نمایش پست تنها
قدیمی 07-07-2012, 02:33 PM   #6
Nima93
Roger's Fan

آواتار Nima93

پستها: 1,051
سپاس: 20,047
در 1,047 پست 14,527 بار سپاسگزاری شده

سرانجام...اندي به فينال رسيد؛ گام بعدي، فدرر

قهرمان شش دوره مسابقات تنيس ويمبلدون براي هشتمين بار به فينال راه يافت.راجر فدرر 30 ساله كه ماه گذشته در نيمه نهايي رولند گاروس از نواك جوكويچ شكست خورد، اين بار در مقابل مرد شماره 1 تنيس موفق بود.بارش باران از صبح روز جمعه در لندن بسته شدن سقف استاديوم اصلي را در پي داشت و بازيكنان چند ساعت قبل از مسابقه در زمين هاي سرپوشيده تمرين كردند.با شروع ديدار، ست نخست تا گيم ششم برابر پيش رفت تا اينكه جوكويچ هنگام حمله به سمت تور ليز خورد و بريك را با خطاي بكهندش به فدرر تقديم كرد.فدرر كه تلاش مي كرد در رالي هاي طولاني درگير نشود، در جريان ست 24 دقيقه اي از ضعف بكهند حريفش استفاده كرد و در نهايت فقط چهار امتياز سرويس را واگذار كرد تا 6-2 برنده شود.مدافع عنوان قهرماني در ست دوم اعتماد به نفسش را بازيافت.بدون ترديد بيشتر در زدن بكهند، بازيكن صرب برتري 2-0 را برپا كرد و اين بريك سرويس برايش كافي بود تا پس از 30 دقيقه نتيجه را برابر كند.او در اين ست 12 وينر و فقط 3 خطا داشت.

با آغاز ست سوم، نقطه مهمي در مسابقه، هر دو بازيكن بهترين عملكرد خود را نمايش ندادند.دو خطاي بكهند و فورهند فدرر در گيم دوم به جوكويچ اجازه داد تا سرويسش را نگه دارد.حرارت در زمين اصلي وقتي شدت گرفت كه جوكويچ دومين خطاي سرويس خود را در گيم پنجم انجام داد ولي در يك رالي 23 ضربه اي فرصت بريك را ناكام گذاشت.90 ثانيه بعد، اين بار فدرر بود كه رالي 25 امتيازي را به خود اختصاص داد تا دومين فرصت بريك را به دست آورد اما خونسردي سيد برتر برايش نتيجه داد تا يك بار ديگر از خطر نجات يابد.بهترين فرصت جوكويچ در امتياز 4-4, 30/40 به وجود آمد، پس ازينكه فدرر ضربه فورهندش را با فاصله زيادي به خارج زمين فرستاد ولي سه ضربه سرويس محكم فدرر نااميدي جوكويچ را به دنبال داشت.در گيم بعدي، سيد سوم سطح بازيش را ارتقا داد و به لطف اشتباه جوكويچ موفق شد مجددا پيش بيفتد.

فدرر تسلط خود را در ست چهارم ادامه داد و به سرعت نتيجه را 3-0 به سود خود كرد.در اين لحظه از مسابقه، قهرمان سويسي 21 تا از 30 امتياز قبلي را به خود اختصاص داده بود.جوكويچ كه معمولا از سمت بكهند قدرتمند بازي مي كند، به شكست نزديك تر مي شد.در حاليكه 4-1 عقب بود، سيد برتر سه فرصت بريك را ناكام گذاشت ولي در مقابل، فدرر بدون كمترين مقاومتي گيم سرويسش را كسب كرد.فدرر در نتيجه 5-3 شروع به سرويس زدن براي حضور در 24ـُمين ديدار نهايي گرند اسلم كرد و در پايان با كمك يك ضربه ايس و سرويس بدون بازگشت در 2 ساعت و
19 دقيقه، 6-3, 3-6, 6-4, 6-3 پيروز شد.
فدرر گفت به خاطر بازگشت به فينال ويمبلدون بعد از دو شكست پياپي در يك چهارم نهايي مسابقات خوشحال است: “من هيجان زده هستم.امروز عالي بازي كردم.نواك هم در دو ست ابتدايي عالي بازي كرد ولي ست سوم مهم بود.آن هنگام من يك گام فراتر گذاشتم.او در گيم نهم فرصت بريك داشت.مسابقه سختي بود.براي بعضي مردم شكست من از برديچ [در ¼ نهايي فصل 2010] باعث حيرت بود ولي نه براي خودم.آن ها مي گفتند ‘چگونه يك فينال ويمبلدون را بدون تو سپري كنيم؟’”

جوكويچ 25 ساله كه در جستجوي پنجمين فينال متوالي گرند اسلم بود، اظهار داشت كه در لحظات مهم نمايش خوبي نداشته: “حس كردم در شروع ست چهارم انرژيم افت كرد.چند گيم بد بازي كردم و درصد سرويس هاي اولم پايين بود.پيدا كردن ريتم و در اختيار گرفتن بازي در اين شرايط دشوارست.او در لحظات مهم بازيكن برتر.انتظار داشتم در بالاترين سطح بازيش باشد.انتظار داشتم خودم هم در همان سطح باشم ولي نبودم.”
بازيكن سويسي روز يكشنبه به دنبال دو افتخار بزرگ خواهد بود.بهبود دادن ركورد 16 قهرماني گرند اسلم خود و صعود به رنكينگ 1 و برابري كردن با ركورد 286 هفته صدرنشيني پيت سمپراس كه اكنون بيشترين مدت حضور در اين رتبه را در اختيار دارد.
راجر ادامه داد: “وظيفه سختي را پيشرو دارم.چيزهاي زيادي براي به دست آوردن، ركورد بيشترين قهرماني گرند اسلم در تاريخ، رنكينگ 1.همه مي دانند كه پيت سمپراس قهرمان من است و چقدر او و افتخاراتش در تنيس را ستايش مي كنم.فكر كنم هيچ وقت در فينال گرند اسلم ويمبلدون شكست نخورد.هر هفت مسابقه خود را برد، كه اين باورنكردنيست، مخصوصا در دوران بازي او و مقابل بازيكناني با سرويس قوي.پس من خيلي مفتخرم كه فرصت برابري با سمپراس را دارم، ولي در حال حاضر تمركز بر روي استراحت و آمادگي براي مسابقه بعديست.”

در ديگر ديدار نيمه نهايي، اندي ماري تاريخ ساز شد و به 74 سال انتظار مردم بريتانيا براي حضور در فينال ويمبلدون پايان داد.ماري با غلبه 6-3, 6-4, 3-6, 7-5‌ بر جو ويلفرد سونگا، بعد از فِرِد پِري كه در سال 1936 به قهرماني ويمبلدون رسيد، سعي در كسب اين موفقيت بزرگ براي كشورش را دارد.
او حس خود را پس از بازي اينگونه توصيف كرد: “كمي آرامش، هيجان، توصيف كردنش سخت است.مسابقه را خيلي خوب شروع كردم ولي يك گيم بد به او اجازه بازگشت داد.در پايان مسابقه خيلي نزديكي بود.در دو ست آخر ما هر دو شانس داشتيم.در امتياز 4-4 چند فرصت بريك داشت و من به سختي جنگيدم.سعي كردم آرام بمانم ولي اين ساده نيست.فشار و استرس زيادي وجود دارد ولي شما نياز به تمركز بر روي امتياز بعد داريد و درباره گذشته فكر نكنيد.خيلي خوشحالم كه برنده شدم.”

با بهتر شدن شرايط جوي لندن، سقف استاديوم براي اين ديدار باز شد تا رقابت به صورت روباز برگزار شود.ماري كه پيش از اين ركورد 5 برد و 1 باخت را در برابر سونگا به ثبت رسانده بود، شروع موفق تري داشت و در گيم دوم بريك سرويس را به دست آورد و در ادامه دو فرصت بريك بر روي سرويسش را ناكام گذاشت و اجازه بازگشت به سونگا را نداد.او بعد از 34 دقيقه و با ضربه فورهند وينر ست اول را كسب كرد.در ست دوم، ماري نيروي حركتي را نگه داشت و به سرعت از آن استفاده كرد.بعد از ناكامي در به ثمر نشاندن دو فرصت بريك در گيم پنجم، سيد چهارم سومين موقعيت خود را با عبور دادن ضربه بكهندش از سونگا كسب كرد و خطاي سونگا در امتياز بعدي بريك را تقديم حريف كرد.تا آن لحظه از مسابقه، سونگا فقط 13 درصد امتيازهاي سرويس دومش را به دست آورده بود.ماري در ادامه با سرويس خود به ست پايان داد.

در آغاز ست سوم، سونگا بازيش را بهبود بخشيد و سه فرصت بريك در اولين گيم سرويس ماري پاداش او بود.بازيكن فرانسوي با ريترن محكمي كه در ادامه خطاي فورهند حريفش را به دنبال داشت براي اولين بار در مسابقه جلو افتاد.هر دو بازيكن در ميانه ست چندين فرصت بريك را از دست دادند و اين سونگا بود كه بعد از 41 دقيقه پيروز شد.ست چهارم اضطراب تماشاگران بريتانيايي را به همراه داشت.ماري به لطف خطاي والي سونگا 3-1 پيش افتاد ولي سيد پنجم بلافاصله با يك ريترن محكم بريك را پس گرفت.ماري يك بار ديگر در گيم هشتم از كسب بريك باز ماند و در گيم بعدي خودش را تحت فشار مي ديد ولي از دو فرصت بريك نجات يافت.در گيم دوازدهم، سونگا در حالي براي سرويس زدن آماده شد كه مي دانست در صورت از دست دادن سرويس مسابقه به پايان مي رسد و خطاي والي به ماري دو فرصت پيروزي را داد.همانطور كه نفس ها در سينه حبس شده بود، ماري ريترن فورهند خود را از سونگا عبور داد و از خوشحالي راكتش را به زمين انداخت، ولي مشخص شد كه داور خط توپ او را خارج اعلام كرده و چند ثانيه بعد سيستم چلنج نشان داد كه 40ـُمين ضربه وينر بازيكن اسكاتلندي داخل زمين بوده تا مسابقه بعد از 2 ساعت و 47 دقيقه به اتمام برسد.

سونگا كه براي دومين سال پياپي در نيمه نهايي ويمبلدون بازي مي كرد، درباره مسابقه گفت: “به نظرم در ابتدا دشوار بود چون او خوب بازي مي كرد.او اصلا به من فرصت نزديك شدن به تور را نمي داد.يك سرويس را هم از دست نداد.خيلي خيلي خوب بود.پس از آن در ست سوم سطح بازيش افت كرد و من از موقعيت استفاده كردم.ولي در ادامه مرا در ست چهارم بريك كرد.به نظرم شايسته آن بود.براي من به هر حال حضور در نيمه نهايي نكته مثبتي است.به من انرژي مي دهد تا به جنگيدن ادامه دهم، تا بازيم را بهبود دهم و سعي كنيم چيزي مانند اين را ببرم.”

ماري برتري 8-7 را در بازي هاي روبروي فدرر در اختيار دارد و به دنبال اولين پيروزي خود مقابل اسطوره سويسي در يك مسابقه 5 سته است. هر 15 ديدار قبلي آن ها بر روي زمين هارد برگزار شده و فدرر در دو فينال گرند اسلم آزاد آمريكا 2008 و آزاد استراليا 2010 ماري را در سه ست مغلوب كرده.مسابقه فينال روز يكشنبه ساعت 17:30 به وقت ايران آغاز خواهد شد ولي تا آن هنگام شما مي توانيد آخرين اخبار، نظرات و صحبت هاي كارشناسان را به همراه گالري عكس منتخب روز در توييتر و فيسبوك تنيس تاكرز ببينيد.

ویرایش توسط Nima93 : 07-07-2012 در ساعت 02:40 PM
Nima93 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
27 کاربر زیر از شما کاربر گرامی Nima93 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند: