درود
از 14 الی 16 اسفند اولین دور مسابقات معتبر ملی تنیس فصل 2010، موسوم به دیویس کاپ (Davis Cup) در نقاط مختلف جهان و در قالب "گروه جهانی" (World Group) ، و گروههای قاره ای و منطقه ای (Regional Zones)، برگزار می شود.
اول توضیح کوتاهی در مورد مسابقات دیویس کاپ و چگونگی آن:
این مسابقات تحت نظارت فدراسیون جهانی تنیس ITF برگزار می شود. اما از سال گذشته در جدول رنکینگ ATP هم صاحب سهم شدند. (البته فقط مسابقات "گروه جهانی" و "مرحله حذفی گروه جهانی" دارای رنکینگ هستند)
16 تیم برتر دنیا در قالب گروه جهانی (World Group) در یک جدول حذفی به مصاف یکدیگر میروند. 8 تیم برنده دور اول اتوماتیک سال بعد دوباره در گروه جهانی حضور خواهند داشت اما 8 تیم بازنده به "مرحله حذفی گروه جهانی" (World Group Play-offs) می روند تا با نمایندگان برتر "گروههای ناحیه ای" به رقابت بپردازند، 8 تیم برنده این مرحله حذفی، سال بعد در "گروه جهانی" حضور خواهند داشت.
بقیه تیمها که جز 16 تیم برتر نیستند، در قالب نواحی مختلف به رقابت میپردازند.
1.امریکا
2. اروپا و افریقا
3. آسیا و اقیانوسیه
هر منطقه خودش بر اساس سطح، به 4 گروه تقسیم میشودد، مثلا تیم ایران در گروه 3 آسیا-اقیانوسیه قرار دارد، این گروهها بر اساس سیستمی موسوم به "Promotion & Relegation" با هم در ارتباط هستند، بدین صورت که هر سال تیمهای به گروه پائین تر سقوط میکنند و در عوض تیمهایی به گروه بالاتر صعود میکنند.
برندگان "گروه یک" هر منطقه وارد مرحله "حذفی گروه جهانی" (World Group Play-offs) می شوند که همانگونه که شرحش در بالا رفت با مسابقه با بازندگان دور اول "گروه جهانی" تکلیف 8 تیم از 16 تیم حاضر در "گروه جهانی" سال آتی رو مشخص کنند.
سهمیه هر منطقه در جدول حذفی جهانی:
1. اروپا و افریقا، 4 سهمیه
2. آسیا و اقیانوسیه، 2 سهمیه
3.امریکا، 2 سهمیه
مسابقات "گروه جهانی" فصل 2010
اسپانیا-سوئیس
محل برگزاری: اسپانیا
سطح: خاک درون سالن
اسپانیا
- Juan Carlos Ferrero
- David Ferrer
- Tommy Robredo
- Marcel Granollers
کاپتان: Albert Costa
سوئیس
- Stanislas Wawrinka
- Marco Chiudinelli
- Michael Lammer
- Yves Allegro
کاپتان: Severin Luthi
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
فرانسه-آلمان
محل برگزاری: فرانسه
سطح: هارد داخل سالن
فرانسه
- Jo-Wilfried Tsonga
- Gael Monfils
- Michael Llodra
- Julien Benneteau
کاپتان: Guy Forget
آلمان
- Philipp Kohlschreiber
- Benjamin Becker
- Simon Greul
- Christopher Kas
کاپتان: Patrik Kuhnen
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
روسیه-هند
محل برگزاری: روسیه
سطح: هارد داخل سالن
روسیه
- Nikolay Davydenko
- Mikhail Youzhny
- Teimuraz Gabashvili
- Igor Kunitsyn
کاپتان: Shamil Tarpischev
هند
- Somdev Devvarman
- Rohan Bopanna
- Leander Paes
- Mahesh Bhupathi
کاپتان: Shiv-Prakash Misra
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
سوئد-آرژانیتن
محل برگزاری: سوئد
سطح: هارد داخل سالن
سوئد
- Robin Soderling
- Andreas Vinciguerra
- Simon Aspelin
- Robert Lindstedt
کاپتان: Thomas Enqvist
آژانتین
- Juan Monaco
- Horacio Zeballos
- Leonardo Mayer
- Eduardo Schwank
کاپتان:Modesto 'Tito' Vazquez
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کرواسی-اکوادور
محل برگزاری: کرواسی
سطح: هارد داخل سالن
کرواسی
- Marin Cilic
- Ivo Karlovic
- Ivan Dodig
- Antonio Veic
کاپتان: Goran Prpic
اکوادور
- Nicolas Lapentti
- Giovanni Lapentti
- Ivan Endara
- Julio-Cesar Campozano
کاپتان:Raul Viver
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
صربستان-امریکا
محل برگزاری: صربستان
سطح: خاک داخل سالن
صربستان
- Novak Djokovic
- Viktor Troicki
- Janko Tipsarevic
- Nenad Zimonjic
کاپتان:Bogdan Obradovic
امریکا
- John Isner
- Sam Querrey
- Mike Bryan
- Bob Bryan
کاپتان: Patrick McEnroe
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
شیلی-اسرائیل
محل برگزاری: شیلی
سطح: خاک خارج از سالن
شیلی
- Fernando Gonzalez
- Nicolas Massu
- Paul Capdeville
- Jorge Aguilar
کاپتان:Hans Gildemeister
اسرائیل
- Dudi Sela
- Harel Levy
- Jonathan Erlich
- Andy Ram
کاپتان:Eyal Ran
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
بلژیک-جمهوری چک
محل برگزاری: بلژیک
سطح: خاک داخل سالن
بلژیک
- Olivier Rochus
- Xavier Malisse
- Steve Darcis
- Christophe Rochus
کاپتان: Reginald Willems
جمهوری چک
- Tomas Berdych
- Radek Stepanek
- Jan Hajek
- Lukas Dlouhy
کاپتان:Jaroslav Navratil