک کنفرانس خبری در لس آنجلس گفت که چند روز پیش فدارسیون بین المللی تنیس در نامه ای به او خبر داده که در نمونه آزمایش او، ماده ممنوعه ملدونیوم پیدا شده است. او که پردرآمدترین ورزشکار زن دنیاست، اعلام کرد که نمونه اش حاوی ماده میلدرونات (ملدونیوم) بوده ‏که از ژانویه همین امسال به فهرست مواد ممنوعه اضافه شده بود.‏

شاراپووای ۲۸ ساله گفت که این ماده در دارویی وجود دارد که او از سال ۲۰۰۶ تاکنون یعنی به مدت ده سال به تجویز پزشک خانوادگی به دلیل سابقه خانوادگی دیابت مصرف می‌کرده است و تا ژانویه امسال در فهرست مواد ممنوعه وجود نداشته.

شاراپووا در کنفرانس مطبوعاتی که به ‏طور شخصی ترتیب داد، اعتراف کرد نمونه ای که به آژانس بین المللی ضددوپینگ داده، حاوی مواد ‏ممنوعه بوده است.‏ او گفت که در ماه دسامبر ایمیلی از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ دریافت کرده که تغییرات مربوط به قوانین دوپینگ را به ورزشکاران اطلاع داده و در آن لینکی به فهرست مواد ممنوعه وجود داشته، اما شاراپووا این فهرست که در ابتدای سال میلادی 2016 تغییر کرده را نخوانده است: "اشتباه بسیار بزرگی کردم".

شاراپووا در ملبورن امسال، نتایج خارق العاده‌ای به جا نگذاشت و حتی کمتر از حد انتظار ظاهر شد. برتری او مقابل نائو هیبینو از ژاپن، آلیاکساندرا ساسنوویچ از بلاروس و لورن دیویس از آمریکا کسی را متعجب نکرد. هر سه نفر جایی در جمع برترین‌های جهان نداشتند.

مصاف او با بلیندا بنچیچ سوئیسی در دور چهارم نیز بسیار سخت و نفسگیر بود. برتری با نتیجه ۷-۵ در دو ست، رای به صعود شاراپووا داد.

دوپینگ اگر قرار بود کمکی به شاراپووا کند، باید در یک چهارم نهایی و مقابل سرینا ویلیامز آمریکایی اتفاق می‌افتاد اما بانوی شماره یک جهان با نتایج ۶-۴ و ۶-۱ با حداقل مشقت، از سد رقیب روسش گذشت.

او که هم اکنون در رده هفتم رده بندی تنیس حرفه ای زنان قرار دارد، گفت که مسئولیت کامل مصرف این دارو را شخصا به عهده می گیرد و از اینکه هواداران خود و ورزش مورد علاقه اش را مأیوس کرده، متأسف است.

شاراپووا گفت که هنوز نمی داند چقدر برای او محرومیت درنظر گرفته خواهد شد، اما ابراز امیدواری کرد که فرصت دوباره ای برای ادامه فعالیت در تنیس حرفه ای به او داده شود.

او گفت: "دلم نمی خواهد دوران ورزش حرفه ای من اینطور تمام شود." تنیس ورزشی است که من از سن چهار سالگی آن را با عشق و علاقه انجام می دهم.

خود او در این باره گفت دارویی که مصرف کرده، سالهاست در برنامه دارویی‌اش قرار دارد اما از ابتدای سال ۲۰۱۶ وارد جدول مواد ممنوعه شده و او بی‌اطلاع بوده. شاراپووا ابراز امیدواری کرد جریمه‌ای که برایش در نظر خواهند گرفت، باعث پایان دوران ورزش حرفه ای‌اش نشود.

علاقمندان ورزش سال هاست نامش را می‌شنوند. تنیس حرفه‌ای را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرده اما این به آن معنا نیست که پا به سن گذاشته باشد.فقط ۲۸ ساله است. در حالیکه بانوی اول تنیس جهان یعنی ویلیامز آمریکایی در آستانه ۳۵ سالگی قرار دارد.

شاراپووا که طبق آخرین رنکینگ جهانی در جایگاه هفتم قرار دارد، در ۱۷ سالگی فاتح ویمبلدون شد و در هر چهار گرنداسلم سال، سابقه قهرمانی دارد. او در ۱۸ سالگی توانست عنوان نخست رنکینگ را نصیب خود کند.

بسیاری تصور می کردند کنفرانس مطبوعاتی شاراپووا برای اعلام بازنشستگی او به دلیل مصدومیت ‏های پیاپی خواهد بود اما او خبر غیرمنتظره تری را اعلام کرد:" من 10 سال بود که به طور قانونی از ‏این ماده استفاده می کردم اما مسئولیت این اتفاق را به طور کامل می پذیرم؛ من اشتباه بزرگی کردم. می ‏دانم تبعاتی خواهد داشت و نمی خواهم دوران حرفه ای ام به این شکل به پایان برسد. واقعا امیدوارم ‏فرصت دوباره ای برای بازی کردن به من داده شود. با این حال نمی توانم شخصی به جز خودم را سرزنش کنم."‏

شاراپووا مدتی طولانی بهترین زن تنیس‌باز دنیا بود، اما در سالهای اخیر در رقابت با سرینا ویلیامز از رتبه نخست جهان سقوط کرد. گرچه او بعد از این شکست ها هم همچنان یکی از معروف ترین و زیباترین ورزشکاران زن دنیا بود و شهرت فوق العاده ای داشت، اما با مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایشش در مسابقات اخیر آزاد استرالیا، دنیا را متحیر کرد.

شاراپووا در سال ۲۰۰۴ و در حالی که تنها ۱۷ سال داشت برنده جام ویمبلدون شد و سال بعد به صدر جدول رده بندی تنیس حرفه ای زنان رسید. او پنج بار دیگر هم در گرنداسلم های دیگر تنیس قهرمان شده است.

زن شماره هفت فعلی رده‌بندی جهان به دلیل مصدومیت شانه، نیمی از فصل 2013 را از دست داده بود. او در دهه گذشته از آسیب‌ دیدگی‌های این رشته پرتحرک رنج برده و در سال 2008 نیز به دلیل جراحی شانه 9 ماه از میادین دور بود.

شاراپووا خارج از میدان تنیس، به کسب و کار مشغول است و به تبلیغ شیرینی و آب‌نبات‌های خود با برند «شوگرپووا» هم می‌پردازد.

شاراپووا در نیاگان روسیه متولد شده اما در سوچی بزرگ شده است. او سپس به فلوریدا مهاجرت کرد تا در آکادمی تنیس نیک بولیتیری آموزش ببیند. او در 17 سالگی، در میان بهت و حیرت همگان سومین زن جوانی در تاریخ بود که توانست در ویملبدون قهرمان شود.

ماریا شاراپووا تاکنون 10 بار به فینال گرند اسلم راه پیدا کرده است. او به غیر از قهرمانی در ویملبدون 2004، در مسابقات اوپن 2006 آمریکا، اوپن 2008 استرالیا، اوپن 2012 و 2014 فرانسه نیز قهرمان شد. شاراپووا در سال 2012 برای اولین بار در المپیک حضور پیدا کرد و در این مسابقات پرچمدار تیم روسیه بود.

شاراپووا چهره‌ای فرا ورزشی است.در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸، نام هیچ ورزشکار مرد و زن دیگری در جهان به اندازه ماریا شاراپووا در سایت یاهو جستجو نشده بود!

مدلی جذاب برای تبلیغ برندهای مختلف تجاری و از پرطرفدار‌ترین ورزشکاران جهان با خبرهای حاشیه‌ای فراوانی که همواره پیرامونش ایجاد می‌شود.

محرومیت و غیبت شاراپووا در رقابتهای بعدی، طبعاً باعث کاهش هیجان مسابقات خواهد شد.

همچنین فوق ستاره ی روس برای شرکت در المپیک ریو 2016 اظهار امیدواری کرده است. با این حال رییس فدراسیون تنیس روسیه اعلام کرده است که کناره‌گیری شاراپووا از مسابقات Fed Cup روسیه ممکن است بر گزینش او برای المپیک ریو تاثیر گذار باشد.

فدراسیون جهانی تنیس هم اعلام کرد که محرومیت شاراپووا از 12 مارس (4 روز دیگر) آغاز خواهد شد اما مدت زمان آن هنوز مشخص نشده است. ‏گمانه زنی ها و پیش بینی ها حاکی از آن است که مدت زمان این محرومیت از یک سال تا چهار سال و یا بیشتر خواهد بود.

ویرایش توسط PowerVu : 03-08-2016 در ساعت 06:51 AM
PowerVu آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
24 کاربر زیر از شما کاربر گرامی PowerVu به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: